Hotel, apartmán či chata? Tri, štyri či päť hviezdičiek? Vlastná strava či all inclusive? Pláž, centrum či samota? Pri výbere ubytovanie sú tieto otázky dôležité. Kde ho hľadáme a ako si ho vyberáme my?

www.airbnb.com

Stránka, ktorá sa zaoberá hostiteľstvom. Ľudia na nej ponúkajú, vyhľadávajú a rezervujú ubytovanie po celom svete. Nájdete tu ubytovanie rôznych typov, od rozkládacích lôžok na podlahe, cez hotely až po hrady. Stránka tiež ponúka jedinečné aktivity organizované miestnymi obyvateľmi či viacdňové výlety pod vedením miestnych expertov.

Na www.airbnb.com inzerujú ľudia, ktorí chcú cudzincom ochotne poskytnúť svoje príbytky. Hostitelia detailne popisujú svoje ubytovanie, vrátane dostupného vybavenia a na oplátku hostia na stránke zverejňujú hodnotenie svojich zážitkov.

Mobilnú verziu tejto stránky je možné stiahnuť s operačnými systémami Android a iOS.

 

Vyhľadávanie ubytovania prebieha podobne ak

o na predošlých stránkach. Prvým a podstatným krokom je vyplnenie základného filtra na úvodnej stránke – doplňte názov destinácie, dátum príchodu a odchodu, počet hostí, vrátane detí a stlačte hľadať. Zobrazí sa vám stránka, kde môžete označiť o aký druh izby/ubytovania máte záujem (celá nehnuteľnosť, súkromná izba alebo spoločná izba). Taktiež si môžete ohraničiť cenu ubytovania. Ak máte záujem ešte viac si prispôsobiť výsledky vyhľadávania, kliknite na ponuku “ďalšie filtre”, označte niektoré z možností a stlačte “zobraziť domovy”.

V ďalšom kroku si vyberte ubytovanie, ktoré sa vám páči a kliknite na “žiadosť o rezerváciu”. Pre vykonanie rezervácie na tejto stránke je však nutné, aby ste sa prihlásili, či už cez Facebook alebo prostredníctvom vašej emailovej schránky a následne pokračujte podľa krokov na stránke.

www.booking.com

Booking.com je webová stránka špecializujúca sa výhradne na rezervácie ubytovania. Nájdete tu rôzne typy ubytovania od rodinných penziónov, cez luxusné apartmány až po 5-hviezdičkové hotely. Rezervácia ubytovania na tejto stránke je bez poplatkov.

Booking.com ponúka možnosť stiahnuť si ich aplikáciu pre smartfóny a tablety s operačnými systémami iOS a Android.

Stránka Booking.com má okrem iného jednu výhodu a tou je, že ak nerozumiete dobre po anglicky, na lište v hornej časti stránky je možné nastaviť si slovenský jazyk.

Prvým krokom pri vyhľadávaní toho pravého ubytovania je doplnenie destinácie, dátumu príchodu a odchodu, počtu izieb, osôb a detí.

Po stlačení tlačidla hľadať sa vám zobrazia rôzne ponuky, ktoré si môžete ďalej filtrovať. Chcete si so sebou zobrať domáceho miláčika, či si prajete mať ubytovanie s vonkajším bazénom? Zakliknite túto možnosť.

Prispôsobte si filter tak, aby čo najviac zodpovedal vašim požiadavkám. Určte maximálnu cenu, minimálny počet hviezdičiek, typ ubytovania či vybavenie (internet, wellness atď.), bez ktorého na dovolenke “neprežijete”.

Nasledujú dlhé hodiny prezerania fotogalérií jednotlivých hotelov. Po tom, ako sa rozhodnete, že nejaký hotel je ten pravý pre vás, stačí kliknúť na “rezervovať tieto izby”.

Zobrazí sa vám objednávkový formulár, do ktorého doplníte svoje údaje, prípadne špeciálne požiadavky a rezervujete si ubytovanie na vašej dovolenke snov.

www.5vorflug.de

5vorflug.de je webová stránka, ktorá ponúka nielen online rezervácie ubytovania, ale aj leteniek, či prenájom áut. Jedná sa o nemeckú stránku, ktorá ponúka hotely a ubytovanie je naozaj na úrovni. Dajú sa tu nájsť naozaj výhodné ceny ubytovania. Našli sme tu napríklad ubytovanie v Dubaji v hoteli Hilton, ubytovanie na Kube či na mexickom ostrove Holbox. Zaujímavé ale je, že ubytovanie na tejto stránke bolo lacnejšie než na iných stránkach s ubytovaním.

Môžete na nej bezplatne vyhľadávať rôzne destinácie po celom svete. Nájdete tu rôzne druhy ubytovania od botelov, cez hotely až po luxusné apartmány.

Nevýhodou tejto stránky je, že neposkytuje možnosť nastaviť iný jazyk ako nemčinu. Práve preto vám ponúkame návod na vyhľadávanie a rezervovanie ubytovania v niekoľkých krokoch.

Vyhľadávanie ubytovania:

 • záložka Hotel
 • Reiseziel – buď konkrétna krajina, alebo oblasť (nie je možné vpisovať názov, iba vybrať si z ponuky, ktorú majú k dispozícii)
 • Region – taktiež len zoznam, z ktorého je možné vybrať
 • Reisedauer – dĺžka pobytu – buď počet dní, alebo beliebig – akákoľvek
 • Themen – cieľ cesty/pobytu – napr. golf, wellnes, lyžovanie, práca…
 • Fruheste Einreise – najskorší odchod na určené miesto
 • Späteste Ruckreise – najskorší odchod z destinácie
 • Anzahl Erwachsene – počet dospelých osôb
 • Kind – zadajte vek dieťaťa/detí v deň odchodu z destinácie
 • Suche verfeinern – upresnenie hľadania, napr. počet hviezdičiek ubytovania, strava (len raňajky, polpenzia….), maximálna cena a ďalšie
 • Angebote finden – vyhľadať ponuky
 • ak ste neupresnili hľadanie a rozhodli ste sa, že chcete použiť ďalšie filtre, môžete ich nastaviť na paneli v pravej časti (následne stlačte suche anpassen)
 • usporiadanie/radenie výsledkov – podľa najlepšej ponuky, ceny, názvu, miesta, počtu hviezdičiek alebo hodnotenia
 • po kliknutí na fotografiu sa zobrazí fotogaléria, niektoré ubytovania však žiadnu nemajú
 • po kliknutí na názov sa zobrazí popis objektu
 • ak ste sa rozhodli je potrebné kliknúť na Angebote ab … €
 • Zur Buchung – rezervovať
 • vyplniť údaje – osobné údaje, údaje o počte osôb
 • v spodnej časti stránky stlačte ružové tlačidlo weiter zu Zusatzleistungen (ďalej na ďalšie služby), kde si môžete určiť či si prajete ešte doplatiť cestovné poistenie alebo prenajať auto.
 • cestovné poistenie vám odporúčame zabezpečiť si v jednej zo slovenských poisťovní. Bližšie informácie nájdete v sekcii Cestovné poistenie.

www.casamundo.cz

Webová stránka Casamundo.cz sa zameriava na vyhľadávanie rekreačného ubytovania po celej Európe. Tento internetový portál sa špecializuje nielen na hotely ale v ponuke nájdete aj rekreačné domy a apartmány. Stránka Casamundo.cz je výborným riešením pre ľudí, ktorí hľadajú oddych v prírode na chate, vo víkendových domčekoch, či letných sídlach.

Mobilnú aplikáciu tejto stránky si môžu stiahnuť používatelia s operačným systémom iOS.

Pre vyhľadanie ubytovania je potrebné zadať cieľ cesty, či už krajinu, ostrov, mesto atď. Následne zadajte dátum príchodu. Systém vám ponúkne iba soboty, nakoľko výber soboty ako dňa príchodu zvýši počet dostupných objektov. Nech vás to však neodradí. Po tom ako si dáte vyhľadať destinácie, dátum príchodu môžete prispôsobiť svojim požiadavkám.
Ako na ostatných stránkach, tak aj na stránke Casamundo.cz je možné zobrazené výsledky zoradiť podľa viacerých kritérií, a to podľa obľúbenosti, hodnotenia, podľa ceny, počtu osôb či podľa veľkosti objektu.Do filtra doplňte počet osôb vrátane detí a taktiež máte možnosť zadať minimálny počet izieb, ktorý požadujete. Ak si chcete viac prispôsobiť filter, môžete tak vykonať po rozbalení ponuky “zobraziť ďalšie kritériá hľadania. V tejto ponuke si môžete vybrať vybavenie, ktoré je pre vašu cestu snov nevyhnutné. Dokonca môžete určiť o aký typ ubytovania máte záujem. Ak ste spokojní so zadanými kritériami, stlačte “hľadať”.

Po otvorení vybranej možnosti prejdite do spodnej časti stránky, kde potvrdíte svoju rezerváciu, tým, že vyplníte svoje osobné údaje, údaje o platbe a vykonáte záväznú rezerváciu.

www.expedia.com

Na portáli Expedia.com je možné vyhľadávať nielen lety, ubytovanie, prenájom áut, ale aj plavby, či dokonca celé balíčky, a to lety+ubytovanie, lety+ubytovanie+prenájom áut, lety+prenájom áut alebo ubytovanie+prenájom áut.

Expedia má aplikáciu pre mobilné zariadenia, ktorá je dostupná pre operačné systémy iOS, Android aj Windows Phone.

Pre vyhľadanie a rezerváciu ubytovania je potrebné, aby ste označili záložku s názvom “hotels”. Tak ako na ostatných stránkach, doplňte informácie týkajúce sa cieľovej destinácie, dôležité dátumy (príchod a odchod) a určte počet osôb. V tejto časti sa vám zobrazia dve možnosti, a to 2 dospelé osoby alebo 1 dospelá osoba. Pre zadanie väčšieho počtu ľudí, je potrebné kliknúť na “more options” (viac možností) . Doplňte počet izieb a celkový počet ľudí. Ak ste zadali viac ako jednu izbu, je potrebné určiť počet ľudí v prvej, druhej, tretej atď. izbe. V prípade, že s vami cestujú deti, zadajte ich vek a následne stlačte “search” (vyhľadať).

Pre vyhľadanie ubytovania, ktoré čo najviac zodpovedá vašim požiadavkám si vo filtri stanovte počet hviezdičiek, nutné vybavenie ubytovania, obmedzte si minimálnu a maximálnu cenu a určte typ zariadenia.

Výsledky vyhľadávania je možné zoradiť podľa ceny, hodnotenia, názvu, počtu hviezdičiek, prípadne od najlepšej ponuky.

V nasledujúcom kroku kliknite na možnosť, ktorá vám najviac vyhovuje. Zobrazí sa vám okno s konkrétnou ponukou, pričom máte ešte možnosť vybrať si z rôznych izieb, ktoré majú v ponuke. Ak ste rozhodnutí, že toto ubytovanie je pre vás to pravé, označte tlačidlo “reserve” (rezervovať) pri danej izbe.  Zobrazí sa vám nové okno, no v niektorých prípadoch sa vás systém opýta či máte záujem zaplatiť za ubytovanie teraz, prípadne až v hoteli.

V ďalšom kroku nájdete súhrn rezervácie.V tomto bode je potrebné doplniť osobné údaje a údaje o platbe. Rezerváciu dokončíte kliknutím na žlté tlačidlo “complete booking” (dokončiť rezerváciu).

www.skyscanner.net

Stránka Skyscanner je nástroj, ktorý umožňuje bezplatné porovnanie cien leteniek, hotelov a požičovní áut. Na tejto stránke sa nenakupuje priamo, ale po výbere tej pravej alternatívy budete presmerovaní na stránku konkrétnej leteckej spoločnosti, hotela či požičovne áut. Stránku preložili do viacerých jazykov, medzi ktorými je možné nájsť aj češtinu.

Skyscanner má aj mobilnú aplikáciu s rovnomenným názvom. Letenky je možné vyhľadávať a porovnávať s operačnými systémami iOS, Android aj Windows Phone, zatiaľ čo hotely a prenájom áut nie sú pre Windows Phone dostupné.

Pre vyhľadávanie ubytovania je potrebné:

 • kliknúť na záložku hotely, určiť destináciu, odchod, príchod, počet hostí a počet izieb, stlačiť search.
 • výsledky je možné prispôsobiť na paneli v ľavej časti stránky. obmedziť minimálnu a maximálnu cenu ubytovania, určiť počet hviezdičiek, ak ste zadali do základného filtra krajinu a nie konkrétne mesto, tu si ho môžete vybrať. určte či chcete mať zahrnuté raňajky.
 • vyselektovať hotely, ktoré si neúčtujú žiadne storno poplatky, typ ubytovania – hotel, apartman, vila a ďalšie.
 • výsledky sa dajú usporiadať podľa obľúbenosti, ceny alebo hodnotenia hostí.
 • po zvolení tej správnej možnosti, kliknite na view deal. Budete presmerovaní na ďalší portál, kde sa porovnávajú ceny ubytovania (väčšinou vám ponúkne Hotels.com alebo Booking.com) a až po kliknutí na vybrať na týchto portáloch, sa vám zobrazí stránka, na ktorej si môžete zarezervovať ubytovanie, ktoré ste si vybrali.

www.momondo.cz

Momondo je webová stránka, ktorá vyhľadáva letenky, ubytovanie a prenájom áut. Nájdete tu aj rôznych sprievodcov mestami, ktorých píšu samotní používatelia. Tento nástroj prehľadáva stránky najväčších leteckých spoločností, nízkonákladových spoločností až po webové stránky pre cestovateľov. Pri vyhľadávaní nie je nutné prihlásenie. Na stránke je možné použiť rôzne filtre, a tak si prispôsobiť vyhľadávanie. Výsledky vyhľadávania sa vám budú zobrazovať v českých korunách, preto je potrebné, aby ste si zadali menu Euro. Je tak možné vykonať po kliknutí na “Čeština” v pravom hornom rohu.

Pre vyhľadávanie letov a hotelov aj v pohybe, tím v Momondo vytvoril aplikáciu pre mobilné zariadenia Android a iOS.

Pre vyhľadanie ubytovania je potrebné kliknúť na záložku s názvom “Hotely”. Kľúčovým údajom je miesto, v ktorom hľadáte ubytovanie. Máte možnosť zadať názov krajiny, alebo ak máte vybraté konkrétne mesto, ktoré chcete navštíviť, doplňte jeho názov. Ďalej môžete doplniť presný dátum odchod a príchodu, prípadne ak ešte nie ste rozhodnutí o dátume, môžete označiť možnosť “ešte nepoznám konkrétny dátum. Následne vyplňte informáciu o počte zúčastnených osôb (ak neviete dátum cesty a chcete vyhľadávať ubytovanie bez jeho uvedenia, je potrebné, aby ste najskôr doplnili počet osôb) a stlačte “vyhľadať”.

Zobrazia sa vám všetky dostupné hotely, ktoré zodpovedajú základnému filtru. Tieto výsledky si môžete ďalej filtrovať, aby čo najviac zodpovedali vašim potrebám. Na záložkách v hornej časti stránky si môžete určiť typ zariadenia, v ktorom si prajete byť ubytovaní, počet hviezdičiek ubytovania, prípadne obmedziť cenu alebo určiť vybavenie, bez ktorého sa nezaobídete.

Zobrazené výsledky je možné ďalej usporiadať podľa obľúbenosti medzi používateľmi, podľa hodnotenia zákazníkov alebo podľa ceny.

Ak ste sa rozhodli pre konkrétnu možnosť, kliknite na “zobrazit nabídku”. V ďalšom kroku budete presmerovaní na stránku, na ktorej si môžete zarezervovať vybrané ubytovanie.