Formálny názov: Surinamská republika
Hlavné mesto: Paramaribo
Úradný jazyk: holandčina
Mena: Surinamský dolár
Časový posun: – 4,5 hodiny
Suveníry: farebný prívesok na kľúče, magnetka na chladničku, tričko ozdobené pestrofarebnou výšivkou
Očkovanie: nie je povinné očkovanie, vyskytuje sa malária

Surinam sa nachádza na severnom pobreží Južnej Ameriky. Je najmenším nezávislým štátom tohto kontinentu. Surinam susedí s Guyanou, Francúzskou Guyanou a Brazíliou. Severne od neho sa nachádza množstvo známych karibských ostrovov vrátane Guadeloupe. Medzi zaujímavosti Surinamu patrí aj fakt, že je to jediná krajina Amerík, kde je väčšinovým jazykom holandčina. Surinam bol v minulosti kolonizovaný Britmi a Holanďanmi. Väčšina holandských kolónií si však nezachovala jazyk svojich kolonizátorov. V Suriname sa to podarilo. Surinam je považovaný za karibskú krajinu, hoci nie je ostrovom. Surinam spája s karibskými národmi nielen história, ale aj množstvo kultúrnych prvkov a tradícií.
Surinamské jedlá a nápoje
Surinamská kuchyňa predstavuje zmes severoamerickej, čínskej, kreolskej, európskej a indickej kulinárie. K miestnym špecialitám patrí rijsttafel s ryžou varenou alebo praženou, bohatý výber pikantného mäso a zeleniny s nasi goreng (indonézska pražená ryža) alebo bami goreng (indonézske pražené rezance), pom (kura s miestnou koreňovou zeleninou), pastei (slaný koláč plnený kúskami kuraťa a zeleniny), arašidová polievka, roti, moksi meti (viacero druhov mäsa s ryžou ako prílohou). Medzi tradičné nápoje patrí Dawet (indonézsky kokosový nápoj) a Gemberbier (kreolské zázvorové pivo).
Surinamská klíma
Podnebie je v Suriname tropické a ovplyvňujú ho pasáty. Teploty sa počas celého roka pohybujú okolo 30 stupňov Celzia. V máji a júni sú v krajine časté zrážky, najsuchšími mesiacmi sú september a október. Vo vnútrozemí je klíma podobná, s najteplejším obdobím počas mesiacov január – marec a priemernými nočnými teplotami okolo 17°C. Obdobie sucha v mesiacoch január až marec.
Surinamské top destinácie a atrakcie
Národný park Centrale Suriname – nachádza sa na zozname Unesco. Park je bohatý na faunu, nachádza sa tu 6000 druhov rastlín, a flóru, ako napríklad pásavec, jaguár, leňochod, tapír, niekoľko druhov primátov a niekoľko sto druhov vtákov
Joden Savannah – zaujímavá osada, kde sa nachádza najstaršia synagóga na americkom kontinente. Osada bola už od roku 1650 osídlená portugalskými Židmi.
Paramaribo – koloniálne hlavné mesto spájajúce v sebe štýl európskej aj tropickej Ameriky. Centrum mesta sa nachádza na zozname svetového dedičstva Unesco. Východiskový bod pre turistov je na námestí Nezávisloti, ktoré sa nachádza v starom centre mesta v blízkosti rieky Surinam. K atrakciám patria rímsko-katolícka katedrála, mešita, synagóga, prezidentský palác
Wageningen – prístavné mesto na rieke Nickerie a Maratakka. Wageningen je vďaka kvalitnej pôjde tiež známe ako surinamské centrum ryže.
Surinamský nočný život
Nočný život je v Suriname sústredený do nočných klubov a barov. V menších mestách sa konajú domáce večierky.
Zaujímavosti o Suriname
- tropické dažďové pralesy tvoria asi 80% z celkového územia krajiny.. Najvyšší bod v Suriname je vrch Juliana s 1,230 m. Je to krajina veľmi bohatá na flóru a faunu.
- takmer 50% obyvateľov Surinamu žije v hlavnom meste Paramaribo. Paramaribo je jedným z mála hlavných miest na svete, kde je možné vidieť mešity a synagógy v tesnej blízkosti.
- Surinam je najmenšou krajinou v Južnej Amerike z geografického hľadiska, ale aj z hľadiska populácie
- dospelý mladší ako 30 rokov sa nesmie vydať bez písomného povolenia od svojich rodičov
- národným a najobľúbenejším športom je futbal, ale hoci veľkú futbalovú udalosť nikdy nevyhral.