Thajsko

Formálny názov: Thajské kráľovstvo

Hlavné mesto: Bangkok

Úradný jazyk: thajčina, angličtina

Mena: baht

Časový posun: + 7 hodín

Suveníry: thajský hodváb a bavlnu, batik, striebro, hrnčiarske výrobky so zelenou glazúrou, drahé kamene a polodrahokamy, bábiky, masky, glazúrované výrobky, produkty z cínu a bronzu, artefakty bamboo

Očkovanie: nie je povinné očkovanie, odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B, brušnému týfusu, tetanu a užívať antimalariká

Thajsko

Thajsko leží v srdci juhovýchodnej Ázie medzi Indickým oceánom a Juhočínskym morom. Táto nádherná tropická krajina je nazývana aj “Krajinou úsmevov” a je dovolenkovým rajom pre státisíce návštevníkov, z ktorých sa sem mnohí každoročne vracajú. Ide o krajinu plnú nádherných pamiatok, bujnej vegetácie, romantických národných parkov a zátok na juhu krajiny. Juh krajiny je obľúbený najmä vďaka nádherným plážam a kúpaniu.

Thajské jedlá a nápoje

Thajsko je preslávené svojou kuchyňou v ktorej sa pripravuje množstvo znamenitých jedál, je rajom pre gurmánov. I keď sú jedlá na náš vkus príliš pikantné a korenené a niektoré ochutnať si vyžaduje až odvahu, na požiadanie ich pripravia i pre nás Európanov. Určite ich však ochutnajte, no pripravte si vodu a tiež sa pripravte na to, že sa budú na vás zabávať, keď sa od tej páľavy v puse až postavíte a začnete nahlas predýchavať a do očí sa vtlačia slzy. Ale je to len zvyk, na tretí deň ak nedonesú chili, poprosíte si oň sami. Tak jedna šáločka pre štyroch nám už nerobila problém. Medzi pokrmy thajskej kuchyne patrí tom yam (polievka pripravená z kokosového mlieka s listami makroot, zázvorom, citrónom, prawns alebo s kurčaťom); gang pet (horúce červené karí s kokosovým mliekom, bylinkami, cesnakom, čili, paštétou z morských rakov, a rôzne prísady) sa podáva s ryžou; kaeng khiaw (zelené karí s baklažánom, hovädzím mäsom alebo s kurčaťom) sa tiež servíruje s ryžou; gai yang (kurča opekané na ražni); a kao pat (vyprážaná ryža s kúskami krabieho mäsa, s kurčaťom, s bravčovým mäsom, cibuľou, vajciami a šafranom) podávané s cibuľou, uhorkami, sójovou omáčkou a s čili. Medzi dezerty patrí: salim (sladké cestoviny s kokosovým mliekom) a songkaya (puding z kokosového mlieka, vajec a cukru, ktorý sa často servíruje v škrupine kokosového orecha). Vo svete je známy pokrm z lepkavej ryže a z ovocia mangovníka (ryža varená spolu s kokosovým mliekom podávaná s plátkami manga), ktorý sa konzumuje najmä na raňajky počas sezóny zberu mangovníka (marec – máj).  Medzi obľúbené ovocie patrí papaya, jackfruit, mangosteens, rambutans, pomelos (podobný grapefruitu) a najmä durian, ktorý cudzinci buď to milujú alebo nenávidia. Vzhľadom na prenikavý zápach durianu ho väčšina hotelov neservíruje. Miestna whisky značky Mekhong alebo Sangthip je dobrá. Miestne pivo sa vyrába s rôznym obsahom alkoholu. Turisti sa s obľubou osviežujú ovocnými džúsmi. Kokosové mlieko sa predáva počas sezóny zberu úrody priamo v škrupinách kokosových orechoch. Bary sú vybavené okienkami alebo poskytujú stolovú obsluhu.

Thajské podnebie

Monzúnové obdobie – sezóna dažďov – od mája do októbra trvá monzúnové prúdenie, v ktorom sa priemerná teplota pohybuje okolo 32 °C. V tomto období je nielen horúco, ale aj poriadne vlhko. Letné monzúny prinášajú vlahu z okolitých morí. Priemerne v tomto období spadne až 1500 mm zrážok. Mesačne je to od 150 mm v máji do 350 mm v septembri. September je najvlhší mesiac roka. V októbri spadne približne o 100 mm zrážok menej (250 mm).

More je v období dažďov teplé 26-29 C. Noci sú teplé a dusné s teplotou okolo 24-25 °C. Cez deň sa popoludní teplota vyšplhá na 31-34 ° C. Slnko svieti 5-7 hodín denne.

Na začiatku monzúnovej sezóny – v máji, treba rátať približne s 9. dňami, v ktorých bude pršať. V júni, júli auguste je to asi 10-13 dní v mesiaci. Najviac zamračených a upršaných dní je v septembri – až 15. V tomto mesiaci býva aj hlavné mesto Bangkok v niektorých štvrtiach dokonca zaplavené.

V októbri začína opäť prevládať na oblohe slnko; napriek tomu sa počas mesiaca vyskytne približne 9 dní v ktorých prší – v priemere do 250 mm.

Suché, relatívne “chladné” obdobie – pre nás je však príjemné, pretože sa v ňom vyhneme extrémnym horúčavám. V tomto období chýbajú monzúnové dažde, pretože ich hlavná sezóna sa začína až v máji a končí približne v októbri. V hlavnej turistickej sezóne – teda od novembra do apríla – sa len z času na čas vyskytne krátka búrka. V tejto najslnečnejšej časti roka svieti slnko priemerne 8-9 hodín denne. Ranné minimálne teploty sa pohybujú okolo 20 °C a popoludní sa ortuť teplomera šplhá k 26-30 °C. Vlhkosť vzduchu je oproti letným mesiacom o čosi nižšia. Napriek tomu, pri teplotách ktoré tam sú, pôsobí na našinca dosť zaťažujúco. Najmä poobede a pri búrkach. More je teplé 26-27 °C.

V novembri sa môžu vyskytnúť v priemere 4 dni, v ktorých osviežujúco spŕchne. Od decembra do marca sú to mesačne v priemere len 1-3 dni, ktoré by nám prípadne mohli “pokaziť” dovolenku s dažďom.

Horúce, tropické suché obdobie – začína sa v marci a trvá približne do mája. Vrcholí príchodom monzúnov. V tomto období je veľmi horúco. Pred príchodom monzúnov sa teploty šplhajú na 35 až 40 °C, začiatkom mája sem-tam zaprší. Pravý monzún prichádza v polovici júna. Noci sú tam teplé. Do rána “klesajú” teploty na 24-26 °C. V marci a apríli sa vyskytnú asi 3 dni v mesiaci, kedy zaprší. V máji je to už 9 dní a v tomto mesiaci už priemerne spadne do 200 mm zrážok. More má 28-29 °C. Slnko v tomto období svieti priemerne 8-9 hodín.

Kto sa teda chystá do Thajska, tak ideálny čas na jeho návštevu je od novembra do apríla. Vzhľadom k vysokým teplotám a veľkej vlhkosti, by mali byť opatrní najmä ľudia, ktorí majú srdcovo cievne problémy. Slnečné lúče sú intenzívne a preto si do kufra nezabudnite pribaliť slnečné okuliare s ÚV filtrom a opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom.

Thajské top destinácie a atrakcie

Ayutthaya – návšteva pamiatok je realizovateľná viacerými spôsobmi, avšak najvhodnejším spôsobom je spoznávania mesta a jeho okolia bicyklom. Prehliadka Kráľovského paláca, či svätyne Viharn Phra Mongkol Bopit s nesmierne uctievanou sochou Budhy, určite poteší nejedného cestovateľa

Bangkok – hlavné mesto Thajska pozostáva z niekoľkých štvrtí, konkrétne Thonburi, Banglamphu (so známou ulicou Khao San), Ratanakosin (s hlavnými historickými pamiatkami), Čínska štvrť, Dusit (so sídlom vlády), Siam Square (s ultra modernými obchodnými centrami a mrakodrapmi). K hlavným atrakciám mimo iných patria Grand Palace, Národné múzeum a čarovná svätyňa Wat Pho, či Wat Rajabophit

Damnoen Saduak – plávajúce trhy, kde si môžete vypožičať čln a vychutnať následne tú pravú atmosféru tohto turistami obľúbeného trhu. Mimochodom, v okolí thajského Damnoen Saduak obyvatelia pestujú najlepšie exotické ovocie, ktoré následne predávajú na člnoch

Kančanaburi / Kancanaburi – hlavným dôvodom, prečo sem turisti radi zavítajú, je návšteva známeho mostu cez rieku Kwai. Mostom prechádza vlak nádherným prostredím, az do mesta Nam Tok, po známej “železnici smrti”. Neďaleko Nam Toku sa nachádzajú vodopády Sai Yok, či viadukt Wang Po. Zaujímavým je však aj priesmyk Hellfire Pass

Mae Hong Son – úchvatné mestečko neďaleko Barmských hraníc ponúka dokonalú atmosféru tej pravej dobrodružnej dovolenky. Väčšina cestovateľov sem prichádza kvôli trekkingu, ale i dlhokrkým ženám

Sukhothai – starý Sukhothai je vlastne historickým parkom a nachádza sa neďaleko mesta Nový Sukhothaj. V historickom parku je najvýznamnejšou časťou tzv. Centrálna zóna, kde sa nachádza Wat Mahathat, veľký chrámový komplex s mnohými zachovanými sochami

Khao Lakje thajský národný park, ktorý sa do dnešných dní vyhol ľudskej činnosti. Máte teda možnosť spoznať prírodu v jej prirodzenom prostredí takú, aká bola stvorená. Nájdete tu tiež nekonečne veľa nádherných pláží, hustú zelenú džungľu a nadšení potápači určite radi zavítajú na blízke Similanské ostrovy považované za potápačský raj. Medzi ďaľšie národné parky patria napríklad Lam Ru a Khao Sok, kde môžete vidieť slony, tygre, nosorožce a tiež úchvatnú prírodu plnú bambusových a tropických drevín. Za zmienku stojí aj Národný morský park Tarutao ( cca 51 malých ostrovov, kde môžete vidieť korálové ryby a bohatú podmorskú faunu ), morský park Surin ( nádherné korálové útesy ) a v neposlednom rade tiež Národný park Doi Inthanon ( horské útočisko divokých zvierat).

Thajské ostrovy

Thajsko leží v juhovýchodnej časti Ázie, pevnina i množstvo ostrovov a ostrovčekov lákajú vďaka svojej rozmanitosti turistov z celého sveta. Biele piesočnaté pláže obmýva teplá voda akvamarínovej farby, rušné miesta striedajú osamelé zátoky, nájdete tu tropickú vegetáciu s palmami, koralové útesy, vápencové útvary a ešte oveľa viac.

Ko Lipeostrov Ko Lipe je súčasťou súostrovia Adang-Rawi v juhozápadnej časti Thajska. Ko Lipe je maličký ostrov, ktorý prebádate peši, za hodinu. Ostrov sa nachádza v tesnej blízkosti národného parku Tarutao, a práve preto ostrov Ko Lipe nepodľahol masovému turizmu a zachoval sa jeho jedinečný ráz.

Ko Lantapozostáva zo skupiny menších ostrovov v provincii Krabi. Najjednoduchšie sa sem z Bangkoku dostanete priamym letom do Krabi a odtiaľ trajektom. Ko Lanta je rajom pre všetkých milovníkov potápania. Pod morom tu na nich čakajú koralové útesy, obrovské manty a veľryby.

Ko Samet – blízko pri Bangkoku sa nachádza ostrov Ko Samet, ktorý je obľúbenou dovolenkovou destináciou tých cestovateľov, ktorí hľadajú niečo v tesnej blízkosti hlavného mesta, hlavne ho však navštevujú Thajčania. Rovnako ako Ko Lipe, ani Ko Samet nepodľahol turizmu, a to hlavne preto, lebo sa nachádza v národnom parku. Najväčším lákadlom sú krásne biele pláže, športové aktivity a nočný život.

Ko Tarutaoje súčasťou národného parku s rovnakým názvom. Turisti sa tu ubytujú v bungalovoch a malých domčekoch a za veľmi výhodné ceny. Najväčším pozitívom ostrova Ko Tarutao je pokojná atmosféra a málo turistov. Len niekoľko metrov od pláže sa z vody vynárajú skaly, ktoré sú desiatky metrov vysoké a dokresľujú exotickú panorámu ostrova. Ko Tarutao ulahodí vašim očiam.

Ko Samuije jedno z najnavštevovanejších thajských ostrovov. Je tu síce viac turistov, rovnako tu však nájdete aj viac luxusných rezortov za prijateľné ceny. Ko Samui asi netreba nikomu predstavovať, možno by sme len pripomenuli, že na ostrove sa koná mnoho festivalov a na svoje si tu prídu aj milovníci jachtingu.

Ko Phanganje rajom batôžkárov, ktorí sem prichádzajú za krásnymi plážami a prírodnou scenériou. Ubytovanie na ostrove je lacné a pravidelne sa tu konajú festivaly elektronickej hudby a oslavy splnu mesiaca. Nájdete ho na pol ceste medzi Ko Samui a Ko Tao.

Ko Phangan

Phuketje thajská provincia a rovnako sa volá aj jej najväčšie mesto. Phuket sa skladá z jedného veľkého ostrova a viacerých menších ostrovov. Na Phukete stretnete turistov z celého sveta, ktorí sem prichádzajú za dokonalým relaxom, nočným životom a lacnými nákupmi.

Ko Changpatrí medzi menej známe thajské ostrovy, i keď sa o ňom v poslednej dobe hovorí veľa. Je pokojný, nie je preplnený a má dokonalé pláže. Ko Chang je hornatý a nájdete ho pri kambodžských hraniciach.

Ko Taona ostrove Ko Tao získa ročne licenciu na potápanie viac ako 7000 turistov. Ko Tao sa pomaly vyprofiloval ako najlepšia destinácia na potápanie na svete a chodia sem hlavne tí, ktorí túžia po oddychu a pokoji. Nedotknuteľná príroda a krásne pláže sú už len čerešnička na torte

Ko Tao

Ko Phi Phije to najlepšie, čo v Thajsku zažijete. Súostrovie je veľmi malé, veľmi útulné a veľmi exkluzívne. Cunami v roku 2004 malé ostrovy zasiahlo v plnej a sile a zdemolovalo takmer všetky budovy, po desiatich rokoch sa ale Ko Phi Phi opäť pýši titulom „Najkrajší thajský ostrov.” Ko Phi Phi ponúka nové luxusné hotely, aj lacné hostely pre turistov s obmedzeným rozpočtom, a to všetko v nezabudnuteľnom prírodnom prostredí. Ko Phi Phi je krásny.

Ko Phi Phi

Najkrajšie pláže

Maya bay, Koh Phi Phi Ley  – pláž leží na malom ostrove v dobre ukrytej zátoke, ktorá je obohnaná vysokými útesmi. Mohlo by sa zdať, že je to tiché miesto ukryté pred zrakom davov, no nie je tomu tak. Patrí k obľúbeným miestam a organizujú sa sem pravidelné výlety loďou. Po cca 90 minútach plavby z Phuketu sa dostanete na túto krásnu pláž vhodnú aj na šnorchlovanie a potápanie. Je súčasťou národného parku.

MAYA BAY, KOH PHI PHI LEY

Phra nang beach, Railay – na Andamanskom pobreží na južnom cípe Railay sa nachádza pláž Phra Nang Beach. Pláž s bielym pieskom a smaragdovou vodou je obohnaná vápencovými útesmi. Niet pochýb, že patrí k najkrajším thajským plážam. Miestne skaly sú lákadlom pre horolezcov.

PHRA NANG BEACH, RAILAY

Railey beach, Krabi – thajská pláž Railey dostala prívlastok najkrajšia. Nájdete ju uprostred krásnej zelenej prírody obklopená vápencovými skalami, ktoré vďaka rôznym stupňom obtiažnosti lákajú milovníkov horolezectva. Výhodou pláže je, že nie je tak preplnená a užijete si tu pohodu a relax. Sú tu aj priaznivé podmienky na šnorchlovanie.

RAILEY BEACH, KRABI

Ko nang yuan – ostrov Ko Nang Yuan sa nachádza len kilometer od Ko Tao a dovolenkári sem radi podnikajú výlety. Ostrovné časti sú prepojené akousi hrádzou z jemného svetlého piesku. Priezračná voda ponúka veľmi dobré podmienky na šnorchlovanie a potápanie.

Lamai beach, Koh Samui – ak hľadáte tichú pláž ideálnu na plávanie, odporučíme vám Lamai Beach na druhom najväčšom ostrove Thajska – Koh Samui. Pláž sa môže pochváliť krásnym dlhým pásom bieleho piesku, ktorý poskytuje dostatok priestoru a pokoja pre každého návštevníka, ale nemusíte sa obávať. Pri pláži nájdete všetko – reštaurácie, bary a možnosti aktivít.

LAMAI BEACH, KOH SAMUI

Sairee beach, Ko Tao – najdlhšiu pláž ostrova Ko Tao známeho aj ako „Korytnačí ostrov“ nájdete na jeho západnej strane. Rozlohou je však oproti iným plážam malá, no poskytuje všetko pre trávenie dobrej dovolenky – bary a reštaurácie hneď pri pláži a vhodné podmienky na kúpanie i potápanie.

SAIREE BEACH, KO TAO

Kata beach, Phuket – na ostrove Phuket nájdete aj krásnu piesočnatú pláž Kata Beach. Slnenie na širokej pláži a kúpanie v sýtomodrej vode je lákadlom pre rodiny s deťmi. Táto palmami lemovaná pláž je pokojnejšia než Patong Beach, ktorú tiež nájdete na ostrove. K dispozícii sú reštaurácie, obchodíky a  zabavíte sa aj vo večerných hodinách.

KATA BEACH, PHUKET

White sand beach, Ko Chang – pláž leží na ostrove Ko Chang, ktorý leží v juhovýchodnej časti Thajska blízko Kambodže.  Tento dlhý úsek bieleho piesku majú v obľube všetky vekové kategórie. Pri pláži je pár barov a reštaurácií. Aj napriek tomu, že je to centrum ostrova, je oblasť jednou z tých pokojnejších.

Haad rin, Koh Pha Ngan – Haad Rin je pokojná pláž vhodná na kúpanie a oddychovanie, no raz do mesiaca sa zmení na miesto plné zábavy, na veľkú nočnú párty. Počas nej uvidíte aj ohňovú šou. Samozrejmosťou sú rôzne bary a reštaurácie.

Hat pramong, Ko Lipe – pláž Sunset Beach leží v malej zátoke na Ko Lipe, známa je skôr ako Hat Pramong. Nájdete tu pokojné miesto s pôvodnými obyvateľmi a tradičnou kultúrou, len malé strediská, ubytovanie v bungalovoch a chatkách, žiadne veľké rezorty.

HAT PRAMONG, KO LIPE

Patong beach, Phuket – pláž Patong patrí k najobľúbenejším thajským plážam, preto treba počítať s množstvom ľudí, ale aj množstvom pestrých služieb a atrakcií. Nájdete tu reštaurácie, denné i nočné bary, obchody a pestrú ponuku vodných športov. Pláž je ideálnym miestom pre ľudí, ktorí sa radi zabávajú celú noc.

Hua hin beach, Malajský polostrov – pláž, ktorá sa nachádza v severnej časti Malajského polostrova. Lokalita s plážou Hua Hin Beach je okrem viacerých golfových ihrísk zaujímavá palácom Klai Kangwon, ktorý dodnes využíva thajská kráľovská rodina. Táto časť Thajska bola dlhé roky obľúbeným miestom Thajčanov, len posledné roky je atraktívna pre turistov z celého sveta.

Hat tha nam (lonely beach), Ko Chang – nenechajte sa zmiasť názvom tejto pláže, už to nie je opustená tzv. Lonely Beach. Dnes je to rušné miesto, kde sa konajú párty s tanečnou hudbou. Je tu aj pekná reštaurácia s barom z dreva a bambusu.

Ao bang bao, Ko Kood – pokojná pláž ostrova Ko Kood, kde si možno užiť maximálnu pohodu, oddych na čistej pláže zo svetlého piesku, v čistej tyrkysovej vode a v prostredí krásnych kokosových paliem.

AO BANG BAO, KO KOOD

Thajský nočný život

Bangkok ponúka rozsiahlu možnosť zábavy, ktorá začína nočnými klubmi, krčmičkami, barmi, kinami a reštauráciami (mnohé z nich sú záhradné reštaurácie), pokračuje masážnymi kabínkami, krytými bazénmi a končí koktailovými salónikmi. Divadelné predstavenia vychádzajú z tradičného náboženstva. Diskotéky na ihrisku môžete zažiť v Thajskom kultúrnom centre. V Phnom Penh sa nachádza niekoľko dobrých barov, vrátane rozprávkového baru Srdce temnoty (Heart of Darkness). Nočný život v krajine je dotváraný tradičnými miestnymi tancami. Thajsko je známe svojím špecifickým charakterom nočného života. Povestné celonočné party pokračujú i v ranných hodinách.

Zaujímavosti o Thajsku

  • Thajsko je krajina, v ktorej majú viacero pomerne zvláštnych zákonov. Čokoľvek si však o nich myslíte, budete ich musieť rešpektovať. Jeden z takýchto zákonov zakazuje ľuďom opúšťať ich domovy bez spodnej bielizne.
  • na letisku –  Don Mueang International Airport stojí najvyššia letisková kontrolná veža. Je vrchol je vo výške 132 metrov
  • ak budete v Bangkoku cestovať metrom a mestom bude práve prechádzať niekto z kráľovskej rodiny, pokojne sa vám môže stať, že vlak zastaví bez zjavnej príčiny. Vlak totiž nikdy nemôže byť na kráľovskou rodinou, keďže takto by boli hlavy cestujúcich nad hlavami členov kráľovskej rodiny.
  • najslávnejší golfista dnešnej doby je z polovice Thajčan. Jeho matkou totiž bola Thajčanka. Otec bol Američan.
  • tropické krajiny ako Thajsku sú rajom pre všemožné druhy hadov. Kobra kráľovská môže dosiahnuť dĺžku až 5 a pol metra. Jed tohto hada je mimoriadne silný. Kobra kráľovská dokáže zabiť aj slona.
  • Siamské mačky boli vyšľachtené v Thajsku. Samotné Thajsko sa v minulosti volalo Siam.
  • Siamská abeceda má 32 samohlások a 44 spoluhlások
  • plné meno Bangkoku je naozaj dlhé – Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit.
  • Thajsko je domovom najchlpatejšieho dieťaťa sveta
  • o tom, aké dôležité sú v Thajsku slony, hovorí aj príbeh z roku 1999 – vtedy 38 ročná slonica omylom stúpila na mínu. Následne sa do jej záchrany pustilo 38 veterinárov. Nikdy predtým na celom svete nepracovalo toľko veterinárov spolu na jednom pacientovi.
  • 5 a pol metra. To je dĺžka vlasov, s ktorými si musí poradiť Hoo Sateow z Thajska. V dĺžke vlasov mu na svete patrí prvenstvo.
  • v minulosti sa každý Thajčan musel pred dovŕšením 20 rokov stať na určité obdobie mníchom.
  • Thajsko, ako jedna z mála krajín sveta, nebolo vo svojej histórii nikdy kolonizované. Thajčania sú na to primerane hrdí.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.