To, čo sa považuje za zdvorilé a rozumné u nás, nemusí byť vždy vnímané rovnako aj mimo našich hraníc. Aby ste sa vyhli tomu, že vás budú počas vašich ciest označovať za hrubých či neúctivých, spoznajte zvláštne zvyky v rôznych krajinách sveta.

V Rusku sa vyhnite darovaniu kvetov

Pri darovaní kvetov priateľovi či obchodnému partnerovi v Rusku buďte opatrní. Napríklad žlté kvety tu znamenajú podvod a rozpad vzťahov a  červené karafiáty sa dávajú na hroby.

Karafiát

V Číne neočakávajte poďakovanie za určité darčeky

Hodiny, vreckovky, slamené sandále či kvety sa v Číne spájajú so smrťou a pohrebmi. Darovanie týchto vecí sa považuje za nevhodné a riskujete tým poškodenie vzťahu medzi vami.

Hodiny

V Egypte sa vyhnite používaniu soli

Ak budete v Egypte stolovať, radšej nepoužite solničku. Ak si posolíte jedlo, hostiteľ to bude považovať za urážku. Dochutením totiž dávate najavo, že s jedlom nie ste spokojný.

Solnička

Vo Venezuele neberte ohľad na čas

Kto potrebuje hodinky? Existuje krajina, kde ak prídete načas či dokonca skôr, je to považované za nevhodné. Ak ste vo Venezuele pozvaní na obed či večeru, príďte radšej o 10 až 15 minút neskôr, ako ste boli dohodnutí. Hostia, ktorí chodia skôr alebo načas, sú vnímaní ako príliš netrpezliví či nenásytní.

čas

V Nórsku používajte vždy nožík a vidličku

Stolovanie je v Nórsku mimoriadne dôležité. Pri väčšine jedál, vrátane sendvičov, sa pri konzumácií používa príbor.

stolovanie

V Holandsku iba tupé darčeky

Obdarovanie má byť šťastným a pozitívnym zážitkom. Pri výbere darčekov sa v Holandsku nezameriavajte na luxusné kuchynské nože ani nožnice. Darovanie ostrých a špicatých vecí sa nepovažuje za veľmi vhodné.

darček

V Grécku deti vyhadzujú zúbky na strechu

Deti v Grécku neočakávajú, že za nami v noci príde zúbková víla a vymení ich zúbky za peniaze. Namiesto toho vyhodia svoje vypadnuté zuby na strechu svojho domu. Zvyk by mal priniesť šťastie a nové zdravé zúbky.

Zúbky

V Maďarsku si neštrngajte a nepite

Štrnganie pohárov a pitie piva je bežné v mnohých krčmách na celom svete, ale v Maďarsku to neočakávajte. Tento starý zvyk sa datuje do obdobia vojny s Rakúskom v roku 1849. Po porážke maďarských síl a zabití trinástich vojnových vodcov oslavovali rakúski generáli samoľúbym štrnganím pohárov a pitím piva. Konzumácia piva nikdy nebola zakázaná a Maďari sa zaviazali, že 150 rokov si nebudú štrngať. Tento sľub sa v určitých kruhoch stále dodržiava napriek uplynutiu 150 rokov.

pitie piva

V Bolívii sa počas stolovania nehovorí o biznise

Diskutovať o podnikaní počas spoločenskej udalosti, ako je svadba alebo večera, sa v Bolívii považuje za nevhodné a neslušné. Pri stolovaní sa majú obohatiť osobné vzťahy a nie robiť biznis. Pri pracovnom obede alebo večeri počkajte, kým hostiteľ nezačne rozoberať pracovné veci a až potom sa ponorte do témy. Bolívijský partner uprednostní témy o rodine pred riešením obchodných problémov.

stolovanie

V Turecku žiadny účet

V Turecku je zvykom, že obchodný partner ako hostiteľ zaplatí celý účet. Žiadosť o rozdelenie účtu sa síce považuje za zdvorilú, ale neakceptuje sa. V tomto prípade Turci radšej odporúčajú pozvať hostiteľa na obed či večeru.

V Japonsku si dávajte pozor na paličky

Japonsko je veľmi zdvorilý národ a ich záľuba v etikete sa vzťahuje aj na jedenie s paličkami. Podľa japonského zvyku sa považuje za nezdvorilé hrať sa s paličkami alebo s nimi pichať do jedla. Ak si chcete vziať jedlo zo zdieľanej dosky, použite opačný koniec paličiek. Použiť koniec, ktorý sa dotýka vašich úsť, je mimoriadne urážlivé a samozrejme nehygienické.

japonské paličky

V Južnej Kórei červená sa rovná mŕtva

Písanie pohľadníc alebo poznámok počas návštevy Južnej Kórei? Je dôležité dbať na farbu atramentu pera. Načmáranie mena červeným atramentom znamená, že osoba je zosnulá.

červené písmo

Vo Fínsku sa vychutnáva sauna

Vo Fínsku sú sauny výborný spôsob ako relaxovať a stretávať sa s rodinou a priateľmi. Nebuďte prekvapení, ak pracovné stretnutie bude pokračovať pozvaním do miestnej sauny. Ak dostanete takéto pozvanie, uistite sa, že vaše pracovné stretnutie dopadlo dobre.

saunasauna

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s nami o váš názor.