Ako sa správať, aby ste si vašu cestu snov užili naplno? Cestovanie znamená spoznávanie miestnej kultúry či ochutnávanie kuchyne a to si treba užiť bez stresu, s úsmevom na tvári a vždy pozitívne naladení. Prečítajte si naše rady a vaša cesta bude dokonalá :). 

1. Buďte trpezlivý

Nerozčuľujte sa nad vecami, ktoré nemôžete zmeniť. Život je príliš krátky na to, aby ste boli často nahnevaný. Zmeškali ste autobus? Nevadí, veď príde ďalší. Bankomat nemá peniaze? Super! Uskutočnite neplánovaný výlet do vedľajšieho mesta a preskúmajte ho.

2. Vstávajte skoro

Privstaňte si pri východe slnka, aby ste si užili najlepšie atrakcie a vyhli sa davom. Je to čarovný čas pre fotografie kvôli svetlu a zvyčajne sa aj ľahšie komunikuje s miestnymi obyvateľmi. Aj škaredé štvrte sú ráno menej nebezpečné.

3. Smejte sa na sebe

Určite častokrát vyzeráte ako blázon, keď cestujete na nové miesta. Namiesto toho, aby ste boli v rozpakoch, sa na sebe zasmejte. Neberte život až tak vážne.

4. Uschovajte si extra hotovosť

Hotovosť je kráľom na celom svete. Majte preto pri sebe vždy a za každých okolností aspoň nejakú hotovosť. Ak stratíte peňaženku, bankomatová karta prestane fungovať alebo bankomat bude bez peňazí, budete radi, že ste to urobili. Dobrou skrýšou je napr. taška na toaletné potreby, ponožky, pod vnútorné vložky topánok.

5. Stretávajte sa s miestnymi ľuďmi

Konverzujte s miestnymi ľuďmi v krajine, v ktorej sa práve nachádzate. Angličtina je jazyk, ktorým sa dorozumiete už na celom svete a kľudne pripojte aj gestá rúk a reč tela. Od miestnych sa môžete dozvedieť veľmi zaujímavé informácie a na chvíľku sa stanete aj súčasťou danej krajiny. Ľudia dokážu vašu cestu veľmi obohatiť .

6. Objavujte denný život

Ak skutočne chcete pocítiť pulz miesta, na ktorom sa nachádzate, tak strávte niekoľko hodín sedením v parku alebo na rohu rušnej ulice a sledujte každodenný život, ktorý sa pred vami odohráva. Spomaľte svoje myslenie a venujte pozornosť detailom okolo vás. Vône, farby, zvuky a interakcie ľudí. Všimnete si veci, ktoré ste si nikdy predtým nevšimli.

7. Vytvorte si množstvo fotografií

Uvedomte si, že dané miesta uvidíte asi len raz a tiež s ľuďmi sa stretnete iba raz. Zapamätajte si ich prostredníctvom fotiek. Skvelé fotografie sú dokonalým suvenírom. Nič nestoja, je jednoduché zdieľať ich s inými a nezaberajú žiadne miesto v batožine. A doma si ich môžete uložiť do nášho krásneho fotoalbumu.

8. Usmievajte sa a hovorte “Ahoj”

Máte problém komunikovať s miestnymi ľuďmi? Vyzerajú nepriateľsky? Možno je problém v reči vášho tela. Pri cestovaní by ste mali udržiavať očný kontakt a usmievať sa. Ak miestni úsmev opätujú, tak ich pozdravte a najlepšie v ich jazyku.

9. Majte otvorenú myseľ

Neodsudzujte životný štýl iných, ak sa líši od toho vášho. Vypočujte si aj názory, s ktorými nesúhlasite. Je od vás arogantné myslieť si, že vaše názory sú tie správne a ostatní ľudia sa mýlia. Buďte empatický.

10. Nebojte sa

Svet nie je taký nebezpečný, ako z neho robia médiá. Dávajte si pozor na určité situácie, ale nedovoľte aby vám to znepríjemnilo celú vašu cestu. Použite zdravý rozum a budete v poriadku. Veľa ľudí je priateľských, dôveryhodných, veľkorysých a ochotných pomôcť.

11. Ochutnajte miestne jedlo

Ochutnajte trochu zo všetkého počas cesty, špeciálne ak neviete, čo to je. Nechajte si poradiť od miestnych. Skúšajte aj pouličné jedlo.

12. Hovorte často áno

Buďte impulzívny a povedzte áno, ak vás niekto náhodne pozýva, aby ste sa stretli s rodinou, vyskúšali novú aktivitu alebo preskúmali miesto, o ktorom ste nevedeli, že existuje. Práve tieto nečakané a neplánované situácie ozvláštnia vašu cestu a premenia sa na najlepšie príbehy. Prekročte svoju komfortnú zónu.

13. Skúste vyskúšať veci, ktoré vo vás vyvolávaj úzkosť

Čím viac to budete skúšať, tým je úzkosť menšia. Nie ste turista? Choďte na výlety. Máte problém rozprávať sa s cudzincami? Rozprávajte sa so všetkými. Máte strach zo zvláštneho jedla? Skúste najdivokejšie jedlo, ktoré nájdete.

14. Zostaňte v kontakte

Nezabudnite z času na čas zavolať rodine a priateľom, aby vedeli, že ste v poriadku.

15. Nezabudnite na cestovné poistenie

Každý si myslí, že pri cestovaní neochorie, nezraní sa a nebude okradnutý. Ale môže sa to stať. S cestovným poistením sa nemusíte obávať vysokých nemocničných účtov.