Zaujímalo vás niekedy, aké jedlá sú na Vianoce servírované v iných krajinách? Často sa píše o tom, ako sa Vianoce oslavujú v rôznych kútoch sveta či aké sú ich tradičné zvyky. Aj my sme už písali o najkrajších vianočných trhoch. Ale čo tradičné jedlo, ktoré sa počas týchto sviatkov podáva? Poďme sa spolu pozrieť na 12 jedál, ktoré sú počas Vianoc servírované v rôznych krajinách.

Austrália

Vianočná večera v Austrálii je veľmi podobná anglickej verzii, ale pretože je tu práve leto, tak šunka, morčacie a kuracie mäso sa často podávajú studené s brusnicovou omáčkou. Čo sa týka obeda vo vianočný deň, tak najobľúbenejšími sa stali grilované morské plody ako krevety, homáre, ustrice a raky. Ako dezert sa podáva pavlova či čerstvé sezónne ovocie.

USA

Väčšina tradícií v USA bola prebratá z Veľkej Británie. Ale keďže tradičný britský vianočný pečený moriak sa v USA podáva o mesiac skôr na Deň vďakyvzdania, tak vianočná večera sa v jednotlivých regiónoch líši. K obľúbeným jedlám patrí najmä šunka, hovädzie a hus. Vo Virgínii sa stále viac obľúbenými stávajú ustrice, šunkový koláč a sušienky.

Kanada

Vianočná večera v najsevernejšom americkom štáte je veľmi podobná tej v Anglicku. Majú pečenú morku s podobnou oblohou. Ako dezert sa podáva tekvicový alebo jablkový koláč, hrozienkový puding, vianočný puding alebo ovocný koláč. Kanaďania tiež pečú vianočné cookies, maslové tortičky a koláčiky pre hostí.

Francúzsko

Vo Francúzsku a vo viacerých frankofónnych krajinách majú tzv. réveillon. Tradíciou je jesť na Štedrý večer alebo až vianočné ráno po polnočnej omši. Réveillon je dlhá večera a zahŕňa jedlá ako pečená morka s gaštanmi alebo pečená hus, ustrice, foie gras, homár, divina alebo rôzne druhy syrov.

Portugalsko

V Portugalsku je tradičným pokrmom sušená a solená treska a podáva sa s varenou kapustou, zemiakmi a inou zeleninou.

Nemecko

Najobvyklejším vianočným jedlom v Nemecku je pečená hus alebo pečený kapor, ale niekedy sa podáva aj prasiatko a kačica. Zvyčajnou prílohou sú pečené zemiaky, červená kapusta, kapusta a kukurica.

Japonsko

V Japonsku sa 25. decembra často podáva vianočný koláč so smotanou a jahodami. Od 70. rokov minulého storočia sa po úspešnej reklamnej kampani stalo tradíciou jesť na Vianoce KFC. Kuracie jedlá sa v Japonsku stali až tak populárne, že rýchle občerstvenie máva rezervácie až mesiace dopredu.

Taliansko

Sever a juh Talianska májú rozdielne vianočné jedlá, pričom v obidvoch oblastiach sa podávajú na Štedrý večer. V oboch regiónoch je prvým chodom polievka a to vývar s plnenými cestovinami. Druhým jedlom je na severe plnené pražené mäso a na juhu sa tradične jedáva vyprážaný úhor alebo pečené jahňacie.

Filipíny

Filipínska vianočná večera má tradičný hispánsky názov Noche Buena. Podáva sa okolo polnoci na Štedrý večer. Hlavným chodom je sušené bravčové mäso podávané s guľočkami z eidamu, ktoré sa nazývajú quest de bola. Okrem toho sa často servírujú aj cestoviny.

Brazília

V Brazílii sa vianočný jedlo podáva 24. decembra. Pozostáva zo šunky, pečených krúpov a v niektorých častiach aj z pečeného bravčového a rybieho mäsa. Ako prílohy sa podáva kel s množstvom cesnaku, para orechy, ryža, čerstvý šalát, zemiakový šalát a ovocie. Tradičným dezertom je citrónový koláč, orechový koláč, čokoládový koláč alebo panettone.

Poľsko

V Poľsku sa na Vianoce podáva vegetariánska večera známa ako Wigilia. Večera začína podávaním vianočným oblátok, kedy si ľudia navzájom prajú v ďalšom roku len dobré veci. Hlavné jedlo pozostáva z 12 jedál ako napr. vyprážaný kapor, sleď vo vínnej omáčke, sleď v smotanovej omáčke, ovocný kompót, zeleninový šalát, hubová, rybacia polievka alebo polievka z červenej repy, varené zemiaky, kyslá kapusta a makovník.

Švédsko

Viac je viac pokiaľ ide o švédsky vianočný stôl Julbord. Hlavným jedlom je vianočná varená šunka glazovaná s vajciami, strúhankou a horčicou. Pochutnávajú si aj na Dopp i grytan, čo je chlieb namáčaný vo vývare z mastnej šunky. Ďalšími vianočnými jedlami sú varené biele ryby, bohatá ponuka údeného, sušeného alebo nakladaného mäsa a kapusty so sladkým tmavým sirupom.

Páčil sa vám náš článok? Váš názor nás zaujíma, podeľte sa oň s nami.