Švajčiarsko

Formálny názov: Švajčiarska konfederácia

Hlavné mesto: Bern

Úradný jazyk: nemecký, francúzsky, talianksy, rétorománsky

Mena: švajčiarsky frank

Suveníry: švajčiarske hodinky, čokoláda, švajčiarsky vreckový nožík

Očkovanie: nie je povinné očkovanie

švajčiarsko

Švajčiarsko, štát situovaný na juhozápade strednej Európy je federatívnou republikou tvorenou 26 historickými kantónmi. Tento vnútrozemský štát patrí k najbohatším krajinám v Európe. Táto nádherná krajina vás ohúri svojou rozmanitosťou, od večného snehu a ľadovcami v Alpách, až po stredozemné podnebie s palmami a mimózami v Tessine. Kontrasty krajiny sa premietajú nielen v prírode, ale aj v kultúrnej zložke, o čom svedčí dávne spolužitie rôznych kultúr, či používanie až štyroch úradných jazykov. Mestá tu dýchajú romantickou atmosférou, dramatické vrcholky hôr vás prekvapia večným snehom a stratíte sa v trblietajúcej záplave sa švajčiarskych jazier. Táto okúzľujúca krajina kvalitných švajčiarskych hodiniek, čokolády, syra, či bánk vo vás s istotou zanechá nezmazateľný zážitok z dovolenky.

Švajčiarske jedlá a nápoje

Vo švajčiarskej kuchyni sa používa najmä mäso a mliečne výrobky. V krajine sa nachádza nielen množstvo luxusných reštaurácií, ale jedlo si môžete kúpiť aj v stánkoch rýchleho občerstvenia. Medzi typické jedlá patria Emmentaler, Appenzeller, Gruyčre a Tęte de Moine – niektoré z miestnych syrov, raclette – horúca syrová špecialita, syrové Fondue – syr roztavený vo víne, do ktorého sa máčajú kúsky bieleho chleba, papet vaudois – zemiaky, cibuľa a cesnak, mnohé druhy salám a klobás, gugelhopf – bábovka so šľahačkou, fasnachtsküchli – cukrové pečivo, ktoré sa pekáva v čase karnevalu, švajčiarska čokoláda je svetoznáma. Z nápojov je na výber veľké množstvo vín, pálenka z ovocia, alebo švajčiarske pivo.

Švajčiarske podnebie

Pri stredoeurópskej polohe Švajčiarska sa v jeho prechodnom podnebí uplatňujú vplyvy oceánskej, kontinentálnej severoeurópskej a stredomorskej klímy. Na podnebie vplýva aj povrch územia. Veľmi výrazne sa osobitosť švajčiarskeho podnebia prejavuje aj v zime, kedy nad Švajčiarskom prevláda oceánske vzdušné prúdenie. Zimy sú dosť chladné (napr. Zürich má januárový priemer 1,1°C a Säntis vo výške 2 502 m 8,7° C). Najteplejšie sú údolia na južnom svahu Álp. Locarno a Lugano na brehoch jazier majú januárový priemer +2°C – +3°C a ročný priemer okolo +12°C. Teplé je aj okolie Ženevského jazera, ktoré väčšinou nezamŕza, s výnimkou juhozápadných častí v najdrsnejších zimách. Leto je mierne teplé, najvyššie priemerné teploty v júli sú v nízko položených údoliach. Tu dosahujú priemerné teploty v júli 17-21°C. vo výškach približne 2 500 m n. m. bývajú mrazy aj v lete. Švajčiarsko je v celku bohaté na zrážky (75% územia má priemerné dlhodobé zrážky cez 1 000 mm). Na celkovom množstve zrážok sa vo veľkej miere podieľa sneh.

Švajčiarske top destinácie a atrakcie

Bernje hlavným mestom Švajčiarska. Mesto bolo založené v roku 1191. V meste nájdeme mnoho zaujímavých pamiatok, ako napríklad zvonicu s nádherným orlojom, kde sa každú hodinu zobrazujú tancujúce postavičky na typické švajčiarske piesne. Starú a novú časť mesta spájajú tri mosty. K najväčším stavbám patrí budova parlamentu ktorá bola dostavaná v roku 1902. K ďalším pamiatkam patrí: radnica, sýpka, kláštorný chrám svätého Vincenta a Bernské domy, z ktorých najznámejší je dom Alberta Einsteina.

Bazilejmesto leží na hranici s Nemeckom a Francúzskom. Ide o dôležité dopravné, kultúrne a priemyselné centrum. Mesto leží na rieke Rýn a nachádza sa tu najväčší riečny prístav vo Švajčiarsku. Historické jadro mesta tvoria Markplatz, kde stojí radnica postavená v 16 storočí. K ďalším zaujímavostiam mesta patrí dom vinohradníckeho cechu, mestský dom, kostol svätého Petra a univerzita. Dominantou celého mesta je Bazilejská katedrála. V meste môžete navštíviť aj viaceré múzeá, z ktorých najznámejšie sú antické múzeum, židovské múzeum, prírodovedné a národopisné múzeum a umelecké múzeum.

Luganoleží na brehoch Luganského jazera. Mesto bolo založené Rimanmi. Medzi zaujímavé pamiatky mesta patrí klasicistická radnica z 19 storočia s tromi námestiami. Neďaleko sa nachádza aj katedrála San Lorenzo. V meste sa nachádza aj mnoho iných kostolov, z ktorých najznámejšie sú kostol Santa Maria degli Angioli a mariánsky kostol Madonna di Loreto. Navštevovaný je aj park Pracie Civico s kongresovým domom. V meste sa nachádza aj množstvo hotelov, kasín, golfové ihrisko a počas roka sa tu koná množstvo

Ženevaje druhé najväčšie mesto krajiny. Dominantou mesta je jeho historické centrum nachádzajúce sa na ľavom brehu Rhône. Medzi najzaujímavejšie budovy patrí katedrála svätého Petra z 13 storočia, ktorá bola postavená na pozostatkoch kostola z 6 storočia. Ďalej je to biskupský palác Maison Mallet s medzinárodným múzeom, gotický kostol svätej Márie Magdalény, radnica z 15 storočia, mestská brána na námestí Molard a iné. V meste je aj veľa múzeí ako napríklad múzeum skla a keramiky, múzeum histórie, prírodovedecké múzeum a etnografické múzeum. K zaujímavostiam patrí aj Ženevské jazero s fontánou, promenádou a parkami.

Cernje to európske združenie pre jadrový výskum, je to spoločenstvo niekoľkých európskych štátov (Belgicko, Dánsko, Veľká Británia, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Švajčiarsko, Taliansko, Nórsko, Švédsko, Rakúsko a iné). V súčasnosti je tu vybudovaný najväčší urýchľovač častíc na svete. Cern bol založený v roku 1952 pre oblasť základných jadrových výskumov. Návštevu Cernu je vhodné spojiť s prehliadkou nádherného švajčiarskeho mesta Ženeva.

Iglu Dorf – zaujímavosťou tejto dedinky je to, že celá je postavená z ľadu. Nachádza sa pri meste Davos. Dedinku tvorí 17 stavieb z ľadu. Je možné sa aj ubytovať v ľadovom hotely, nechýba tu ani reštaurácia, wellnes centrum alebo sauna. Ľadová dedina ponúka svojim hosťom tiež pravé eskimácke aktivity ako je jazda na psích záprahoch, alebo prechádzka na snežniciach.

Rýnske vodopády (Rheinfall)sú to najväčšie vodopády svojho druhu v Európe. Sú 150m široké a voda tu padá z výšky 23 m. Vodopád sa nachádza neďaleko mesta Schaffhausen. Pekný pohľad na celý vodopád je z južného brehu rieky, ale najkrajší výhľad na vodopád je z vyhliadky pod zámkom Laufen.

Albert Einstein – múzeumv rokoch 1903 až 1905 žil v meste Bern v ulici Kramgasse 49 slávny fyzik a vedec Albert Einstein. Z domu, v ktorom býval bolo vybudované múzeum. V múzeu sú umiestnené kópie dokumentov a výkresov jeho prác a štúdií. Práve v tomto dome Einstein napísal prvú teóriu relativity.

Melideleží na pobreží Luganského jazera a patrí k vyhľadávaným turistickým atrakciám krajiny vďaka tunajšiemu parku so švajčiarskymi miniatúrami Swissminiatur. Sú tu umiestnené modely viac ako 110 zaujímavých a dôležitých švajčiarskych stavieb a budov. Okrem toho sú tu miniatúry člnov, lanoviek a vlakov, ktoré sa pohybujú po areáli parku. V letnej sezóne sem jazdia z mesta Lugano aj výletné lode.

Einsiedelnpatrí k najvyhľadávanejším pútnickým miestam krajiny. Tunajší kostol je krásnou barokovou stavbou z 18 storočia. Interiér kostola zdobia pekné pestrofarebné fresky a unikátna soška Čiernej Madony.

Bazilika de Valérynachádza sa na kopci nad mestom Sion. Bazilika pripomína skôr pevnosť. Postavená bola v 12 storočí. V interiéri sa nachádzajú pekné fresky a vyrezávané ornamenty z dreva.

Gotická katedrála Panny Márie (Notre Dame)katedrála je dominantou mesta Lausenne. Je považovaná za najkrajšiu gotická stavbu v krajine. Katedrála bola postavená v 12 storočí. Z veže katedrály je nádherný výhľad na mesto a okolité jazerá. V blízkom okolí sa nachádza aj biskupský hrad St. Maire pochádzajúci zo 14 storočia.

Katedrála v Bazilejitáto unikátna pamiatka bola postavená už v 11 storočí. Katedrálu zdobia pekné gotické vežičky z červeného pieskovca. Katedrála je postavená v gotickom slohu a jej interiér je prevažne v románskom štýle. V katedrále sa nachádza mramorová hrobka Erasmo Rotterdamského z roku 1536.

Švajčiarske lyžiarske strediská

Adelboden – Lenkrozsiahla lyžiarska oblasť vznikla poprepájaním dvoch lyžiarskych osád Adelboden a Lenk, ktoré oddeľuje horský hrebeň, cez ktorý vedie 6 ski-prechodov. Areál patrí k najlepším vo Švajčiarsku. Lyžovanie na 300 km lyžiarskych tratí, k dispozícii je 79 lanoviek a vlekov, 62 km bežeckých tratí, snowboard park a carvingové zjazdovky. Po lyžovačke sa môžete zabaviť jazdou na saniach, alebo pri posedení v niektorej z reštaurácií a barov, resp. zaplávať si v krytej plavárni.

Crans Montanaje určené na lyžovanie tak začiatočníkom, ako aj profesionálom, nachádza sa tu 140 km 100 %-ných zjazdoviek, stredisko navštevujú lyžiari z celého sveta, aj známe osobnosti. Areál vznikol prepojením 4 horských osád Crans, Montana, Aminona, Violettes pod ľadovcom Wildstrubel (3.243 m). Pravidelne sa tu usporadúvajú závody svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Za 6 dňový skipas získate 10,- CHF bonus v reštaurácii. Sú tu požičovne lyží, carving, snowboard, bežky, sánky, snežný tobogán.

Davosje kráľom medzi lyžiarskými strediskami, navštevujú ho v hojných húfoch svetové celebrity, ale aj milovníci lyžiarských športov. Strediská: Jakobshorn, Madrisa, Parsen, Pischa, Rinerhorn sa rozprestierajú na všetky strany okolo tohto mesta, ponúkajú všetko, čo si viete v súvislosti s lyžovačkou predstaviť, lyžiarske stredisko má celkom 512 km zjazdoviek (3. miesto v Alpách), 89 lanoviek, reštaurácie, všetky možné atrakcie, proste super lyžovačka, ceny sú aj primerane vyššie ako inde, je to lyžovanie a dovolenka pre náročných a snobov.

Gstaadvďaka ľadovcu Dôme sa v tejto lokalite lyžuje od novembra do mája. Rozsiahle lyžiarske stredisko vybudované v okolí mesta Gstaad pozostáva zo 6 sektorov vzájomne prepojených, spôsob je buď na lyžiach alebo skibusom. Je tu spolu 62 vlekov a lanoviek, cez 250 km zjazdoviek ponúkajúcich každému na výber tú svoju obtiažnosť, 45 km bežeckej stopy, možnosť vynikajúcej lyžovačky pre rodiny, ale aj majstrov, krásne horské prostredie, freestyle terény, lyžiarske školy, požičovne a dostatok možností pre večernú zábavu

Haute-Nendaznachádza sa vo švajčiarskom kantóne Valais, a tvoria ho dediny Nendaz spolu s Siviez a Basse-Nendaz. Haute-Nendaz leží na náhornej plošine v nadmorskej výške od 1300m a 1500m. V zimnom období je súčasťou známeho Les 4 Vallés (Štyri údolia) a je jedným z najrozsiahlejších lyžiarskych oblastí v Európe.

Laax – Flims – Faleralyžiarsky areál Alpenarena zahŕňa prepojené lyžiarske strediská Laax, Flims, Falera, ktoré smerujú lanovky a vleky pod ľadovec Vorab Gletscher (3.018m) ponúka svojim návštevníkom lyžovanie na 220km upravených lyžiar tratí všetkých obtiažností, 29 vlekov a lanoviek s prepravnou kapacitou 42.000 osôb/hod, detský park, lyžiarska škola, 20 reštaurácií priamo na svahoch, 40km bežeckých tratí v krásnom prostredí, všetko prepracované s typickou švajčiarskou precíznosťou.

Lax Falera

Saastal – Saas Grund, Saas Almagell, Saas Fee ponúkajú svojim návštevníkom atraktívnu lyžovačku. Nachádzajú sa v údolí Saastal s prekrásnym výhľadom na 18 štvortisícoviek – najvyšších vrchov Švajčiarska. Lyžovať môžete na slnečných zjazdovkách Kreuzboden – Hochsaas pre menej zdatných lyžiarov, v Saas Fee je dostatok ťažkých terénov, na ľadovci do mája. Môžete lyžovať na 100 km upravených lyžiarskych tratí všetkých náročností a využívať 22 moderných lanoviek a vlekov.

St. Moritzľahká pešia turistika v najatraktívnejšej európskej krajine alebo zimná lyžovačka, to je oblasť St. Moritzu, ktorá je jednou z najnavštevovanejších prázdninových lokalít Švajčiarska. Je to prvotriedne vychytené turistické stredisko s vynikajúcimi službami, sú tu očarujúcu tyrkysovo sfarbené plesá a jazerá, divoká horská príroda alpských údolí, mohutné masívy álp a ľadovce.

Zermattšvajčiarske mestečko Zermatt (5 600 obyvateľov) patrí medzi najznámejšie lyžiarske strediská vo Švajčiarsku a v celej Európe. Nad mestom sa týči známa hora Matterhorn (4 478 m n. m.), ktorá je tou najkrajšou a najznámejšou horou celého Švajčiarska. Pýši sa prívlastkom najväčšieho celoročného lyžiarskeho strediska Európy. V okolí strediska Zermatt leží viac ako 25 vrcholov vyšších ako 4 000 m. Zermatt sa môže pochváliť neobvykle čistým vzduchom – motorizovaným vozidlám je sem totiž vstup zakázaný. Posledná, po ceste prístupná obec je Täsch a odtiaľ sa do Zermattu (cca 8 km) dostanete iba ozubnicovou železnicou (za cca 15 CHF/os) alebo autotransferom.

Zermatt

Švajčiarsky nočný život

Vo väčšine miest a dovolenkových strediskách sú kiná, divadlá, nočné kluby a diskotéky. V mnohých miestach si môžete vyskúšať svoje šťastie v kasínach. V mnohých baroch a reštauráciách sú ponúkané zábavné programy.

Zaujímavosti o Švajčiarsku

  • švajčiarska zdravotná starostlivosť patrí jednoznačne k tým najlepším na svete. Svedčí o tom aj jeden z hlavných indikátorov.Švajčiarsko má najvyšší počet nemocničných postelí na 1000 obyvateľov na svete – 5,8.
  • vo Švajčiarsku sa na rozdiel od Slovenska majú učiteľa veľmi dobre. A to aj relatívne. Vo Švajčiarsku učitelia patria medzi najlepšie platených zamestnancov.
  • ak ste zamestnanec, tak vo Švajčiarsku by ste sa mali naozaj dobre. Ochrana zamestnanca je jedna z najlepších na svete. Táto ochrana má často prednosť pred zákazníkom. Aj to je dôvod, prečo množstvo obchodov má v tejto krajine poludňajšiu prestávku dlhú až dve hodiny.
  • Švajčiarsko je známe svojimi bankami. Dnes však v tejto alpskej krajine nájdete viac Star bucks kaviarní ako pobočiek bánk.
  • švajčiarska železničná sieť je dlhá neuveriteľných 5000 kilometrov. Na takú malú a navyše hornatú krajinu je to naozaj veľa. Vo väčšom využívajú železnice na dopravu už iba Japonci.
  • až 70 percent Švajčiarska je tvoreného horami.
  • Švajčiarsko je okrem iného aj krajina jazier. Spolu by ste ich napočítali viac ako 1500.
  • vo Švajčiarsku je nelegálne chovať doma jedno morské prasiatko. Zo zákona ich musíte mať minimálne dve. Ochrana zvierat tak môže mať naozaj zaujímavé podoby.
  • každý švajčiarsky muž má povinnosť mať doma zbraň. Získa ju po skončení povinnej vojenskej služby. Táto zbraň slúži na ochranu majetku  a samozrejme na rýchlu mobilizáciu.
  • v Berne si môžete pozrieť sochu muža, ktorý požiera vak detí. Socha má približne 500 rokov a nikto nevie, prečo si sochár vybral práve takýto motív.
  • eutanázia je vo Švajčiarsku legálna. Podobne ako v Belgicku, Holandsko a Luxemburgu.
  • až 56 percent elektrickej energie vyrobenej vo Švajčiarsku má pôvod v hydroelektrárňach.aj Švajčiari majú zmysel pre humor. A to aj v politike. V krajine je totiž zaregistrovaná Protipowerpointová strana. Toto politické hnutie bojuje za zníženie používania tohto programu z dielne Microsoftu.
  • medzinárodná skratka Švajčiarska je „CH“. Odkiaľ sa to zobralo? Ide o skratku z latinského výrazu „Confoederatio Helvetica“.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Používame cookies, aby sme vám poskytli najlepší online zážitok. Dohodnutým súhlasíte s použitím cookies v súlade s pravidlami cookies.