Nový Zéland

Formálny názov: Nový Zéland

Hlavné mesto: Wellington

Úradný jazyk: angličtina, maurština

Mena: novozélandský dolár

Časový posun: +12 hodín

Suveníry: šperky z novozélandského zeleného nefritu a priesvitných morských mušlí, drevené plastiky so vsadenými mušľami paua, vlnené a kožené výrobky

Očkovanie: nie je potrebné

Národ bez histórie má prírodu, akú nenájdete inde. Zelený ostrov obmývaný oceánom, z ktorého sa týčia mohutné hory, nádherné údolia a čisté jazerá. Oceán ponúka fantastické prírodné divadlo a ľudia sú tu takpovediac zbytoční. Nový Zéland Vás očarí aj bez nich.

Novozélandské jedlá a nápoje

Nový Zéland má povesť popredného svetového výrobcu mäsových a mliečnych výrobkov a vo väčšine reštaurácií vám ponúknu najmä jahňacie, hovädzie a bravčové mäso (prípadne zverinu). Zaujímavá je chuť miestnych sladkých zemiakov kumara. Samozrejme, nájdete tu aj širokú ponuku jedál z rýb, dobrú povesť majú aj miestne syry. K obľúbeným jedlám patrí fish and chips, barbecue (jahňacie, morské plody, hovädzie) či mäso a zelenina pripravené tradičnou maorskou metódou v zemnej peci – hāngi, dezerty pochádzajúce z Nového Zélandu (pavlova, Afghan biscuit, hokey pokey ice cream), pôvodné austrálske jedlá ako lamington či vegemite a tiež tradičné azíjske jedlá (suši, pad thai).

Novozélandské podnebie

Pre Nový Zéland je na severe typické subtropické podnebie, na juhu mierne. Hoci sa na severe nestretnete s extrémnymi horúčavami či chladom, na juhu vás môže zaskočiť pomerne chladná zima a zasnežené hory. Východné regióny majú suchšiu klímu, západné časti (najmä Južného ostrova) viac dažďov.

Novozélandské top destinácie a atrakcie

Auckland – centrum obchodu a priemyslu ponúka nádherné scenérie: na východe prístav-dvojičky a príťažlivé piesočné pláže, na západe ďalšie pláže a hustý dažďový prales Waitakere. O Aucklande sa právom hovorí ako o „meste plachiet”, na jedného obyvateľa tu totiž pripadá viac lodí, než v hociktorom inom meste. V meste nájdete výborné galérie, divadlá, múzeá. Mestu dominuje tzv. Sky Tower, teda veža vysoká 328m, čím sa radí k najvyšším stavbám na južnej pologuli. Jej stavba bola dokončená roku 1995

Dunedin – druhé najväčšie mesto južného ostrova Nového Zélandu je známe aj pod názvom Edinburgh juhu. Mesto založili prisťahovalci zo Škótska v roku 1848. Okolo roku 1860 bolo v okolí mesta objavené zlato. Dunedin sa stal finančným centrom krajiny. Dunedin je architektonicky veľmi zaujímavé mesto. Vedľa seba tu stoja budovy v slohu viktoriánskom, edwardskom, neogotickom alebo v štýle art deco a moderné stavby zo skla a betónu. Snáď najkrajšou stavbou mesta je Nádražná budova Dunedin Railway Station. Okrem nádražia tu nájdete krásnu katedrálu. V centre mesta je osemramenné námestie octagon. Raritou mesta je ulica Baldwin. Je to najstrmšia ulica na svete a je zapísaná v knihe rekordov. V severnej časti mesta je botanická záhrada, kde turisti nájdu veľké množstvo pôvodných i exotických stromov, kríkov a kvetov

Južné Alpy – nádhernej scenérii dominuje Mount Cook (3.754 m), známy tiež pod maorským názvom Aoraki. Národný park Mount Cook pozostáva z viac než 20 vrcholov nad 3.000 metrov. Nachádza sa tu aj Tasmanský ľadovec. Je tu možné vyskúšať všetky druhy lyžovania

Kai Iwi Beach – panenský kút na brehu Tasmánskeho mora

Rotorua – geotermálne mesto Rotorua je často navštevované turistami. Mesto je významným centrom maorskej kultúry, kde sa stále zachovávajú ľudové tradície a remeslá. V meste sa nachádza taktiež zoologická záhrada

Wellington – hlavné mesto Nového Zélandu Wellington sa nachádza na juhu Severného ostrova. Jeho obyvateľom a návštevníkom sa naskytuje príťažlivý výhľad na neďaleké hory a prístav. Mesto je centrom kultúry, umenia, reštaurácií, módy a nočného života. Najvyššou budovou v meste je Majestic centre nachádzajúcou sa na ulici Willis, ktorý dosahuje úctihodných 116 metrov. Za návštevu stoja aj miestne kostoly, chrámy, či múzeá

Národný park Waipoua Kauri Forest – rastú v ňom damarovníky austrálske, stromy, ktoré dosahujú obrovské rozmery a úctyhodný vek. Najstarší strom v pralese Kauri má 2 100 rokov a jeho kmeň má v priemere 4,5 metra. Vysoký je 51 metrov. Má dokonca svoje meno, volá sa Tane Mahuta, čo znamená Pán lesa.

Národný park Rotorua – plný gejzírov, lávových polí, horúcich jazierok s hustou parou okolo a bahenných sopiek. Vďaka tomu, že tu zvnútra zeme „vyvierajú“ najrôznejšie minerály a látky, je celá krajina nádherne farebná.

Národný park Abel Tasman – má nádherné pláže zelených skalísk, ktoré tu vystupujú z vody ako smaragdy. Najviac návštevníkov lákajú Marlborough Sounds, 4 000 km² malebných prielivov, zálivov, ostrovčekov a výbežkov v tmavo modrom mori.

Národný park Fiorland – Prudké svahy hôr sa týčia kolmo nad vodnou hladinou a zelený prales pretkaný množstvom riek a vodopádov vám pripomenie Nórsko. Tu môžete ale ešte k tomu pozorovať delfíny, tulene alebo tučniaky. Ak vám kanoing pripadá málo akčný, určite vyskúšajte black water rafting – zjazd riek cez kvapľové jaskyne. 

Novozélandské pláže

Ninety Mile Beach – na severe severného ostrava sa nachádza pláž Ninety Mile Beach. V skutočnosti meria len 88 km, ale aj tak sa vám bude zdať nekonečná. Pláž vedie od mesta Kaitaia až po najsevernejší bod Nového Zélandu Cape Reinga a väčšinu pláže je možné prejsť autom. Pláže je súčasťou oficiálnej diaľnice a možno si tak vyskúšať jazdu po pláži po boku oceánu.

Ninety Mile Beach

Awana Beach, Medlands Beach – pláže ostrova Great Barrier sú dobre skrytým pokladom pred turistami. Abyste ste sa k nej dostali, je potrebné absolvovať 3,5 hodinovú plavbu trajektom z Aucklandu. Behom plavby obvykle stretnete veľryby, kosatky alebo delfíny. Alternatívnym spôsobom dopravy je pol hodinový let. Nádhernú ľudoprázdne pláže stoja za návštevu, rovnako ako celý ostrov.

Piha, Karekare – dve “aucklandské”pláže patria pravdepodobne medzi prvé pláže, ktoré človek po prílete na Zéland navštívi. Tieto pláže sopečného pôvodu väčšinu ľudí prekvapia svojím čiernym pieskom, drsným pobrežím a búrlivými vlnami. Pri ich návšteve sa možno vybavia scény z filmu Piano, ktorý tu bol natočený.

Piha, Karekare

Hot Water Beach – táto pláž je pravdepodobne hlavnou turistickou plážou Coromandelu. Súkromie tu teda budete hľadať ťažko, ale návšteva stojí za to. V dobe odlivu stačí na pláži vyhĺbiť dieru, do ktorej spodným prúdom natečie horúca voda. Chce to trochu alchýmie, namiešať správnym pomerom horúcu a studenú vodu, a vytvoriť si tak vlastný bazén.

New Chums Beach – prekrásnych pláží n Coromandelu je možstvo. Pláž New Chums je ale niečím jedinečná – nedá sa k nej dostať autom, ale len pešo z Whangapoua parkoviska. Po ceste k pláži, ktorá trvá asi pol hodinu, je potrebné preskákať niekoľko veľkých kameňov, čo väčšinu ľudí odradí. Odmenou je pláž so zlatým pieskom, priezračnou vodou a mohutnými stromami pohutukawa. Pri pláži nie sú žiadne domy, cesty ani kemp, je pravdepodobné, že túto krásu budete mať len pre seba.

Mt Manganui – pláž v Mt. Manganui alebo “Mount” ako ju nazývajú miestni, bola vyhodnotená ako najkrajšia pláž Nového Zélandu a patrí medzi surferské ikony. Surfovanie sa tu dokonca vyučuje v rámci školskej dochádzky. Nachádza sa pri Taurangy a je to raj dovolenkárov. Okrem surfovania vo vlnách Pacifiku sa tu dá skvele zaplávať a okolo pláže s bielym pieskom je množstvo kaviareň a reštaurácií, ktoré navodia tú správnu dovolenkovú atmosféru. Neprehliadnuteľnou dominantou pláže je kopec Mauao, z ktorého vrcholu je najkrajšia výhľad na pláž a šikové okolie.

Mt Manganui

Anchorage – vybrať najkrajšiu pláž Národnému parku Abel Tasman nie je vôbec jednoduché, pretože prekrásne piesočnaté pláže sú rozosiate po celom jeho pobreží. Pokiaľ je čas navštíviť len jednu pláž, voľte Anchorage. Okrem pláže so zlatým pieskom a priezračnou vodou sa môžete prejsť cez priľahlý prales po časti Great Walk – Abel Tasman Coastal track. Priamo pri pláži je možnosť prespať v chate alebo kempe, ktorý je spravovaný Department of Conservation.

Wharariki beach – túto pláž poznajú nielen milovníci filmu Hobbit, ale aj väčšina ľudí, ktorí používajú v počítači systém Windows. Je to totiž jedna z najčastejších úvodných tapiet. Pláž sa nachádza na západnom konci Golden Bay. Dostať sa k nej dá 20-minútovou prechádzkou cez farmársku pôdu medzi pasúcim sa dobytkom. Trávu zrazu vystriedajú piesočné duny, ktoré vedú k divokému západnému pobrežiu.

Wharariki beach

Novozélandský nočný život

Nočný život na Novom Zélande možno opísať jedným slovom – uvoľnený. Nachádzajú sa tú bary, útulné kluby a reštaurácie.

Zaujímavosti o Novom Zélande

– vták kea, pôvodný druh žijúci na Novom Zélande, si rád pochutnáva na stieračoch áut. Jednoducho z nich vyďobe gumu.

– Nový Zéland je štát s najnižšou úrovňou korupcie vo svete.

–  v regióne Hawkes Bay sa nachádza mesto s najdlhším názvom na svete – Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.

– zo žiadneho miesta na ostrove nie je k pobrežiu ďalej ako 128 kilometrov.

– Wellington je najjužnejšie položeným hlavným mestom na svete.

– v krajine nežijú žiadne suchozemské hady.

– uzákonené sú tri oficiálne úradné jazyky – angličtina, maorijčina a novozélandský znakový jazyk.

– Nový Zéland bol prvým štátom na svete, kde získali ženy volebné právo.  Bolo to už v roku 1893.

– krajina je domov pre Deinacridu, najťažší hmyz na svete. Je ťažší ako vrabec a vyzerá ako obrovský šváb

– každá tretia domácnosť v Aucklande vlastní loď.

– viac ako jedna tretina územia je vyhlásená za národný park. Možno aj preto na Novom Zélande žije oveľa viac živočíchov ako ľudí.

– natáčanie Pána prsteňov prinieslo ekonomike Nového Zélandu viac ako 200 miliónov dolárov. Vláda dokonca dočasne vytvorila ministerstvo Pána prsteňov, ktoré zabezpečovalo dozor nad všetkými príjmami.

–  je jediným štátom na svete, ktorý ma uzákonené dve hymny – God Save The Queen a God Defend New Zealand

– domov tu majú najmenšie druhy tučniakov a delfínov.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.