Neustále hľadanie a kontrolovanie, trávenie nekonečných hodín či dní za počítačom a výsledok nemusí byť taký, ako očakávate. Toto všetko zahŕňa hľadanie výhodnej letenky. Trošku sme vám to uľahčili. Ako? Tu je zoznam vyhľadávačov, ktoré pri používame my. Stačí len porovnať, ktorý ponúka lepšiu cenu do vašej cieľovej destinácie.

www.momondo.cz

Momondo je webová stránka, ktorá vyhľadáva letenky, ubytovanie a prenájom áut. Nájdete tu aj rôznych sprievodcov mestami, ktorých píšu samotní používatelia. Tento nástroj prehľadáva stránky najväčších leteckých spoločností, nízkonákladových spoločností až po webové stránky pre cestovateľov. Pri vyhľadávaní nie je nutné prihlásenie. Na stránke je možné použiť rôzne filtre, a tak si prispôsobiť vyhľadávanie.

Pre vyhľadávanie letov a hotelov aj v pohybe, tím v Momondo vytvoril aplikáciu pre mobilné zariadenia Android a iOS.

Pre porovnanie leteniek je potrebné zadať miesto odletu, destináciu, dátum odchodu a príchodu, druh cesty (spiatočná, jednosmerná, alebo ak chcete navštíviť viacero destinácií), triedu letenky. Môžete zakliknúť aj možnosť “iba priame lety”. Po stlačení tlačidla “vyhľadať” sa vám zobrazí ponuka leteniek , ktoré môžete opäť filtrovať. Máte možnosť určiť hodinu, kedy by ste chceli odlietať a prilietať, prispôsobiť si maximálnu dĺžku letu, prípadne vybrať si leteckú spoločnosť, ktorou si prajete letieť.

Následne si môžete výsledky vyhľadávania zoradiť od najlacnejších leteniek, najkratších letov, alebo si môžete zvoliť ideálny pomer medzi cenou a dĺžkou letu.

V prípade, že ste sa rozhodli pre konkrétnu letenku, stačí kliknúť na “vybrať” a následne budete presmerovaní na stránku, na ktorej si budete môcť zakúpiť vybranú letenku.

www.skyscanner.net

Stránka Skyscanner je nástroj, ktorý umožňuje bezplatné porovnanie cien leteniek, hotelov a požičovní áut. Na tejto stránke  sa nenakupuje priamo, ale po výbere tej pravej alternatívy budete presmerovaní na stránku konkrétnej leteckej spoločnosti, hotela či požičovne áut. Stránku preložili do viacerých jazykov, medzi ktorými je možné nájsť aj češtinu.

Skyscanner má aj mobilnú aplikáciu s rovnomenným názvom. Letenky je možné vyhľadávať a porovnávať s operačnými systémami iOS, Android.

Ak ste si vybrali Skyscanner na porovnanie leteniek je potrebné, aby ste sa nachádzali v záložke “Lety”. Máte možnosť prispôsobiť si filter vyhľadávania podľa vašich preferencií. Je potrebné, aby ste vyhľadávanie čo najviac upresnili, aby vám tento nástroj vedel ponúknuť relevantné výsledky.

Po vyplnení základného filtra a kliknutí na tlačidlo “vyhľadať lety” vám Skyscanner ponúkne letenky, ktoré si môžete pomocou rozšíreného filtra viac priblížiť a ušiť tak na mieru. Zobrazovanie leteniek si môžete usporiadať viacerými spôsobmi, a to podľa ceny, dĺžky letu, času odletu alebo príletu, podľa leteckej spoločnosti alebo podľa počtu medzipristáti.

V prípade, že nebudete spokojní s letenkami, ktoré sa vám zobrazili, ale máte záujem o informácie o zmenách týkajúcich sa leteniek, stlačte možnosť “dostávať upozornenie na cenu” a doplňte váš e-mail, aby ste mohli byť pravidelne informovaní.

Ak ste si však vybrali z leteniek, ktoré sa vám v porovnaní zobrazili, označte možnosť “vyber” a následne budete presmerovaní priamo na stránku, na ktorej si budete môcť letenky zakúpiť.

www.pelikan.sk

Pelikan.sk je slovenský portál a zároveň najväčší predajca leteniek na Slovensku. Okrem letov tu môžete vyhľadávať hotely a prenájom áut.

Prvým krokom pri vyhľadávaní leteniek je zvolenie druhu cesty. Určite si či máte záujem o spiatočnú, jednosmernú cestu, alebo sa chcete vracať z iného miesta. Následne si vyberte miesto, z ktorého si prajete odlietať, požadovanú destináciu, dátum cesty, určte počet osôb.

Pre zobrazenie dostupných letov je potrebné kliknúť na tlačidlo “hľadať”. Výsledky hľadania je možné upraviť v ľavej časti, kde si môžete prispôsobiť čas odletu a návratu, dĺžku trvania letu a ďalšie. Letenky sú na stránke zoradené podľa ceny od najlacnejších po najdrahšie.

Ak ste sa rozhodli pre niektorý z letov, stačí stlačiť tlačidlo “ďalej”, čím sa vám zobrazí objednávkový formulár. Objednávka leteniek prebieha priamo na stránke.

Následne je potrebné vyplniť údaje o pasažieroch, doplniť kontaktné údaje, spôsob platby, zakliknúť možnosť “súhlasím so všeobecnými obchodnými podmienkami”(v ideálnom prípade sa s nimi aj oboznámiť) a nakoniec rezervovať let.

www.expedia.com

Na portáli Expedia.com je možné vyhľadávať nielen lety, ubytovanie, prenájom áut, ale aj plavby, či dokonca celé balíčky, a to lety+ubytovanie, lety+ubytovanie+prenájom áut, lety+prenájom áut alebo ubytovanie+prenájom áut.

Expedia má aplikáciu pre mobilné zariadenia, ktorá je dostupná pre operačné systémy iOS, Android aj Windows Phone.

Pre porovnanie leteniek je potrebné vyplniť základný filter. Určte či sa jedná o spiatočnú, jednosmernú cestu alebo máte záujem o cestu, počas ktorej navštívite viacero destinácií. Vyplňte údaje týkajúce sa odletu a príletu, teda miesto a dátum.Na stránke je možné vybrať si preferovanú leteckú spoločnosť, a to kliknutím na ponuku “advanced options”. V tejto časti si zvolíte aj triedu, ktorou chcete letieť (prvá, business, ekonomická).

Ak počas vašej cesty plánujete navštíviť niekoľko destinácií (možnosť Multi-City), postupujete podobne ako pri spiatočnej ceste, pričom údaje týkajúce sa odletu a príletu vypĺňate pre všetky destinácie, v ktorých sa zastavíte.

Po vyplnení základných údajov stlačte tlačidlo “search”, čím sa vám zobrazí nové okno s dostupnými letmi zodpovedajúcimi základnému filtru. Na ľavej strane si môžete následne prispôsobiť filter, tak aby vám letenky čo najviac vyhovovali. Stanovte si či uprednostňujete priame lety, alebo vám vyhovujú aj prestupy, opäť máte možnosť vybrať si preferované letecké spoločnosti. Takto prispôsobené vyhľadávanie vám ponúkne letenky, ktoré si môžete zoradiť podľa niekoľkých kritérii, a to podľa ceny, dĺžky trvania letu, hodiny odletu alebo príletu. Pre zobrazenie bližších informácií týkajúcich sa letu, je potrebné kliknúť na “flight details and baggage fees”.

Ak sa rozhodnete pre konkrétny let, stlačte “Select”. Otvorí sa vám nové okno, v ktorom si môžete skontrolovať vašu objednávku, ak ste spokojní s tým, čo ste si vybrali, pokračujte označením “continue booking”, čím sa dostanete na objednávkový formulár, kde je potrebné vyplniť osobné údaje, opäť stlačte “continue booking”. V tomto kroku sa máte rozhodnúť či si chcete prostredníctvom stránky zabezpečiť aj cestovné poistenie. Označte možnosť, ktorú ste si vybrali a pokračujte vyplnením údajov o spôsobe platby. Povinným údajom je aj emailová adresa pre overenie a zaslanie objednávky. Posledným krokom po vyplnení všetkých údajov je stlačenie tlačidla “complete booking”, čím si záväzne objednáte letenky.

www.kiwi.com

Ďalší populárny vyhľadávač leteniek z celého sveta je Kiwi.com Funguje už od roku 2014 a patrí medzi najúspešnejšie české startupy. Za jeho popularitou stojí najmä rýchle a jednoduché vyhľadávanie leteckých spojení, ktoré je výhodné obzvlášť vtedy, ak medzi destináciami neexistuje priame spojenie. Kiwi.com totiž kombinuje ponuky rôznych leteckých dopravcov z celého sveta.

Najskôr je potrebné zadať miesto odletu, príletu a dátumy. V prípade, že neviete kam chcete ísť, tak dáte anywhere. Dátum si môžete zvoliť pevný alebo flexibilný. Po stlačení “explore” sa ukáže ďalšie filtre napr. odlet a prílet na iné letiská, počet prestupov či možnosť zvoliť letiská, na ktorých chcete prestupovať.

Aj tu je možnosť nastaviť si price alert – stačí zadať email a potvrdiť to.