Filipíny

Formálny názov: Filipínska republika

Hlavné mesto: Manila

Úradný jazyk: filipínčina

Mena: filipínske peso

Časový posun: + 8 hodín

Suveníry: vyšívané pánske košele z delikátnej látky jusi (barong tagalog), lampy vyrobené z mušlí, strieborné šperky, pletené košíky, drevené figúrky svätých, cigary, koralové skrinky

Očkovanie: nie je povinné očkovanie, odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B, tetanu a užívanie antimalarík

Filipíny

Filipíny ležia pri juhovýchodnom pobreží Ázie, medzi Taiwanom a Brunejom, v Juhočínskom mori Tichého oceánu. Tvorí ich 7 107 ostrovov a ostrovčekov (z čoho iba 11 je obývaných), ktoré ponúkajú skvelé podmienky na kúpanie a potápanie v dramatických korálových záhradách, plných úžasne pestrého podmorského života. Stovky ostrovov sú obklopené koralovými útesmi a bielymi plážami, ako stvorenými pre relax, vodné športy či rybárčenie.

Filipínska kuchyňa

Americký, čínsky, japonský, malajský a hlavne španielsky vplyv sa podpísal i na miestnej kuchyni. Základom filipínskeho kulinárstva je ryža a naozaj pestrý výber tropického ovocia. K národným špecialitám patrí Lechon (grilované prasiatko), Kare-kare (kúsky mäsa v arašidovej omáče ochutené kreveťou pastu bagoong), Sinigang (rybacie mäso v kyslom náleve), Adobo (bravčové alebo kuracie mäso dusené v sójovej omáčke s octom a cesnakom). Morské plody ako bangus, kraby, krevety, ustrice, tuniaky a homáre sú veľmi lacné, chutné a vždy čerstvé. Tradičné nápoje sú miestne pivo ako San Miguel a filipínsky rum.

Filipínske podnebie

Na Filipínach je po celý rok horúco a vlhko. Tri ročné obdobia: obdobie dažďov (jún – október), zimné suché obdobie (november – február), letné suché obdobie (marec – máj).  Priemerná teplota v Manile je celý rok medzi 25-28°C. Bežné sú tajfúny, povodne, zemetrasenia a zosuvy pôdy. Obdobie tajfúnov a povodní trvá od mája do novembra. Najlepšie  obdobie na návštevu je od decembra do mája, kedy je chladnejšie a vlhkosť vzduchu je nižšia.

Filipínske top destinácie a atrakcie

Borocay – slávne biele pláže na ostrove Boracay patria medzi najkrajšie na svete

Ifugao, Banaue – dvetisíc rokov staré ryžové terasy pri meste Luzon. Samotní obyvateľstvo prezýva tieto terasy ako 8. div sveta. Terasy Ifugao sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Ľuďom z kmeňa Ifugao trvalo 2000 rokov vytvoriť primitívnymi nástrojmi súčasný reliéf krajiny

Manila – hlavné mesto bolo založené v roku 1571 na ruinách moslimských usadlostí a hneď sa stalo významným prístavom. Je to veľkomesto s výstavnými štvrťami pre bohatých, ale aj slumami pre chudobu. Najstaršia časť mesta, Intramuros (Opevnené mesto), bola obohnaná masívnym múrom, ktorého pozostatky sa zachovali dodnes i napriek deštruktívnym bojom, prebiehajúcim na území Manily počas 2. svetovej vojny. Miesta, ktoré stoja za pozretie okrem iného zahŕňajú Kostol sv. Augustína a Manilskú katedrálu, odkiaľ je výborný výhľad na 2 072 km2 prístavu a ruiny pevnosti Santiago. Mimo Intramurosu sa rozkladá čínska štvrť, plná obchodíkov, stánkov a reštaurácií. Lunetský park je sídlom Riazalovho monumentu – smutnej pripomienky popravy filipínskeho intelektuála 19. storočia. Pri návšteve Manily určite nevynechajte Americký cintorín a Kokosový palác

Ostrov Bohol – práve tu nájdete zaujímavé kuželovité kopce Chocolate Hills, ktoré pre svoju výnimočnosť sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO

Pamapagna – mesto, kde je možné zhliadnuť predstavenie Ukrižovania

Sopka Mayon – dodnes aktívna. Má krásny súmerný, kužeľovitý tvar, čo ju radí medzi tzv. stratovulkány. Prvýkrát zahrmela v roku 1616 a erupcie sa opakujú cyklicky a sú takmer vždy sprevádzané mohutným chrlením lávy, čo devastuje okolie. Mayon je monitorovaná filipínskym inštitútom vulkanológie a seizmológie (PHIVOLCS). Ich laboratórium sa nachádza 12 kilometrov od krátera.

Subic Bay –  zátoka v blízkosti bývalej základne siedmej americkej námornej flotily. V súčasnosti je Subic Bay známa skôr medzi turistami, pretože sa premenila na obľúbené letovisko s hotelmi, barmi, reštauráciami a kasínami. Na dne hlbokej zátoky leží 27 vrakov lodí, ku ktorým sa často vydávajú potápači. K populárnym aktivitám nad hladinou zase patrí jachting, vodné lyžovanie, windsurfing alebo rybárčenie.

Ostrov Bohol zaujímavé miesta:

Chocolate Hills – čokoládové kopce (vlajková loď turistických cieľov). Na 50 ha je asi 1260 pologuľatých alebo kužeľovitých kopcov vytvorených prírodou. V období dažďov sú zelené, v období sucha hnedé.

Rieka Loboc – jeden z najdôležitejších cieľov turistov. Nachádza sa pri obci Loboc, asi 24 km od mesta Tagbilaran. Plavba na katamaránoch alebo plávajúcich reštauráciach. Výhľad na krásnu prírodu.

Opica Tarsir – je najmenšia opica na svete a žije len na Bohol. Je zákonom chránená.

Hinagdanan Cave – kvapľová jaskyňa na ostrove Panglao. Má aj malé podzemné jazero, na ktorom sa dá plávať.

Vodopády a pramene – odporúčame navštíviť prameň Inambakan a vodopád Mag-Aso. Oba ležia pri Antequera, cca 20 km od Tagbilaran. Ponúkajú osviežujúci kúpeľ. Výhodné navštíviť na prenajatom mopede.

Ostrov Cebu zaujímavé miesta

Magellanov kríž – drevený kríž v osemhrannej budove. Miesto odkiaľ začalo pokresťančovanie Filipín.

Pevnosť Fuerza de San Pedro – Najmenšie strážne stanovište Španielov z koloniálnej doby. Cennosti z potopenej galeóny San Diego z Mexika.

Taoistický chrám

Basilika Santo Niño – Je v nej socha Sväteho dieťaťa, najstaršej cirkevnej relikvie z roku 1521.

Colon Street – najstaršia ulica s niekoľkými klasickými budovami z americkej éry.

Dedičstvo Cebu – masívny a detailný monument zobrazujúci dedičstvo Cebu od španielskej po americkú éru.

Ostrovná provincia Palawan zaujímavé miesta

Tabon Caves – jaskyne sa nachádzajú v Quezon. Jaskyne boli náleziská lebiek človeka Tabon starých 22.000 rokov. Preskúmajte 138 ha drsných skál a hlbokých svahov s úchvatným výhľadom na more.

Tubbataha Reef National Marine Park – krásny národný morský park.

Aborlan – vidiecke univerzitné mesto.

San Vicente – mesto na severozápadnom okraji Palawan s viacerými okresmi a ostrovmi. Má jednu z najdlhších pláží na svete, krémovo-farebnú “dlhú pláž”, 14 km dlhú a na niektorých miestach až 80 metrov širokú.

Calauit – zvernica a chránená oblasť.

Narra – ryžový zásobnik ostrova.

Podzemný riečny národný park

Princesa City – podzemná splavná rieka 7 km dlhá, s jaskyňovými džungľami. Prírodné dedičstvo UNESCO.

Filipínske pláže

Ostrov Bohol  patrí k ostrovnej skupine Visayas. Leží asi 700 km južne od Manily. Má len málo sprístupnených pláží, pretože okolo ostrova je zóna plytkej vody. Skutočné pláže sú na príbrežných ostrovoch, najznámejšie z nich sú Alona Beach na ostrove Panglao, a na ostrovoch Balicasag a Cabilao. K najkrajším plážam patria:

Alona Beach  najznámejšia a aj najkrajšia pláž na Bohol. Presnejšie pláž sa nachádza na príbrežnom ostrove Panglao, ktorý je spojený 2 mostami s hlavným ostrovom. Na pláži sú početné rezorty, reštaurácie, obchody so suvenírmi a i. Dokonca je tu aj bankomat. Vzdialenosť od prístavu alebo letiska v Tagbilarane je 20 km. Najlepšie je si vziať taxík (max. 600 peso) alebo motocykel (150-250 peso).Bikini beach, pekný, malý, úzky plážový úsek na severovýchode, málo navštevovaná. Dumaluan Beach, pekná pláž, ale plná hotelov a rezortov, vstupné 25 peso. Danao Beach, pri rezorte Calypso, úzka piesková pláž, more je dlho plytké. Ostrov Panglao Island, leží na juhozápade ostrova Bohol. Má nádherné pláže s jemným pieskom.

Alona Beach

Cebu je ostrov skupiny Visayas.Modré lagúny a svieža morská voda pri rajských plážach nadchýnajú kúpeľných hostí. Potápači prichádzajú kvôli mimoriadne krásnym koralom a pestrým húfom tropických rýb. Cebu a susediace ostrovy majú početné pláže s krásnym bielym pieskom. Jedným zo vzácnych šperkov na Cebu je poloostrov Moalboal – stal sa slávnym kvôli báječným bielym pieskovým plážam, polostrov je takmer úplne pohltený vodou. Pláže sú svetovej triedy a potápačské miesta sú jednými z najlepších v Ázii. Je obklopený vysokými horami. Sú tu tiež potápačské základne. Blízkoležiaci východný susedný ostrov Mactan je spojený dvoma mostmi s mestom Cebu a na ňom sú početné pláže (viac ako 20). Barili, ležiace juhozápadne od Cebu City (61 km), má imponujúci rad  bielych pieskových pláží, ktorými sa pýšia Filipíny.

Moalboal

Palawan je ostrovná provincia Filipín. Provincia sa môže pochváliť mnohými nádhernými plážami. Najkrajšie pláže – White beach, Puerto Princesa City – jemný biely piesok a čistá voda je ideálnym miestom na plávanie. Z mesta sa sem dostaneme na trojkolke za 5 až 7 minút, mestečko El Nido je turistickým centrom na ostrove v zálive Bacuit, ponúka tiež potápanie a šnorchlovanie a je výborným východiskom na výlety loďov na okolité neobývane a paneneské otrovy s kryštaľovo čistou vodou a snehobielymi plážami. Bohatstvo a pestrofarebnosť rýb vo vode je jedinečné, ostrov Miniloc sa nachádza západne od mestečka El Nido od letiska ktorého je vzdialený 40 minút loďkou. Nádherná pláž s jemným pieskom obkolesenou vysokými útesmi je ideálnym východiskovým bodom pre potápačov a šnorchlistov ktorý majú radi pohodu a samotu, na severovýchode Palawan je skupina ostrovov Calamian s hlavnými ostrovmi Busuanga, Coron a Culion s bielymi pieskovými plážami a rozľahlými koralovými útesmi, pláž San Vicente – je v meste San Vincente na severozápadnom okraji Palawan. Je jednou z najdlhších pláží na svete, krémovo-farebná “dlhá pláž”, 14 km dlhá a na niektorých miestach až 80 metrov široká.

White beach Puerto Princesa

Ostrov Apodobrodruhov, ktorí chcú spoznať hneď niekoľko pláží svetovej triedy naraz, pozývame do Dumaguete, hlavného mesta provincie Negros Oriental. Práve odtiaľ je to iba na skok k trom rajským lagúnam, všetky sú vzdialené približne hodinu. Zátoka Tambobo je ako stvorená pre bohémov, ostrov Siquijor zase vyzerá ako vysnívaný a izolovaný ostrovček Apo, na ktorom cestovný ruch ešte nestihol prepuknúť do masových rozmerov, stále ponúka možnosť vychutnať si „opustený život stroskotancov“.

Ostrov Boracay – korunný klenot medzi filipínskymi plážami zažil nárast popularity najmä v posledných rokoch, odkedy ho všetky svetové bedekre a cestovné publikácie zaraďujú do svojich zoznamov top svetových destinácií. Niet sa čo čudovať, päťkilometrová White Beach sa pomaly a isto stáva „párty plážou“ ako z kvalitného hollywoodskeho filmu.

Ostrov Luzon na záver perlička v podobe nekonečne dlhých piesčitých pláží ostrova Luzon, ktorý je hlavným ostrovom Filipín. Miestna diaľnica je akýmsi ekvivalentom austrálskej Great Ocean Road či kalifornskej Pacific Coast Highway. Cikcakovitá jazda skalnými serpentínami i zdanlivo nekonečnými plážami a odraz slnkom zaliatej morskej hladiny svietiaci priamo do očí. Tak príjemne, dovolenkovo.

Luzon

Filipínsky nočný život

Možnosti nočnej zábavy v Manile sú priamym odrazom filipínskej spätosti s hudbou. 5- hviezdičkové hotely ponúkajú všetko od svetovej hudby cez tradičné kultúrne vystúpenia až po koncerty miestnych pop hviezdičiek. V niektorých parkoch sa každý týždeň uskutočňujú koncerty lokálnych skupín a umelcov na voľnej nohe. Skvelým zážitkom je i vystúpenie orchestra Pangkat Kawayan, ktorého členovia hrajú na hudobné nástroje z bambusu.

Zaujímavosti o Filipínach

  • súťaže krásy majú na Filipínach mimoriadne spoločenské postavenie. O najkrajšiu a najkrajšieho sa súťaží prakticky na všade – na školách, vo firmách, v dedinách či mestách. Miss Universe či iné medzinárodné súťaže sú mimoriadne prežívané – možno ako u nás zápasy hokejovej reprezentácie.
  • Filipíny získali titul Miss Universe dvakrát. V roku 1969 bola za najkrajšiu na svete vyhlásená 18-ročná Gloria Diaz. V roku 1973 tento úspech zopakovala 19-ročná Margarita Moran.
  • filipínsky doktor menom Abelardo Aguilar stál za zrodom dôležitého antibiotika. Tomuto Filipíncovi môžeme vďačiť za objavenie erythromycínu.
  • University of San Carlos v Cebu City je najstaršou univerzitou v Ázii. Založili ju Španieli už v roku 1595.
  • najobľúbenejším mesiacom na svadby je na Filipínach jednoznačne december.-
  • jojo je pôvodnom filipínsky vynález, ktorý miestni obyvatelia používali na lov.
  • karaoke nevzniklo v Japonsku, ale na Filipínach. Za vynálezom tohto zábavného zariadenia stál Roberto Del Rosario. Jeho vynález sa až neskôr dostal do Japonska, kde dostal aj dnes zaužívaný názov. „Karaoke“ v preklad znamená „spievanie bez spoločnosti“.
  • Filipíny sú známe ako sms-kový raj. Na Filipínach (ktoré majú asi 100 miliónov obyvateľov) sa každý deň pošle približne jedna miliarda sms správ. To je viac ako počet poslaných sms správ v Spojených štátoch amerických a Európe dokopy.
  • až 11 miliónov Filipíncov žije alebo pracuje v zahraničí. Je to viac ako 10 percent populácie.
  • Filipíny získali svoje meno po španielskom kráľovi Filipovi II.
  • na Filipínach sa hovorí od 80 do 160 rôznymi jazykmi. Presný počet záleží na tom, ako si definujete jazyk a dialekt.
  • najvyššia hora Filipín sa nazýva Mount Apo a jeho vrchol dosahuje nadmorskú výšku 2954 metrov.
  • Filipínska vlajka ako jediná na svete umožňuje výmenu farieb. Počas vojny je horný pás červený a spodný modrý. V časoch mieru je to presne naopak.
  • krajina má až 200 sopiek. Nie všetky sú však aktívne.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.