Rozmýšľali ste niekedy nad tým aké tradície dodržiavajú ľudia v rôznych kútoch sveta (ak nerátame jeden či dva poháriky a vystrieľanie celého arzenálu)? Ak ste mali v pláne vyskúšať tento rok niečo iné, zoznam 11 najzvláštnejších novoročných tradícií vám poslúži ako návod. Tak sa nechajte inšpirovať.

Dánsko

V Dánsku si ľudia vylezú na stoličku a doslova skočia do Nového roka, čo by im malo priniesť šťastie. Okrem skákania zo stoličiek si tu ľudia odkladajú všetok riad, ktorý počas roka nepoužívajú a 31. decembra ho s radosťou “roztrieskajú” o dvere svojich priateľov a členov rodiny. Veľkosť kôpky črepov odráža vašu popularitu. Čím viac, tým lepšie.

Dánska tradícia rozbíjania starého riadu o dvere priateľov a členov rodiny. Čím viac črepov si pred dverami nájdete, tým ste medzi ľuďmi obľúbenejší

Ekvádor

Oslavy Nového roka v Ekvádore sa nezaobídu bez polnočného pálenia strašiaka naplneného papierom. Okrem toho pália aj fotky z uplynulého roka. Všetko preto, aby si zaručili kúsok šťastia.

Španielsko

Španielska novoročná tradícia, ktorá má ľuďom priniesť šťastie, sa točí okolo hrozna. Ak sa vám o polnoci podarí nastrkať si 12 bobuliek hrozna do úst, tak v nasledujúcom roku máte zaručené šťastie.

Ak sa vám v Španielsku o polnoci podarí nastrkať si 12 bobuliek hrozna do úst, tak v nasledujúcom roku máte zaručené šťastie.

Peru

Každý rok na konci decembra obyvatelia provincie Chumbivilcas neďaleko Cusca sa do seba pustia a všetky nezhody si medzi sebou vydiskutujú pästným súbojom. Tým môžu začať ďalší rok s čistým štítom.

Čile

Novoročná tradícia v Čile sa týka prespávania na cintorínoch. Ide o to, aby si uctili pamiatku svojich milovaných a aby posledné chvíle uplynulého roka strávili ako so živými, tak aj so zosnulými.

Čilská novoročná tradícia prespávania na cintorínoch.

Belgicko

V Belgicku berú svoje hospodárske zvieratá veľmi vážne. Minimálne natoľko, že farmári prajú šťastný nový rok aj svojim kravám.

Bolívia

V Bolívii zapekajú do koláča mincu a ten, kto ju nájde, bude mať v ďalšom roku šťastie.

Írsko

V Írsku zase veria, že na odohnanie zlých duchov stačí, keď o stenu hodia chlieb. To tie príšery určite naučí!!!

Írske odháňanie zlých duchov hádzaním chleba o stenu.

Južná Afrika

V niektorých častiach Južnej Afriky vyhadzujú kusy starého nábytku z okna. Dôvodom je zbavenie sa starého v prospech nového, zabudnutie minulých bolestí a viera v lepšie časy.

Estónsko

V Estónsku sa novoročné tradície točia okolo jedla. Ľudia tu počas dňa jedia aj 7-krát, tak aby do nového roka vstúpili s plnými žalúdkami, čo by im malo zaručiť hojnosť.

Japonsko

V Japonsku zvonia na všetky zvony a zvončeky 108-krát. Podľa budhistov tento rituál prináša čistotu. Okrem toho by ste sa do nového roka mali usmievať, čo by vám malo priniesť šťastie. Takže “keep smiling!”