Portugalsko

Formálny názov: Portugalská republika

Hlavné mesto: Lisabon

Úradný jazyk: portugalčina

Mena: euro

Suveníry: kožené a korkové výrobky (kľúčenky, klobúky), vlnené koberce a prikrývky, dekoratívna kozmetika a malované džbány, ručne tkané krajky, prútené výrobky, Bercelušský kohútik, dlaždička azulejo, olivový olej, ovčí syr, presunta, portské víno

Očkovanie: nie je povinné očkovanie

Portugalsko

Portugalsko sa nachádza na juhu Európy na Pyrenejskom polostrove. Má výbornú polohu, susediacu s obľúbeným Španielskom a obmývanú Atlantikom. K Portugalsku zaraďujeme aj jeho administratívne časti súostrovie Madeira a Azorské ostrovy. Portugalsko je perfektná dovolenková destinácia, kde ani v zime neklesá teplota pod 15°C, kde je viac ako 300 slnečných dní v roku, 150 km prekrásnych piesočnatých pláží, jedinečné a miestami až bizarné útesy, priezračne čistá a príjemne osviežujúca voda Atlantiku, elegantné biele vilky s vlastnými bazénmi, ale i slávna história, či komfortné turistické služby. Portugalsko ešte stále nie je typická dovolenková destinácia a práve preto tu ešte nájdete typickú atmosféru krajiny nepoškvrnenú stále sa rozpínacím turizmom.

Portugalské jedlá a nápoje

Veľkú rolu v miestnej kuchyni hrajú morské plody. Ako hlavné jedlo sú často servírované veľmi husté polievky. Typickými portugalskými jedlami sú Sopa de Marisco (polievka z kreviet s vínom), Caldo Verde (zelená polievka z jemne narezaného kelu), Bacalhau (sušená treska, ktorá sa podáva ku vyše 100 druhom rôznych pokrmov), Caldeirada (hustá polievka z 9 druhov rýb, cibuľou a paradajkami), Flan (karamelový puding), Madeira-Pudding a Nuvens (vanilkový puding). Z nápojov sú obľúbené portugalské stolové vína.. Najznámejšie vína sú Dăo und Serradayres (červené), Bucelas und Colares (biele), Vinho Verde (mladé víno, biele alebo červené). Bica je malá šálka veľmi silnej, čiernej kávy.

Portugalské podnebie

Severozápad je typický mierne zimným obdobím, silnými zrážkami a krátkymi letami, severovýchod dlhšími zimami a horúcim letným obdobím a juh dlhými teplými letami (marec až október), málom dažďa až na začiatok jari a jesene.

Portugalské top destinácie a atrakcie

Algarve – najjužnejšia oblasť Portugalska patrí medzi najobľúbenejšie ciele pre turistiku, predovšetkým vďaka plážam s čistou, teplou vodou a stredomorskému podnebiu. Pobrežie Algarve je pozoruhodné svojimi malebnými vápencovými jaskynkami. Pláž Lagoa bola klasifikovaná ako jedna z 100 najkrajších a najbezpečnejších na svete

Citania de Briteiros – neveľká portugalská osada neďaleko mesta Guimarães. Na okraji osady sú najvýznamnejšie portugalské archeologické náleziská. Toto miesto bolo osídlené od 4. storočia pred n.l. keltiberským kmeňom a v roku 20 pred n.l. sa tu usadili Rimania

Costa Verde – pobrežie výnimočnej pobrežnej krásy. Dlhé piesočnaté pláže, borovicové lesy, historické stavby… to všetko je možné zažiť v tejto kolíske starých umeleckých remesiel

Côa – skalné maľby v doline Côa pochádzajú z neskorej doby kamennej (22 tis. – 10 tis. rokov pred n.l.). Skalné maľby a rytiny predstavujú najvydarenejší príklad ľudskej umeleckej tvorby daného obdobia na svete. Na zoznam UNESCO boli skalné maľby zapísané roku 1998

Lisabon / Lisboa – mesto bolo založené ako obchodné fenické stredisko v 12. storočí pred n.l. a dodnes je považované za jedno z najkrásnejších miest na svete. Historické centrum Lisabonu tvorí hrad. Najstaršou štvrťou mesta je Alfama, známa námestím Largo de Santa Lucia, či Casa de Bicos, Diamantovým domom, ktorého fasádu tvoria kamene otesané do tvaru pyramídy, na vrchole ktorých boli pôvodne osadené diamanty. Naozaj atraktívnou je i lisabonská katedrála postavená na zvyškoch mešity. K zaujimavým stavbám patrí napríklad aj Belémska veža. Štvrť Baixa tvorí centrum Lisabonu a je zároveň centrom obchodu, priemyslu i bankovníctva. Medzi jej dominanty patrí Námestie kráľa Petra lV., Národné divadlo Marie ll. a iné

Madeira – portugalské súostrovie sopečného pôvodu, vzdialené od Portugalska 978 km, je dôležitým centrom turistického ruchu. Rozkladá sa vo vodách Atlantiku. Jedinými obývanými ostrovmi sú Madeira a menšie Porto Santo. Madeiru charakterizuje nepreberné množstvo kvetov (okolo 700 druhov), Madeira sa tak často prezýva aj ako Ostrov kvetov, predovšetkým Orchideí. Bujnú vegetáciu a majestátne horské štíty na ostrove Madeira uvítajú predovšetkým milovníkov nespútanej prírody a priaznivcov turistiky. Na ostrove sú aj golfové ihriská

Monsanto – unikátne skalné mesto lokalizované severovýchodným smerom od mesta Castelo Branco. Domy a budovy v meste boli postavené medzi veľké balvany a tým úplne splývajú s okolím. Mestom vedú úzke krivolaké uličky. Dominantou mesta aj hrad i kostol z 13. storočia

Porto – najvýznamnejšie mesto severu Portugalska. Porto bolo zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Je druhým najväčším mestom krajiny s krásnymi romantickými uličkami v historickom jadre mesta. Najstaršou stavbou v meste je románsky Chrám Cedofeita z 12. storoči. Nádherná je i miestna katedrála. Za zmienku stoja i zvyšky mestských hradieb, palác da Bolsa, radnica či železný most nad riekou Douro

Sintra – nádherné mesto s architektonickými prvkami od gotických, cez renesančné až po maurské. K atrakciám mesta patrí Palácio da Pena Pena (Castelo da Pena), Maurský hrad Castelo dos Mouros stojaci na vysokom kopci nad mestom, z ktorého je nádherný výhľad na okolitú krajinu národného parku Sintra-Cascais. Hrad bol postavený na začiatku 10. storočia. Obvod hradieb má 450 metrov. Snáď najznámejšou budovou v Sintre je kláštor Nossa Senhora da Pena. V parkoch je možné relaxovať a obdivovať rôzne exotické druhy stromov. Mesto je na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO

Portugalské pláže

Praia dona ana, Lagos – V prístavnom mestečku Lagos s úzkymi pôvodnými uličkami nájdete menej rušnú pláž Praia Dona Ana. Malá pláž asi 2 kilometre od centra mesta je známa tyrkysovým morom a žltastými vápencovými skalami. Ak by vás okrem oddychu na pláži lákali aj nejaké aktivity, v okolí stojí za videnie kostol Panny Márie zo 16. storočia, kostol sv. Antonína s barokovým interiérom alebo miestny trh Mercado Municipal da Avenida.

Praia dona ana, Lagos

Praia da falesia, Albufeira  – Albufeira je jedným z najvyhľadávanejších letovísk asi 40 km východne od Fara, kde je aj medzinárodné letisko. Ak sa z tohto letoviska vydáte východne asi 10 km, naskytne sa vám pohľad na dlhú piesočnatú pláž. Lemovaná je útesmi najrôznejších tvarov a ich biele a červenohnedé  sfarbenie upúta už z diaľky.

Praia da marinha, Carvoeiro – 8 kilometrov juhovýchodne od Lagoa objavíte krásnu pláž so skalami z vápenca. Tyrkysové more kontrastuje so žltohnedou farbou skál. Je súčasťou južného pobrežia Algarve, ktoré je známe kvalitnými plážami.

Praia da marinha, Carvoeiro

Praia do guincho, Cascais – v letovisku Cascais asi 30km od Lisabonu smerom na severozápad sa rozprestiera pláž Praia do Guincho. Pláž je asi kilometrová, piesočnatá a je často označovaná ako „Raj surfistov“.  Z Cascais sem vedie cesta vytvorená špeciálne pre cyklistov, korčuliarov či bežcov.

Meia praia, Lagos – všetky vekové kategórie putujú práve na pláž Meia Praia. Vďaka obľúbenosti tu býva veľa ľudí, no miesto v teplučkom piesku sa vždy nájde. Miesto je rušné, v okolí je viacero reštaurácií a barov. Má dĺžku takmer 4 kilometre a leží približne 1, 6 km východne od Lagosu.

Praia dos olhos de agua, Olhos de agua – pláž patrí k malej rybárskej dedinke Olhos de Agua. Pláž je obľúbená, ale je dosť skalnatá. Popri pláži vedie promenáda s palmami priamo do mesta. Názov pláže (doslovne „Pláž vodných očí“) je odvodený zo sladkovodných prameňov, ktoré je vidieť pri odlive.

Praia de odeceixe, Aljezur – je to piesočnatá pláž obklopená tmavými skalami z bridlice. Odeceixe Beach je obľúbeným miestom pre rodiny s deťmi. Výhodou je, že sa nachádza pri ústi rieky, takže pre menšie deti je vhodné hranie pri rieke.

Praia da rocha, Praia da rocha – táto pláž je považovaná za jednu z najkrajších portugalských pláží. Leží pri meste Portimăo v regióne Algarve. Piesočnatá pláž je široká a dlhá 2 km. Pozdĺž sa tiahnu skaly rôznych tvarov s červeným nádychom. Pláž Praia da Rocha v doslovnom preklade znamená „Pláž  pri skale“. Je tu veľmi rušný nočný život a veľa možností stravovania a športov.

Praia do barril, Tavira – v regióne Algavre je mesto Tavira s pobrežím s krásnymi plážami a golfovými možnosťami. V západnej časti mesta sa nachádza Praia do Barril. Je to odľahlá pláž, kde sa môžete dostať vláčikom. Na pláži je pokoj a nie je problém si zájsť do mesta.

Praia da nazare, Nazare – pláž sa rozprestiera vo veľkej zátoke so strmými útesmi. Mestečko si dodnes zachováva svojský ráz rybárskej dediny. Piesočnatá pláž s miernym vstupom do vody je dnes súčasťou známeho letoviska. Povesť hovorí, že názov Nazare dostala dedina podľa sochy Panny Márie, ktorú sem priviezol mních z Nazaretu približne v 4. storočí.

Praia da caparica, Costa de Lisboa – pláž nájdete na lisabonskom pobreží Costa de Lisboa, kde sa tiahne až 30 km krásnych pláží so zlatistým pieskom.

Praia da amoreira, Aljezur – Praia da Amoreira leží 9 km severozápadne od Aljezuru na severnej časti rieky Ribeira de Aljezur. Nie je určená pre všetkých, pretože tu často bývajú výrazné vlny. Milovníci surfovania si však prídu na svoje. V okolí je len reštaurácia.

Praia de cacela velha, blízko Manta rota – piesočnatá pláž Praia de Cacela Velha je od pevniny oddelená riekou. Je prístupná aj pešo, ale pekným zážitkom je plavba po rieke z Fábrica pri Cacela Velha. Pláž je pokojným miestom, ideálna pre oddych. Atmosféru miesta dotvárajú okolité duny.

Praia da oura, Albueira – pod prudkým kopcom v letovisku Oura objavíte krásnu piesočnatú pláž. Zlatistý piesok lemuje promenáda s početnými kaviarňami a reštauráciami. Tiahne sa asi 2 km až po susednú pláž Praia dos Olhos d’Agua.

Praia da oura, Albueira

Praia de vale figueira, Carrapateira – 15 km severozápadne od Carrapateira leží pláž s priam bielym pieskom. Obkolesená je útesmi, ktoré ju ukrývajú a dodávajú miestu romantickú atmosféru.

Portugalský nočný život

Centrom nočného života v Lisabone je štvrť Bairro Alto so svojimi fado klubmi, tradičnými barmi a veľkoplošnými diskotékami. Bary sú často otvorené do 04:00. Minimálny vek pre konzumovanie alkoholu je 16. rokov. Väčšina akcií sa presunula do štvrte Docas, ktorá je situovaná východne od Ponte 25 de Abril. Ďalšie bary sa nachádzajú v Doca de Santo Amaro. Najrušnejší nočný život na juhu Portugalska nájdete v meste Faro, ktoré je metropolou celej oblasti. Tunajšie diskotéky sú známe po celom Portugalsku a mávajú otvorené až do ôsmej ráno.

Zaujímavosti o Portugalsku

  • Portugalsko bolo prvou koloniálnou mocnosťou, ktorá zakázala otroctvo. Stalo sa tak v roku 1761. Bolo to približne o sto rokov skôr ako ktorýkoľvek ďalší koloniálny súper. Anglicku, Francúzsku či Španielsku to jednoducho trvalo omnoho dlhšie.
  • Fado je hudobný žáner, ktorý bol zaradený na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Fado sú smutné ľudové pesničky spievané bežnými ľuďmi
  • V roku 1755 bol Lisabon zasiahnutý jedným z najsilnejších zemetrasení v histórii Európy. Toto zemetrasenie malo silu 9 stupňov Richterovej stupnice. Po zemetrasení nasledovalo tsunami. Mesto bolo v troskách. Prakticky absolútne zničené. Cez 80 percent budov bolo zničených. Takmer 300 tisíc ľudí túto katastrofu neprežilo.
  • Portugalsko je jednou z najvýznamnejších surferských destinácií. Zasurfovať si tu môžete prakticky celý rok. Portugasko má pre surferov pripravených až 800 kilometrov pobrežia.
  • Portugalsko a Anglicko tvoria najdlhšie trvajúcu diplomatickú alianciu na svete. Ustanovili ju už v roku 1373. Krajiny si počas histórie neraz vojensky vypomáhali.
  • Portugalsko ponúka svojim občanom a všetkým turistom najdlhší most v Európe. Most Vasco de Gama sa nachádza v hladnom  meste Lisabone a meria úctyhodných 17 kilometrov.
  • Univerzita Coimbra bola založená už v roku 1290. Ide tak o jednu z najstarších univerzít na svete
  • Portugalsko je najväčším producentom korku na svete. Bez tejto krajiny by jednoducho vína nemohli existovať v takej podobe, v akej ich poznáme dnes. Na portugalskom území sa totiž vypestuje až 70 percent všetkého korku sveta.
  • Najstaršie kníhkupectvo na svete nájdete práve v Portugalsku. Presnejšie na jednej z ulíc Lisabonu. Dvere tejto predajne sa po prvý krát otvorili už v roku 1732.
  • Portugalsko sa môže hrdo pochváliť, že je najstaršou krajinou v Európe. Krajina je vtesnaná do súčasných hraníc už od roku 1139. V tomto roku bol za kráľa vyhlásený Afonso Henriques. Portugalsko zostalo kráľovstvom nasledujúcich 800 rokov až do roku 1910.
  • Pozostatkom koloniálnej minulosti Portugalska je najmä portugalčina. Tento jazyk je oficiálnym v 9 krajinách sveta. Okrem Portugalsko ho využívajú aj občania Brazílie, Angoly, Kapverdských ostrovov, Guinea Bissau, Mozambiku či Rovníkovej Guinei. Po celom svete tak portugalčinou hovorí okolo 250 miliónov ľudí.
  • Portugalsko kedysi vlastnilo pol sveta. Portugalská história je hrdá najmä na svoje koloniálne úspechy. Portugali nasadli na tento vlak medzi prvými. Svetu dominovali už v 15. storočí. Zámorské územia si udržali až takmer do 21. storočia. Posledný kúsok svojho koloniálneho panstva odovzdali v roku 1999 Číne. Až do tohto roku Portugalsku patril maličký ostrov Macau.
  • V roku 2008 Portugalsko ako prvá krajina na svete začala zo zákona vyžadovať odtlačky prstov na občianskych preukazoch.
  • Portugalci zjedia na jedného obyvateľa najviac rýb a ďalších morských živočíchov.
  • V roku 1996 bola v Portugalsku založená komisia, ktorej úlohou bolo zabrániť prenikaniu angličtiny do portugalského jazyka. V tej dobe sa členovia tejto komisia najviac pohoršovali nad anglickými výrazmi ako „mall“, „franchising“ a „SSLqshopping centre“.
  • Portugalský kráľ Manuel II bol v roku 1910 zosadený z trónu. Následne sa uchýlil do exilu v mestečku Twickenham, ktoré sa nachádza približne 16 juhozápadne od Londýna.
  • Okolo 12 percent obyvateľov Luxemburgu má portugalský pôvod.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.