Formálny názov: Kambodžské kráľovstvo
Hlavné mesto: Phom Penh
Úradný jazyk: kmérčina, francúzština, angličtina
Mena: riel
Časový posun: + 7 hodín
Suveníry: hodvábne šatky, sochy a rezbárske výrobky (často miniatúrne kópie pamiatok z Angkory z dreva, kameňa či mosadze), strieborné truhlice a drahokamy
Očkovanie: nie je povinné očkovanie,odporúča sa očkovanie proti žltačke typu A a B, týfusu, cholere.

Vôňa vonných tyčiniek v zákutiach starobylých chrámov, ktoré kedysi ovládali veľkú časť Zadnej Indie, zašlý francúzsky šarm koloniálnej Indočíny, ruch a hemženie ázijskej ulice, zlaté strechy pagod zrkadliace sa na mohutných tokoch a jazerách a všadeprítomná kambodžská hudba. Aj napriek ťaživej ekonomickej situácii v tejto časti sveta, na tvárach dnešných Khmérov nemizne úsmev a vrelosť v srdciach.
Jedlá a nápoje v Kambodži
Obľúbeným jedlom v pouličných jedálňach je polievka s ryžovými rezancami doplnené zeleninou, bravčovou pečienkou, krevetami alebo hovädzími knedlíčkami. Pri jedle sa používajú paličky alebo vidličky a lyžice. Pozostatky francúzskej koloniálnej vlády si možno vychutnať v početných bagetách. K obľúbeným druhom ovocia patrí ananás, rambutan a mangosteen. Miestne pivo sa volá Angkor, ďalšími obľúbenými značkami sú Beer Lao a Tiger. Z nealkoholických nápojov sa pije čaj, káva a ovocné džúsy.
Podnebie v Kambodži
Tropická teplá klíma počas celého roku. Od mája do októbra pretrvávajú monzúny. Najvhodnejšia doba na cestovanie je od novembra do marca.
Top destinácie a atrakcie v Kambodži
Angkor Wat – neďaleko mesta Siem Rep sa nachádza 1000 rokov starý chrámový komplex Angkor Wat, rozprestierajúci sa na ploche 32 km2, pri severnom okraji jazera Tonlesap. Predkovia Khmérov ho stavali okolo 400 rokov. Priestory neslúžia ako obydlia, ale ako sídla bohov
Battambang – mesto založené v 11. storočí nášho letopočtu. Jadro mesta tvorí centrálny trh, v okolí ktorého sa nachádza viacero hotelov a guesthousov. K atrakciám patrí jazda na bambusovom vlaku
Phnom penh – bývalé francúzske mesto s koloniálnym šarmom predstavuje hlavné mesto s množstvom budhistických kláštorov a chrámov (napríklad Wat Ounalom či Wat Phnom). Za návštevu stojí aj Múzeum Tuol Sleng (bývalé väzenie č. 21) zhromažďujúce spomienky na zverstvá Pol Potovho režimu, okrem iného i veľkú mapu Kambodže, zhotovenú z ľudských lebiek. Phnompenhský kráľovský palác je po nástupe kráľa Sihánuka na trón verejnosti neprístupný, navštíviť môžete iba neďalekú Striebornú pagodu so smaragdovou sochou Budhy a niekoľko ďalších budhistických stavieb. V hlavnom kambodžskom meste by ste nemali vynechať i preslávené trhovisko – predovšetkým veľký, krytý a pestrý trh (New Market) a trh starožitností Tuol Tom Pong, kde možno kúpiť i naozaj staré a vzácne veci
Preah Vihear – chrám červených kmérov, ktorého výstavba začala ešte v 9. storočí n.l. a bol venovaný hinduistickému bohovi Šiva. Preah Vihear je súčasťou svetového dedičstva UNESCO
Sihanoukville – krásna pláž je jednou z najznámejších v krajine
Pláže v Kambodži
Krajina ponúka krásne pláže, dokonca tri z nich sa umiestnili v zozname najkrajších ázijských pláží. Pekne podmorské zážitky v blízkosti pláže si možno dopriať v prímorskom mestečku Sihanoukville, ktoré je obmývané morom z troch strán. Medzi najkrajšie pláže určite patrí štyri km dlhá Otres Beach s kamenistým výbežkom. Obrovský zážitok prinesie kúpanie sa medzi fosforeskujúcim planktónom v blízkosti tejto pláže.
Ostrovy Koh – Prvým turistom zo zahraničia sa otvorili iba pred piatimi rokmi. Je tu biely piesok a krásne tyrkysové more. Ich najväčšou výhodou však je, že nie sú preplnené, masová turistika ich ešte neobjavila.
Nočný život v Kambodži
Na verejnosti neprejavujú náklonnosť k ženám. Taktiež nieje vhodné prejavovať zlosť. Pred vstupom do chrámov a domácnosti je nutné sa vyzuť. Je povolené nosiť bežné oblečenie, ale veľmi krátke nohavice a tričká by sa mali nosiť iba na pláži.
Zaujímavosti o Kambodži
- Kambodžská vlajka je jediná vlajka na svete, ktorá má obraz budovy – Angkor Wat
- Kambodža postupne mení svoj názov podľa vlády – počas republikánskych rokov sa nazývala Khmerská republika, počas režimu Červených Kmérov to bola Demokratická Kambodža, počas vlády ľavicovej skupiny išlo o Kampučskú ľudovú republiku a v súčasnej dobe je oficiálny názov Kambodžské kráľovstvo.
- počas štvorročnej vlády Červených Khmérov bola zabitá pätina kambodžskej populácie. Väčšinou išlo o vzdelaných ľudí, kňazov a mníchov.
- vodca Červených Khmérov Pol Pot chcel zabiť všetkých vzdelaných Kambodžanov
- polovica súčasnej kambodžskej populácie je mladšia ako 15 rokov
- v Kambodži sa neoslavujú tradičné narodeniny
- v poslednom období je najväčším zdrojom príjmov krajiny textilný priemysel, druhým najväčším zdrojom je cestovný ruch