Pohodlne na ubytovanie metrom, autobusom či vlakom. Alebo ešte pohodlnejšie taxíkom. Prenajať si auto a pozrieť si krásne miesta vysnívanej destinácie.Výborný nápad! Kde hľadáme možnosti prenájmu my?

Najčastejšie používame porovnávače, konkrétne:

www.billiger-mitwagen.de

Stránka, ktorá porovnáva ponuky požičovní áut ako Hertz, InterRent, Avis, Budget, Enterprise, Europcar a tak ukazuje najvýhodnejšie ponuky.

Vyhľadávanie je jednoduché, pričom je potrebné zadať mesto, kde si chcete auto vyzdvihnúť a vrátiť (ak ho chcete vrátiť v inom meste, musíte zaškrtnúť túto možnosť), obdobie (dni, počas ktorých chcete mať auto požičané), a čas, kedy si chcete auto vyzdvihnúť a kedy vrátiť a následne dáte “hľadať”. A potom si môžete vybrať auto, ktoré sa vám páči.

www.rentalcars.com

Aj táto stránka porovnáva ponuky viacerých požičovní – Hertz, Alama, Avis, Europcar, Dollar, Enterprise, Thrifty, Budget a zostupne ukazuje tie najvýhodnejšie. Výhodou tejto stránky je, že je možné si určiť požadovaný jazyk a tiež požadovanú menu.

Vyhľadávanie je jednoduché –  zadáte mesto, kde si chcete auto vyzdvihnúť (ak ho chcete vrátiť v inom meste, tak zaškrtnite túto možnosť) obdobie, na ktoré chcete požičať auto a tiež čas vyzdvihnutia a vrátenia. Je potrebné zadať, či máte medzi 30 až 65 rokov a tiež, či je auto na obchodnú alebo voľnočasovú aktivitu.

www.expedia.com

Na portáli Expedia.com je možné vyhľadávať nielen lety, ubytovanie, prenájom áut, ale aj plavby, či dokonca celé balíčky, a to lety+ubytovanie, lety+ubytovanie+prenájom áut, lety+prenájom áut alebo ubytovanie+prenájom áut.

Expedia má aplikáciu pre mobilné zariadenia, ktorá je dostupná pre operačné systémy iOS, Android aj Windows Phone.

Prenájom áut:

 • zvoľte záložku “Car only”
 • picking up – miesto, na ktorom si prevezmete vozidlo (teda napr. letisko, na ktorom pristávate)
 • dropping off – miesto, na ktorom budete auto odovzdávať, ak bude rovnaké ako v predchádzajúcom bode, nič nevypĺňate (necháte vyplnené “Same as pick-up”)
 • Pick-up date – doplňte dátum a čas, kedy budete môcť auto vyzdvihnúť
 • Drop-off date – dátum a čas odovzdania auta spoločnosti, ktorá vám auto prenajala
 • Advanced options – prostredníctvom tejto ponuky si môžete viac prispôsobiť filter, ale ten je možné editovať aj po stlačení tlačidla “search”
 • Expedia je vyhľadávací nástroj, ktorý prehľadáva medzi rôznymi spoločnosťami ponúkajúcimi prenájom áut. Nájdete medzi nimi aj avis, hertz alebo sixt
 • na paneli na ľavej strane je možné prispôsobiť výsledky vyhľadávania:
  • car type (typ auta) – teda napr. mini, SUV, sedan…
  • daily prices (ceny za deň) – na Expedii sa ceny zobrazujú (bohužiaľ) v dolároch – je možné však zobraziť ceny v eurách a to tak, že budete vyhľadávať na nemeckej verzii https://www.expedia.de/)
  • rental car company (spoločnosť prenajímajúca autá) – ak preferujete nejakú konkrétnu spoločnosť, máte možnosť zakliknúť práve ju
  • specifications (špecifikácie) – napr. manuál, automat, klimatizácia
 • po vybratí konkrétnej možnosti stlačte reserve (rezervovať)
 • vyplňte osobné údaje
 • zvoľte si či si prajete aj poistenie
 • stlačte reserve now (rezervovať teraz)

www.skyscanner.net

Stránka Skyscanner je nástroj, ktorý umožňuje bezplatné porovnanie cien leteniek, hotelov a požičovní áut. Na tejto stránke sa nenakupuje priamo, ale po výbere tej pravej alternatívy budete presmerovaní na stránku konkrétnej leteckej spoločnosti, hotela či požičovne áut. Stránku preložili do viacerých jazykov, medzi ktorými je možné nájsť aj češtinu.

Skyscanner má aj mobilnú aplikáciu s rovnomenným názvom. Letenky je možné vyhľadávať a porovnávať s operačnými systémami iOS, Android aj Windows Phone, zatiaľ čo hotely a prenájom áut nie sú pre Windows Phone dostupné.

Prenájom áut:

 • do políčka miesto vyzdvihnutia dopíšete názov letiska, z ktoré si prajete vyzdvihnúť auto
 • ak budete auto odovzdávať na inom mieste, zakliknite možnosť „vrátim vozidlo na iné miesto“ a doplňte miesto
 • následne vyplňte údaje týkajúce sa dátumu a hodiny vyzdvihnutia a odovzdania auta.
 • v tejto časti je automaticky zakliknuté políčko vek vodiča v rozmedzí 25-75, ak nepatríte do tejto kategórie odkliknite túto možnosť. Pamätajte však, že niektoré požičovne áut účtujú extra poplatky vodičom mladším ako 25 rokov.
 • po doplnení údajov stlačte vyhľadať
 • prispôsobte si filter – zvoľte či chcete typ auta (troj-,päť-dverové, SUV, combi…), či si prajete mať v aute klimatizáciu, aký typ prevodovky, taktiež je možné zakliknúť možnosť bezplatné stornovanie v časti výbava. Tým vám systém ponúkne len autá, pri ktorých neplatíte žiadne storno poplatky
 • výsledky sa radia od najlacnejších
 • ak ste sa rozhodli pre konkrétnu možnosť, stlačte vybrať, čím sa vám zobrazí napr. hodnotenie, počet hviezdičiek či názov spoločnosti, ktorá ponúka prenájom vami zvoleného auta. Opäť stlačte vybrať a budete presmerovaní na stránku, kde dokončíte rezerváciu

www.momondo.cz

Momondo je webová stránka, ktorá vyhľadáva letenky, ubytovanie a prenájom áut. Nájdete tu aj rôznych sprievodcov mestami, ktorých píšu samotní používatelia. Tento nástroj prehľadáva stránky najväčších leteckých spoločností, nízkonákladových spoločností až po webové stránky pre cestovateľov. Pri vyhľadávaní nie je nutné prihlásenie. Na stránke je možné použiť rôzne filtre, a tak si prispôsobiť vyhľadávanie. Výsledky vyhľadávania sa vám budú zobrazovať v českých korunách, preto je potrebné, aby ste si zadali menu Euro. Je tak možné vykonať po kliknutí na “Čeština” v pravom hornom rohu.

Pre vyhľadávanie letov a hotelov aj v pohybe, tím v Momondo vytvoril aplikáciu pre mobilné zariadenia Android a iOS.

Prenájom áut

 • kliknite na záložku prenájom áut
 • zadajte miesto, dátum a hodinu vyzdvihnutia a dátum a čas odovzdania
 • ak vozidlo nevrátite na to isté miesto, je potrebné zakliknúť možnosť „vrácení v jiném místě“
 • kliknite na „vyhľadať“
 • v nasledujúcom kroku je opäť možné prispôsobiť filter. Ak sa rozhodnete zmeniť miesto vyzdvihnutia automobilu je možné tak vykonať cez upraviť vyhľadávanie.
 • zvoľte si radenie výsledkov podľa ceny, obľúbenosti, či hodnotenia
 • podmienky požičovne je možné zobraziť kliknutím na “obchodní a platební podmínky” v pravom dolnom rohu v každom políčku s autom. Nezabudnite si ich poriadne preštudovať.
 • pod fotografiou konkrétneho auta sa nachádzajú symboly týkajúce sa vlastností auta, teda napr. či si prajete troj- alebo päť-dverové vozidlo, počet ľudí, ktorí sa doň zmestia, počet kusov batožiny, ktorú je možné naložiť do kufra, či má auto automatickú alebo manuálnu prevodovku atď.
 • ak ste sa rozhodli pre určitú možnosť, kliknite na zelené tlačidlo “zvolit”, čím vás systém presmeruje na stránku partnera, kde je možné dokončiť rezerváciu

www.sixt.com

Spoločnosť Sixt je medzinárodná spoločnosť, ktorá vznikla v Nemecku a podniká v oblasti prenájmu vozidiel a leasingu . V súčasnosti nájdete jej pobočky vo viac ako 100 krajinách sveta.

Sixt má aj mobilnú verziu s rovnomenným názvom. Vozidlá je možné vyhľadávať a rezervovať s operačnými systémami Android, iOS, BlackBerry OS a Windows Phone.

Na stránke je možné vyhľadávať nielen osobné automobily na prenájom, ale aj dodávky. Ak ste si vybrali medzi týmito dvomi variantmi, je potrebné sa prekliknúť buď do jednej (car rental), alebo do druhej (truck rental) záložky.

Pre vyhľadanie dostupných vozidiel na prenájom vyplňte údaje v základnom filtri. V časti “pickup” doplňte miesto, z ktorého si prevezmete automobil, ako aj dátum a čas prevzatia. V časti “return” nechajte zakliknutú možnosť “return to pickup location” v prípade, že miesto odovzdania prenajatého auta bude také isté ako miesto prevzatia. Ak tieto miesta nie sú zhodné, odznačte túto možnosť a doplňte miesto, na ktorom spoločnosti vrátite automobil.

Taktiež doplňte dátum a čas, kedy prenajaté vozidlo odovzdáte a stlačte “continue” (pokračovať).

Zobrazili sa vám výsledky, ktoré zodpovedajú vašim požiadavkám. Výsledky sú radené len podľa ceny od najlacnejších. Pri každom z ponúkaných áut nájdete krátky popis jeho vlastností. Uvádzajú či má auto manuálnu prevodovku alebo automat, či sa v aute nachádza klimatizácia, koľko miestne je auto, počet kusov batožiny, ktorá sa zmestí do úložného priestoru a ďalšie.

www.avis.sk

Avis je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa prenájmom áut, ktorá vznikla v USA. Je najväčším konkurentom spoločnosti Hertz a jej pobočky nájdete v mnohých kútoch sveta.

Spoločnosť Avis ponúka mobilnú aplikáciu dostupnú pre iPhone, BlackBerry, Windows Phone a Android.

Pre vyhľadanie dostupných áut v oblasti, do ktorej ste sa rozhodli vycestovať, je potrebné vyplniť základný filter. Vo filtri na úvodnej stránke vám odporúčame označiť iba (v lepšom prípade aj prečítať si) políčko s názvom “oboznámil/-a som sa s podmienkami spracúvania údajov a informácií” a stlačte pokračovať, nakoľko v ďalšom kroku budete opäť dopĺňať všetky informácie týkajúce sa prenájmu a vrátenia vozidla.

Zobrazí sa vám filter, ktorý je potrebné vyplniť. Doplňte informácie o krajine, do ktorej cestujete, dátume a čase vyzdvihnutia a odovzdania vozidla, typ vozidla, ako aj krajinu bydliska. Vyplňte minimálne polia, ktoré sú označené hviezdičkou (povinné polia) a stlačte pokračovať.

Zobrazia sa vám všetky dostupné autá, ktoré spĺňajú kritériá uvedené vo filtri. Informácie o vozidle nájdete pod fotografiou vozidla po kliknutí na “údaje”. Cena, ktorá sa vám pri jednotlivých ponukách zobrazuje je cena za celý pobyt. V tomto kroku máte možnosť zvoliť doplnky do auta ako je napríklad autosedačka. V spodnej časti stránky ďalej nájdete detaily prenájmu a ďalšie informácie, ktoré si pozorne prečítajte a stlačte pokračovať.

Tretím bodom je doplnenie osobných údajov, informácií týkajúcich sa letu či platby. Ak si nebudete istí významom niektorých políčok, stačí kliknúť na malý čierny otáznik, čím sa vám otvorí nové okno s vysvetlivkami. Po vyplnení a skontrolovaní všetkých údajov opäť stlačte pokračovať a dokončite rezerváciu.

www.hertz.com

Spoločnosť Hertz sa špecializuje výhradne na prenájom áut. Je jednou z najznámejších medzinárodných požičovní áut a nájdete ju v približne 7700 lokalitách v 145 krajinách sveta.

Pre pohodlnejšie prehľadávanie stránky Hertz.com v pohybe, spoločnosť vytvorila aplikácie dostupné pre smartphony s operačným systémom Android, iOS a BlackBerry OS.

Ak sa vám stránka automaticky nezobrazuje v českom jazyku, výhodou je možnosť jeho nastavenia v pravom hornom rohu stránky.

Rezervácia auta prostredníctvom tejto stránky je skutočne jednoduchá. Prvým krokom je zadanie miesta prenájmu, teda miesta, z ktorého si auto prevezmete. Môžete zadať mesto, štát, názov letiska alebo jeho kód.

Ak v deň odchodu z vášho pobytu budete odlietať z iného letiska označte možnosť “vrátim vozidlo na inú pobočku” a opäť zadajte miesto vrátenia.

Dôležitým údajom, ktorý nezabudnite vyplniť je dátum a čas vyzdvihnutia a taktiež vek vodiča v čase vyzdvihnutia vozidla. Myslite na to, že väčšina spoločností účtuje poplatky navyše vodičom do 25 rokov. Taktiež požiadavky na minimálny vek vodiča sa líšia v závislosti od destinácie a typu prenajímaného vozidla.

Ak ste vyplnili filter, stlačte vyhľadať. Zobrazia sa vám všetky dostupné vozidlá na základe vami vyplnených údajov. V tejto časti je možné oboznámiť sa s požiadavkami na minimálny vek vodiča. Nájdete ich v spodnej časti stránky v sekcii požiadavky a podmienky prenájmu.

Výsledky si môžete následne zoradiť podľa ceny alebo veľkosti ponúkaného vozidla. Upozorňujeme, že nie všetky vozidlá je možné rezervovať online, pri ostatných je nutná telefonická rezervácia. Ak ste si však vybrali vozidlo, pri ktorom sa dá vykonať online rezervácia, kliknite na modré tlačidlo “platba neskôr”. Systém vám zobrazí ďalšiu stránku, kde si môžete zvoliť ďalšie doplnky do auta ako sú podsedáky alebo detské sedačky . Následne kliknite na vykonať checkout, doplňte vaše osobné údaje, informácie o lete, skontrolujte si správnosť údajov (oboznámte sa aj s podmienkami a požiadavkami prenájmu) a ak všetko sedí, kliknite na rezervovať.