Formálny názov: Šalamúnove ostrovy
Hlavné mesto: Honiara
Úradný jazyk: angličtina
Mena: šalamúnsky dolár
Časový posun: +12 hodín
Suveníry: perlové šperky, zdobené palice, mušle, rezbárske výrobky (korytnačky, ryby, vtáky), nástenné dekorácie z kopry
Očkovanie: nie je potrebné

A kdeže to vlastne tie Šalamúnove ostrovy ležia? … no na konci sveta… a začiatku raja. Sú presne tam, kde je zo Slovenska najďalej – v Pacifiku, Melanézii, severovýchodne od Austrálie a na východ od Papui Novej Guinei, na 10. rovnobežke pod rovníkom, čo v praxi znamená, že Slnko sa ná vás usmieva zo severu a v noci vidno Južný kríž.
Jedlá a nápoje na Šalamúnových ostrovoch
V Honiare sa nachádza zopár reštaurácií mimo hotelov, ktoré servírujú ázijskú i európsku kuchyňu. K exotickým špecialitám ostrovov sa radia korene a listy taro či puding tapioca. Zvláštnosťou je, že na Šalamúnových ostrovoch neakceptujú prepitné a turisti, by si mali byť vždy vedomí tohto faktu, nakoľko by mohli finančným preplatkom uraziť personál reštaurácie alebo hotela.
Podnebie na Šalamúnových ostrovoch
Šalamúnove ostrovy ovplyvňuje tropické podnebie. To sa vyznačuje vysokými dennými teplotami a vysokou vlhkosťou vzduchu. Krajinu každoročne postihuje obdobie dažďov, ktoré trvá od novembra do apríla.
Top destinácie a atrakcie na Šalamúnových ostrovoch
Honiara – najväčší prístav v krajine. V tomto prevažne kresťanskom meste je možné navštíviť Národné múzeum, záhrady Národnej galérie, zaujímavá, botanickú záhradu, budovu Parlamentu, či čínsku štvrť. Pulzujúcim miestom je prístavný Point Cruz. Významnou atraktivitou v okolí mesta je potápanie. V blízkosti mesta sa nachádzajú nádherné vodopády Mataniko s jaskyňou
Marovo Lagoon – neďaleko hlavného mesta je nádherná lagúna Marovo, kde stoja starobylé stavby tvoriace súčasť zoznamu UNESCO. Je známa dvojitým bariérovým útesom
Auki – najfotogenickejšie mestečko na ostrovoch
Jazero Te’Nggano – najväčšie sladkovodné jazero v južnom Tichomorí
Guadalcanal – najväčšie lákadlo ostrovov. Potopené lode a lietadlá z druhej svetovej vojny.
Viac než deväťsto ostrovčekov dažďových pralesov, kokosových paliem, divokých prasiatok , jedovatých hadov a krokodílov a korytnačiek.
Nočný život na Šalamúnových ostrovoch
Honiara je pomerne tiché mesto, ale i tu nájdete niekoľko klubov vybavených hudbou, tanečným parketom, šípkami, biliardom či príležitostným premietaním filmov. Kluby sú prevažne súkromného charakteru, ale všetky ponúkajú dočasné členstvo pre návštevníkov ostrovov.
Zaujímavosti o Šalamúnových ostrovoch
- tvorí ich približne tisíc ostrovov a ostrovčekov o rozlohe asi 28 400 km²
- najväčšími z ostrovov sú: Choiseul, Shortland Islands, New Georgia Islands, Santa Isabel, Nggela, Malaita, Sikaian
- nachádza sa tu niekoľko aktívnych vulkánov, napr. Tinakula a Kavachi