Washington D.C.

Washingtonská vlajka

Washingtonská vlajka

Časový posun: – 5 hodín

Suveníry: spomienkové predmety z Bieleho domu, čokoľvek z Medzinárodného múzea špiónov, perá, poháre, tričká, snehové ťažítka s miniatúrami Bieleho domu, či ktorýmkoľvek monumentom a pamätníkom v D.C.

 

Washington D.C. je miesto ako žiadne iné so svojimi monumentmi a pamätníkmi, rušnými predmestiami a vibrujúcou miestnou atmosférou. Je jedným z najviac navštevovaných miest v USA a ponúka celý rad zaujímavých zážitkov od poznatkov o americkej histórií a vláde až po prehliadky mnohých z najznámejších pamiatok v krajine. Toto pulzujúce mesto je okrem iného domovom skvelého jedla, umenia, kultúrnych pamiatok a mnoho ďalšieho. Ak sa tu rozhodnete stráviť nejaký čas, zaručene vás uchváti.

Washingtonská kuchyňa

Nedá sa povedať, že kuchyňa vo Washingtone je niečím výnimočná, tak ako v Texase alebo v New Orleanse. Ale to, čo miestnej kuchyni chýba na originalite, si vynahrádzajú na rozmanitosti. Nájdete tu lacné reštaurácie komunít z rôznych kútov sveta ako napríklad vietnamskú, etiópsku, jamajskú či dokonca afgánsku kuchyňu. No najesť sa môžete aj v špičkových reštauráciach, v ktorých si za jedlo riadne zaplatíte. Výber v konečnom dôsledku závisí len od vás.

Medzi obľúbené drinky patrí alkoholický nápoj s názvom Rickey, ktorý vznikol vo Washingtone. Je kombináciou ginu (alebo bourbonu, ktorý bol v pôvodnom recepte), limetkovej šťavy, sódy a cukru.

Počasie vo Washingtone

Washingtonské počasie je počas leta teplé a vlhké, ale zvyšok roka je celkom mierne, so studenými zimami s nie častými snehovými zrážkami a príjemnou jarou a jeseňou.

Najlepší čas, kedy navštíviť Washington D.C. je samozrejme aj obdobie, v ktorom tu stretnete najviac turistov. Ak napríklad túžite zažiť Národný festival kvitnutia čerešní, ktorý sa koná zvyčajne začiatkom apríla, rezervujte si hotel s dostatočným predstihom. Počas inaugurácie prezidenta, ktorá sa koná každé 4 roky je mesto preplnené niekoľko dní. Nehovoriac o iných politických udalostiach od rôznych protestov až po významné prípady Najvyššieho súdu, ktoré privedú množstvo návštevníkov.

V lete sú ulice plné turistov. Jún a júl bývajú najrušnejšie mesiace, pričom s klesajúcimi teplotami a vlhkosťou v auguste ubúda aj na počte turistov. Na návštevu je ideálny koniec jari alebo začiatok jesene. Koncom apríla/začiatkom mája a na začiatku októbra počasie vie byť takmer dokonalé.

Zimné mesiace so sebou prinášajú sychravé počasie a nízke teploty, ale taktiež kratšie rady v múzeách a reštauráciách.

TOP destinácie Washingtonu

Lincolnov pamätník – hoci sa v oblasti nachádza množstvo pamätníkov, pamätník úprimného Aba patrí k najobľúbenejším medzi turistami. Milovníci histórie pravdepodobne ocenia dva zo slávnych (krátkych, ale pôsobivých) prejavov tohto málovravného muža, ktoré sú vyryté na stenách pomníka. Medzitým môžu nadšenci architektúry obdivovať pozoruhodný dizajn pomníka s 36 stĺpmi v dórskom slohu. Mnoho turistov tvrdí, že pamätník je najviac fascinujúci po zotmení, ale aj tak sa väčšina návštevníkov zhodne na tom, že pamätník sa oplatí navštíviť vo dne v noci. Človek jednoducho nemôže navštíviť D.C. a nevidieť Aba.

Tidal Basin – čiastočne človekom vytvorená vodná nádrž medzi riekou Potomac a Washingtonským kanálom. Každú jar Tidal Basin zakvitne krásnymi ružovými kvetmi čerešní (dar od mesta Tokyo), ktoré lákajú hordy návštevníkov. Prinajmenšom sa môžete kochať prostredím nádrže počas prechádzky, no veľa turistov odporúča sledovať okolie na šľapacích loďkách. Aj keď nestihnete navštíviť mesto počas kvitnutia čerešní, určite si nebudete chcieť nechať ujsť tri pamätníky, ktoré možno nájsť na brehu nádrže – Jeffersonov pamätník, Pamätník Franklina Delano Roosevelta a Pamätník Martina Luthera Kinga Jr.

Národná galéria umenia – sídli v dvoch samostatných budovách spojených tunelom. Národná galéria umenia je jedným z popredných svetových múzeí umenia a jedným z najpopulárnejších v Spojených štátoch. Veľká a rozmanitá zbierka v sebe zahŕňa majstrovské diela európskych a amerických maliarov, sochárov a umelcov. Časté dočasné výstavy pridávajú na výnimočnosti stálej zbierky a upriamujú pozornosť na umenie rôznych kultúr celého sveta. K vrcholom patrí napríklad Ginevra de Benci, jediný obraz Leonarda Da Vinciho, ktorý sa nachádza v Amerike. V zbierke sú zahrnuté diela od Moneta, Degasa, Renoira či Rembrandta, El Greca a Vermeera. Východné krídlo múzea je venované modernému umeniu, kde nájdete práce Mitissa, Henryho Moora, Marka Rothka a mnohých ďalších.

Národné múzeum letectva a kozmonautiky – priťahujúc takmer 9 miliónov návštevníkov ročne, múzeum má najväčšiu zbierku na tému kozmonautiky a letectva. Zaujímavé je, že takmer všetky vystavené exponáty sú originály. Okrem toho v múzeu nájdete simulátor letu, IMAX kino a planetárium. Aj napriek tomu, že vstup do planetária a na simulátor je zdarma, do kina si budete musieť zaplatiť vstupenky. Mnohí odporúčajú navštíviť múzeum v skorších ranných hodinách, aby ste sa vyhli najväčšiemu davu.

Biely dom a Washingtonov monument – aj keď sa možno chystáte vo Washingtone iba zastaviť, tieto dva mramorové symboly slobodného sveta sú nutnou zastávkou. Washingtonov monument so svojimi takmer 170 metrami bol v časoch, keď ho dostavali najvyššou stavbou sveta. V súčasnosti sa môžete vyviezť jedným zo sklenených výťahov až na vrchol na vyhliadkovú plošinu, z ktorej budete mať 360 stupňový výhľad na mesto. Severným susedom monumentu je Biely dom, domov každého prezidenta Spojených štátov počnúc Johnom Adamsom v roku 1801. Biely dom je najznámejším sídlom v Amerike. Dôležitá informácia pre vás je, že na to, aby ste navštívili Biely dom, musíte kontaktovať minimálne 21 dní vopred (niekedy sa však čakacia doba natiahne aj na niekoľko mesiacov) veľvyslanectvo SR a ani vtedy nemáte všetko vyhraté. Stáva sa totiž, že prehliadku Bieleho domu vám môžu zrušiť aj v poslednej minúte.

Kongres Spojených štátov a Kongresová knižnica – je pravdepodobne najviac veľkolepá budova vo Washingtone. Je to miesto, na ktorom návštevníci môžu byť svedkami politiky v priamom prenose. Je to miesto, na ktorom obidve snemovne rokujú a vytvárajú zákony, zatiaľ čo návštevníci majú možnosť preskúmať severné a južné krídla budovy a jej kruhový ústredný bod – rotundu. V tejto ikonickej hale sa nachádzajú maľby, fresky a sochy zobrazujúce slávne scény z americkej histórie, nehovoriac o 150 rokov starej kupole. Po návšteve Kongresu Spojených štátov môžete zamieriť do Kongresovej knižnice. Skladá sa z troch budov a jej zbierka obsahuje približne 21 miliónov kníh, rukopisov, zvukových nahrávok, máp a fotografií. Právom je patrí titul najväčšej knižnice na svete. Okrem pôsobivej zbierky vás zaručene očarí aj architektúrou, pričom spomedzi troch budov najviac vyčnieva budova Thomasa Jeffersona, postavená v roku 1897.

Národná ZOO – pre približne 2 tisícky zvierat je táto takmer 66 hektárov veľká ZOO domovom. Nájdete tu zvieratá od ázijských slonov cez gorily až po tulene. Počas návštevy si nenechajte najznámejšie obyvateľa zoologickej záhrady, ktorým je panda Bao Bao, ktorá sa narodila v auguste 2013.

Národné arborétum – nachádza sa na severozápade štátu a je jednou z najnavštevovanejších atrakcií v D.C. V tejto botanickej záhrade nájdete 180 hektárov pokrytých stromami, kríkmi a rôznymi druhmi bylín, ktoré sa pestujú pre vedecké a vzdelávacie účely. Návštevníci majú k dispozícií 35 minútovú prehliadku električkou, ktorá vedie záhradou. V areáli sa nachádza múzeum bonsajov, ktoré zahŕňa jednu z najväčších zbierok miniatúrnych bonsajov v Severnej Amerike. Po celý rok sa v arboréte konajú rôzne vzdelávacie programy, podujatia a sezónne výstavy. Arborétum je vynikajúcim miestom na oddych na čerstvom vzduchu, popri ktorom sa môžete toho veľa dozvedieť o rastlinách, ich pestovaní a zahradníčení celkovo.

International Spy Museum (Medzinárodné múzeum špiónov) – patrí k turisticky obľúbeným miestam. Spoznajte techniky, technológie, históriu a súčasnú rolu špionáže. Mnoho z expozícií je interaktívnych a celá budova je zaplnená skutočným zariadením špiónov (vrátané dáždnika vrhajúceho otrávené šípky, ktorý používali agenti KGB). Zbierka zahŕňa špiónske artefakty, spolu s množstvom šikovne zamaskovaných kamier a zbraní, dokonca aj známy šifrovací stroj Enigma. Vrchné poschodie je venované skutočným špiónom ako Aldrich Ames, Robert Hanson a John Walker, pričom sú tu popísané ich metódy a nástroje, ktoré im slúžili pri špionáži, spolu s videami, na ktorých je zaznamenané ako týchto špiónov chytili. Ďalšie poschodia sa uberajú od skutočnosti k fikcii. Sú plné rekvizít z filmov o Jamesovi Bondovi. Dokonca je tu umiestnený Aston Martin DB5, ktorý sa prvýkrát objavil v roku 1964 vo filme Goldfinger.

Zaujímavosti o Washington D.C.

  • v Bielom dome sa nachádza celkovo 35 kúpelní
  • v roku 1884, keď otvorili Washingtonov pamätník to bola najväčšia stavba na svete, až kým tento titul v roku 1889 nezískala Eiffelova veža v Paríži
  • Kongresová knižnica je najväčšia knižnica na svete s viac ako 162 miliónmi objektov, ktoré sa nachádzajú v jej zbierke. Toto číslo neustále stúpa zhruba o 12 tisíc objektov za deň
  • v Národnom archíve je možné pozrieť sa na pôvodnú Deklaráciu nezávislosti Spojených štátov, Ústavu Spojených štátov amerických a Listinu práv
  • vo Washingtone D.C. sa môžete stretnúť tvárou v tvár s niektorými z prezidentov USA alebo sa vyfotiť s obľúbenými muzikantmi či hercami vo voskovom múzeu Madame Tussauds
  • v Bielom dome v minulosti žili aj zvieratá, ktoré neboli domácimi miláčikmi. Počas Prvej svetovej vojny vtedajší prezident Woodrow Wilson kúpil stádo oviec, aby sa pásli na trávniku Bieleho domu. Nielenže tým ušetril pracovnú silu, ktorá by ináč bola potrebná na kosenie trávnika, vlnu z oviec predávali a získané peniaze putovali Červenému krížu
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.