Formálny názov: Haitská republika
Hlavné mesto: Port-au-Prince
Úradný jazyk: francúzština, kreolčina
Mena: gourde
Časový posun: – 5 hodín
Očkovanie: nie je potrebné
Suveníry: drevené sošky zebier a slonov, ručne maľované pohľadnice, náramok, mažiar, drevené maska
Haiti je štát v Karibskom mori ležiaci spolu s Dominikánskou republikou na ostrove Haiti. Haiti bol pôvodný názov obyvateľov indiánov Taíno pre hornatú oblasť na západnej strane ostrova. Najvyšší bod v krajine je Pic la Selle vo výške 2680 metrov. Haiti sa stalo prvým nezávislým štátom v Latinskej Amerike, ktorý sa vymanil spod koloniálneho vplyvu ako dôsledok povstania čiernych otrokov. Napriek tomu, že má spoločné kultúrne väzby s hispánsko-karibskými susedmi, Haiti je prevažne frankofónny nezávislý štát.
Haitské jedlá a nápoje
Haitská kreolská kuchyňa v sebe kombinuje francúzske kulinárstvo a africkú exotiku. K miestnym špecialitám sa radia guinejská sliepka s kyslou pomarančovou omáčkou, tassot de dinde (sušené morčacie mäso), grillot (pečené ostrovné prasiatko), diri et djondjon (hubové rizoto), riz et pois (ryža s hráškom), langouste flambé (homár), ti malice (cibuľová omáčka s bylinkami), piment oiseau (horúca omáčka) a grillot et banane pese (bravčové na banánoch). Lokálne dezerty a sladkosti predstavujú puding zo sladkých zemiakov, mangový koláč, kokosová zmrzlina, kešu orechy či čerstvé ovocie. Populárnou liehovinou je rum a pravdepodobne najlepšou značkou na ostrove je „Barbancourt“.
Haitské podnebie
Subtropické, najviac zrážok padá v máji, hlavné obdobie dažďov je v auguste a septembri. Hurikánová sezóna je v mesiacoch jún až november.
Haitské top destinácie a atrakcie
Cap-Haïtien – rekreačné stredisko porovnateľné s Pétionville má krásne pláže. Cap-Haitien je tiež unikátne pre svoju francúzsku koloniálnu architektúru, ktorá bola mimoriadne dobre zachovaná. Aj preto sa mestu hovorí „ Paríž Antíl“
Kenscoff – mesto zasadené vysoko v horách, južne od hlavného mesta, ktoré je vstupnou bránou do najznámejšieho haitského národného parku Macaya. Tu na návštevníkov čakajú nekonečné túry kopcovitým dažďovým pralesom
La Citadelle – monumentálny hrad haitského kráľa a krutovládcu – Henri Christoph. Hrad sa staval celý 15 rokov, stavalo ho až 20 tisíc robotníkov. Mnohí od vysilenia zomreli, preto sú Haiťania presvedčení, že pevnosť je prekliata a so strachom sa jej vyhýbajú
Port-au-Prince – mesto je hlavným hospodárskym centrom a námorným prístavom v krajine. Nad mestom sa z južnej i severnej strany týčia strmé vrcholky hôr, západnú časť obmývajú vlny zálivu v tvare podkovy. Mestskej architektúre dominujú francúzske koloniálne budovy z 19. storočia. Za zmienku určite stojí Cathédrale de Port-au-Prince (tiež známa ako Cathédrale de Notre-Dame), Národné múzeum, či tzv. Železné trhovisko
Sans Souci – neďaleko hradu stoja ruiny paláca, ktorý tiež patril Christophovi a je presnou kópiou zámku vo francúzskom
Haitské pláže
Po Kube sa na Haity nachádza druhé najdlhšie pobrežie (1771 km) vo Veľkých Antilách. Je domovom množstva doposiaľ neobjavených panenských pláží Karibského mora. Pláž Labadee je jednou z najlepších pláží v Karibiku a dokonca jednou z najobľúbenejších piesočnatých pláží na svete. Ďalšie obľúbené pláže sú Kyona, Ca-Ira alebo pláže v La Tortue. Pláže Labadi Beach, Cyvadier Plage, Razond Les Bains, Cayes-Jacmel sú známe pre krásne biele piesočnaté pláže.
Haitský nočný život
Na Haiti je naozaj z čoho vyberať, každý večer sa niečo deje najmenej v jednom z lokálnych hotelov – folklórne vystúpenia či voodoo obrady. Tradíciou sobotňajších nocí sa stali tance bamboche na open-air diskotékach.
Zaujímavosti o Haiti
- asi 1 percento obyvateľov Haiti vlastní viac ako 50 percent národného bohatstva
- Spojené štáty sú najväčším obchodným partnerom Haiti . Viac ako polovica z haitských dovozu pochádza zo Spojených štátov a viac ako 80 percent jeho exportu smeruje do Spojených štátov.
- Haiti je najviac hornatá krajina v Karibiku
- viac ako 40 percent obyvateľov má pod 14 rokov
- počas druhé funkčného obdobia bývalého prezidenta Jean-Bertrand Aristide, vláda založila voodoo ako štátne náboženstvo spolu s katolicizmom.