Španielsko

Formálny názov: Španielske kráľovstvo

Hlavné mesto: Madrid

Úradný jazyk: španielčina

Mena: euro

Suveníry: víno, sangria, brandy, keramika, koberec, krajky, cukrovinky, olivový olej, korenie, prútený tovar

Očkovanie: nie je povinné očkovanie

Španielsko

Španielsko, krajina rozprestierajúca sa v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove vyniká nádhernými plážami, bohatou históriou a kultúrou, tancami, atrakciami, kuchyňou, rušným nočným životom, skvelými hotelmi, jednoducho skvelými podmienkami na dovolenku. K Španielsku patria aj Baleárske ostrovy v Stredozemnom mori – Malorka, Ibiza, Menorka a Formentera a Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne. Od Afriky je Španielsko oddelené len 13 kilometrov širokým Gibraltarským prielivom.

Španielske jedlá a nápoje

Ako v každej kuchyni v Stredomorí, aj v tej španielskej majú neodmysliteľné miesto ryby a plody mora. Ryby z oblasti Galície, pripravované všakovakými spôsobmi, patria k najlepším na svete. Andalúzia je oblasť, kde sa zvyknú ryby vyprážať. Pre Katalánsko je typické dusené mäso. Španielska kuchyňa je rozmanitá a plná fantázie. Známa je studená polievka gazpacho, Pallea – zmes kuracieho, králičieho mäsa s plodmi mora a ryžou. Výdatný obed sa zvykne zapiť vínom, alebo mixom červeného vína a citrónovej limonády s názvom tinto de verano. Sangria je miešaný nápoj z vína, džúsu a ovocia, osviežujúci, ale zradný. Španielske vína sú považované za jedny z najkvalitnejších na svete a Španielsko je domovom nápojov ako sú Jerez a Sherry.

Španielske podnebie

Podnebie Španielska je v pobrežných oblastiach miernejšie, než v strednej Európe. Zato stred Španielska má podnebie takmer kontinentálne. Napríklad v Kastílii sú zimy studené a letá skutočne horúce. Španielsko je krajinou protikladov. Severozápad patrí k najvlhkejším oblastiam so zrážkami až 1650 mm. Naopak na juhu Španielska sú oblasti, ktoré sa menia na púšť. Medzi ne patrí napríklad Almeria a Murcia. Priemerná teplota vzduchu dosahuje v lete až 30°C na juhu krajiny, 29°C na Baleárskych ostrovoch a 25°C na Kanárskych ostrovoch. Teplota mora dosahuje v lete 20 až 24°C.

Španielske top destinácie a atrakcie

Na španielskej pevnine lákajú najmä Costa Brava, Costa del Maresme a Costa del Sol – Andalúzia.

Costa Brava –  sa tiahne smerom na juh od francúzskych hraníc. Najznámejšími strediskami sú Lloret de Mar, Playa de Aro a Blanes. Lloret de Mar je živé stredisko pulzujúce zábavou a do rána nekončiacim nočným životom. Krásna promenáda, množstvo kaviarní, reštaurácií, barov, či krásne pláže a samozrejme blízkosť nádhernej Barcelony Vám pripravia podmienky na prežitie nezabudnuteľnej dovolenky v Španielsku.

Costa del Maresme – je pokračovaním pobrežia Costa Brava. Pobrežie Costa del Maresme je typické dlhými a širokými pieskovými plážami s promenádami s palmami, píniami a modernými hotelmi. Nájdete tu vyhľadávané moderné dovolenkové strediská Malgrat de Mar – prepojené so strediskom Santa Susanna promenádou s obchodíkmi a kaviarničkami, Santa Susanna s množstvom atrakcií pre dedičky, Calella – rušné stredisko s typickými úzkymi uličkami, Pineda de Mar – stredisko pod horami s nádhernými zlatistými plážami.

Andalúzia – Costa del Sol najteplejšia oblasť Španielska – slnečné pobrežie. Čisté more, kvalitné služby, športové možnosti i blízkosť svetových historických skvostov nájdete počas dovolenky v Andalúzii. V modernom a najrušnejšom letovisku v oblasti Costa del Sol – Torremolinos nájdete množstvo hotelov, kaviarní, barov, reštaurácií a rušných ulíc. Marbella je najznámejšie stredisko Andalúzie a je známe luxusom a ako dovolenkové sídlo mnohých celebrít.

Baleárske ostrovy – Malorka, Ibiza, Menorka a Formentera patria medzi najvyhľadávanejšie dovolenkové destinácie v Stredozemnom mori.

Malorka je jedným z najobľúbenejších miest na letnú dovolenku. Dlhé piesočnaté pláže, búrlivý nočný život či potulky po historických pamiatkach, to sú letoviská El Arenal a Playa de Palma. Porto Colom je naopak pokojné letovisko na východnom pobreží s množstvom malebných romantických zátok uprostred píniových hájov, ďaleko od ruchu.

Ibiza, to sú nádherné piesočnaté pláže, čisté more a synonymum dovolenky prežitej v rytme tanca, v nočných podnikoch a nekončiacej sa zábavy.

Formentera je okrem nádherných piesočnatých pláží, lagún a zálivov známa aj veľkým počtom píniových lesov, figových a borievkových stromov. Na severe ostrova sa nachádzajú morské lagúny, zátoky a niekoľko soľných jazier, ktoré vytvárajú nádherné zátišia, obkolesené plážami ako Ses Illetes alebo Llevant.

Na Menorke sa nachádza množstvo malých letovísk s prekrásnymi plážami s tyrkysovo modrým morom, ktoré vždy upútajú pokojom a krásou. V roku 1993 bola Menorka zaradená UNESCOm medzi prírodné rezervácie a vyhlásená za oblasť s chránenou biosférou. Pobrežie ostrova je väčšinou skalnaté a do skál sú vytesané malé piesočné zátoky s jemným pieskom a krištáľovo čistou vodou.

Madrid – hlavné mesto Španielska ponúka obrazáreň El Prado so zbierkou 6000 diel európskych majstrov. Galéria v Kláštore vtelenia (Convento de la Encanación) s dielami maliarov madridskej školy 17. storočia. Convento de Descalzas Reales (Kláštor bosých karmelitánok) zo 16. stor. je múzeom obrazov a tapisérií. Nájdete tu aj múzeum Kráľovskej akadémie, múzeum kráľovských kočiarov, numizmatiky, hudby, španielskeho folklóru, či múzeum býčích zápasov. Námestie Puerta del Sol – stred Španielska s nultým kilometrom všetkých hlavných španielskych ciest. K námestiu Plaza de Espaňa sa dostanete okolo kráľovského paláca Palacio Real z 18. Stor.

Barcelona – hlavné mesto Katalánska a mesto Gaudího s jeho neopakovateľnou architektúrou. Chrám Sagrada Familia sa stavia už od roku 1884. Nájdete tu obrovský železný stĺp so sochou moreplavca Krištofa Kolumba a replikou jeho lode Santa Maria v prístave, či múzeum Pabla Picassa.

Granada – posledná maurská kolónia ktorá dlho odolávala katolíckym španielskym kráľom. Jej klenotom je červená Alhambra, dôstojné sídlo maurských kráľov. Za hradbami je komplex palácov, honosných domov, fontán, potokov i jazierok so vzácnymi rastlinami.

Santiago de Compostela je jedným z najnavštevovanejších miest Španielska a významným pútnickým miestom s námestím La Plaza del Obradoiro (Práca zlata), katedrálou, námestím Plaza de las Platerias. Monumentálny kláštor San Martin Pinario zo 16. stor. je jednou z najpôsobivejších barokových stavieb.

Teruel – stretáva sa tu európska gotika a maurským slohom, najslávnejšími stavbami sú katedrála Santa María, Terre de San Salvador z 13. storočia, Torre de San Martín a Iglesia de San Pedro zo 14. storočia.

Za návštevu určite stoja aj Valencia, tretie najväčšie mesto Španielska, hrad Castillo de Santa Bárbara, mešita Córdoba Mezquita. Toledo nazývyné aj „španielsky Rím“ s mixom kostolov, múzeí, synagóg a mešít. Labyrint uličiek pripomína orientálne mestá.

Národný park Parc Nacional d’Aigüestortes i Estany de Sant Maurici Vám odhalí obrovské divoké údolia, v ktorých sa nachádza asi 200 plies, vodopádov a potokov.

Malaga  – rodné mesto Pabla Picassa, neprehliadnite arabskú pevnosť Gibralfa.

El Trocal – neďaleko Malagy sa v nadmorskej výške 1 300 metrov nachádza unikátna prírodná sieť ciest a tunelov medzi skalami tvarovanými vetrom a vodou.

Sevilla – okrem iného sa zastavte na hrobe Krištofa Kolumba. Stojí tu však aj najväčšia gotická katedrála na svete.

Toledo – turisti vo veľkom počte navštevujú synagógu Tránsito zo 14. storočia.

Amfiteáter Italica – stojí pri Seville a pochádza  z čias rímskej kolónie.

Montserrat – benediktínsky kláštor v Katalánsku pripomína slovenské Súľovské vrchy.

Port Aventura – zábavný park, kde možno vidieť viac ako tridsaťtisíc druhov vegetácie.

El Barrio Gótico – gotická štvrť v Barcelone s gotickou katedrálou a troma palácmi.

Alatamira – jaskyňa, kde sa našli jedinečné skalné kresby z doby kamennej.

Španielske pláže

La concha, San Sebastian – La concha je mestská pláž, ktorú lemuje promenáda s obchodíkmi, barmi a reštauráciami. Pláž je dlhá 1350 metrov. Ľahko sa dostanete do mesta, kde nájdete historické pamiatky ako katedrálu Catedral del Buen Pastor de San Sebastián, kostol Santa María, palác Miramar atď

Playa de bolonia, Tarifa – táto španieslak pláž s piesočnými dunami sa nachádza asi pol hodiny jazdy z Tarify. Leží na pobreží Costa de la Luz v Andalúzii. Zlatistý piesok sa tiahne takmer 4 km.

Playa de bolonia, Tarifa

Costa brava, Katalánsko- v Katalánsku nájdete známu časť Costa Brava, ktorá sa tiahne až k francúzskym hraniciam. Niektoré pláže sú prístupné autom, ale k niektorým vedie len pešia cestička medzi skalami. Pláž v Blanes je dostupná ľahko, ale o cca 20 minút dorazíte do zátoky Cala de Sant Francesc s ťažšie dostupnou piesočnatou, asi 200 m dlhou plážou obklopenou útesmi.

Las cateras, Las Palmas – 3-km piesočnatá Playa de Las Cateras je jednou z vyhľadávaných pláží na Kanárskych ostrovoch. Vďaka podnebiu sa teší vysokej návštevnosti po celý rok.

Las cateras, Las Palmas

Las Salinas, Ibiza – pláž je tvorená bielym pieskom, mierne sa zvažuje do mora. Okrem kvalitných prírodných podmienok pre trávenie dovolenky je aj táto pláž, ako mnohé iné na Ibize, lákadlom pre ľudí, ktorí sa chcú zabávať. Ibiza je už roky spájaná s hudbou a tancom a nie je tomu inak ani na pláži Las Salinas.

Pláž del Granadella, Alicante – ak máte radi romantiku, odporúčame pláž Del Granadella v Alicante. Atmosféru vytvárajú borovicové lesy, prírodné jaskyne, priezračná voda vhodná na potápanie, farebné domčeky a lodičky kotviace v zálive. Pláž je dobre ukrytá pred rušným životom, prístup je možný len po kamenných schodoch. Pozor, pláž je pomerne strmá a nie je dobrou voľbou pre deti. Tvorí ju zmes piesku a oblých kameňov.

Zahara – jednou z najkrajších španielskych pláží je pláž Zahara v Cádize na juhu. Má dĺžku takmer 5 km s čistým bielym pieskom. Na juhu sa teploty po celý rok držia tak vysoko, že sa dá v mori kúpať celý rok.

Barceloneta – najnavštevovanejšia pláž Barcelony Barceloneta je počas hlavnej sezóny preplnená turistami. Táto mestská pláž má krásne more a čistý piesok, plážový servis na veľmi dobrej úrovni. Nie je problém si urobiť výlet do centra mesta, navštíviť pútnické miesto Montserrat či navštíviť Costa Brava.

Pláže Huelvy – zaujímavé pláže na juhu Andalúzie neďaleko hranice s Portugalskom. Pláže Huelvy predstavujú až 120 km nedotknutej prírody. Časť sa nachádza v národnom parku Donana. V Huelve je len pár malých hotelov, takže je tu kľud a ticho. Dokonca je pláž oddelená od mesta širokým pásom miestnej vegetácie.

Španielsky nočný život

Španielsko je temperamentnou krajinou, ktorej obyvatelia sa vedia baviť. Celý program prebieha v neskorých nočných hodinách. Po večeri, ktorá je najskôr o deviatej, sa ide do baru alebo do nejakého klubu. Na diskotéku sa chodí až po polnoci. Miesto nej si môžete ísť zatancovať napríklad flamenco. Národný španielsky tanec plný vášne a energie, ktorý je krásny a farebný. Flamenco kabarety nájdete vo všetkých rekreačných strediskách. Španieli si užívajú nočný život, ale ráno si radi pospia. Ibiza a Barcelona sú preslávené svojím bujarým nočným životom, ktorý nikdy nekončí. Španieli majú svoje známe motto maňana, ktoré znamená, že čo môžeš, odlož na zajtra. Samozrejme v poslednej dobe je tento výraz už skôr mýtom.

Zaujímavosti o Španielsku

  • Real Madrid je najbohatší klub na svete. Real za to vďačí aj obrovskej fanúšikovskej základni. Po celom svete má Real Madrid takmer 250 miliónov oficiálnych fanúšikov.
  • naväčší súkromný štadión na svete vlastní najväčší rival Realu Madrid – FC Barcelona. Na futbalový stánok tohto katalánskeho veľkoklubu sa zmesí až 100 tisíc fanúšikov.
  • španielčina je druhý najpoužívanejší jazyka na svete.  Španielčinou ako materinským jazykom hovorí viac ľudí ako angličtinou.
  • španielčinu sa ľudia ako druhý jazyk učia najradšej v Spojených štátoch amerických, ale aj v Európe.
  • španielčina začína v USA prudko konkurovať tradičnej angličtine. Predpokladá sa, že za 50 rokov bude španielčina v USA dominantných jazykom. Nárast španielsky hovoriacej populácie v USA je obdivuhodný.
  • na svete je 44 krajín, kde je španielčina veľmi dôležitým jazykom pre bežný život.
  • Enrique Iglesiasovi nekoluje v tele iba španielska krv. Enrique je z 50 percent Filipínec. Jeho mama sa krátko po druhej svetovej vojne narodila v Manile.
  • prvého Oscara získalo Španielsko vďaka hercovi Javier Bardemovi.
  • Javier Bardem však nie je najznámejší španielsky herec. V tomto smere ho určite tromfnePenelope Cruz.
  • ak chcete v Európe pestovať banány, vyberte sa do Španielska. Je to jediná európska krajina, ktorej sa to úspešne darí už po mnoho desaťročí.
  • pre všetkých milovníkov pláží má Španielsko pripravených viac ako 8000 kilometrov nádherných pláží.
  • Španielsko má vraj najviac krčiem a barov spomedzi všetkých krajín Európy. Ťažko povedať, či je to pravda. Vyberte sa za Pyreneje a overte si to na vlastnom tele.
  • keď si kúpite olivový olej, tak máte takmer polovičnú (presnejšie 44 percentnú) šancu, že tento olej má pôvod v Španielsku. Čo sa týka olivového oleja, či už panenského, extra panenského či extra extra panenského, Španielsko je v tejto oblasti svetovou mocnosťou
  • Španielsko bolo prvou krajinou Európy, ktorá zaviedla prísny zákaz fajčenia. Španieli si na pracoviskách a v baroch nemôžu zapáliť obľúbenú cigaretku už od roku 2005.
  • Španielsko je tolerantnú krajina. Svedčí o tom aj fakt, že od roku 2005 sú v krajine povolené sobáše osôb rovnakého pohlavia.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.