Ak máte radi architektúru, svetelné efekty či mosty ako také, tento článok je určený práve pre vás. Nájdete tu zaujímavé mosty, ktoré zapôsobia nielen svojím designom, veľkosťou, ale aj konštrukčným riešením či dokonca materiálom, z ktorého sú postavené. Tak hor sa na ne.

Most Lucky Knot – Huangshan, Čína

Jasno červený oceľový most Lucky Knot, určený pre chodcov, je dlhý 185 metrov a vysoký 24 metrov. Fascinuje nielen svojou veľkosťou a farbou, ale aj zaujímavým vzhľadom. Vyzerá ako dve prepletené niekoľkotonové šnúrky do topánok , ktoré tvoria nekonečnú slučku, pretože most nemá jasný koncový, resp. začiatočný bod.

Murinsel – Graz, Rakúsko

Ďalším mostom na zozname je most s názvom Murinsel na rieke Mur. Viac ako mostom je umelým ostrovom, ktorý znázorňuje lastúru. Navrhol ho newyorský dizajnér a fotograf Vito Acconci. Murinsel spája oba brehy rieky Mur a nachádza sa na ňom poschodová reštaurácia a útulný amfiteáter.

Most Eshima Ohashi – Japonsko

Tento most je nočnou morou nielen pre žiakov v autoškole, ale aj skúsených vodičov. Most Eshima Ohashi v Japonsku je tretí najväčší svojho druhu. Prudko stúpa tak, aby ho mohli lode podplávať. Tento masívny betónový most meria 1,5 kilometra, týči sa nad jazerom Nakaumi a spája mestá Matsue a Sakaiminato.

Most Octavio Frias de Oliveira – Sao Paolo, Brazília

Most Octávio Frias de Oliveira je jediný most na svete, ktorý má iba jednu podpornú betónovú konštrukciu, ktorá je navyše v tvare písmena X.  Nosný pilier mosta siaha do výšky 138 metrov a je upevnený pomocou 144 oceľových lán.

Skvelý pohľad na most je na konci decembra, keď je most ovešaný svetlami, ktoré vytvárajú obraz vianočného stromčeka. Most taktiež rozsvecujú pri zvláštnych príležitostiach počas celého roka a často ho využívajú pri natáčaní reklám pre automobilový priemysel.

Most Python – Amsterdam, Holandsko

Miestny názov tohto mosta je Pythonbrug. Tento prenikavo červený most meria 90 metrov a bol postavený v roku 2001. Je to most určený pre chodcov a ak chcete ísť po ňom na bicykli, musíte si ho najskôr vytlačiť po schodoch. Vizuálne podobný most s názvom Lage Brug sa nachádza neďaleko, ktorý je však už bez schodov a umožňuje cyklistom hladký prejazd.

Dračí most – Da Nang, Vietnam

Dračí most v meste Da Nang je najdlhším mostom vo Vietname a ponúka nezabudnuteľný pohľad na oslnivé efekty svetla, ohňa a vody, ktorý by si žiadny návštevník mesta nemal nechať ujsť. Po dvoch rokoch konštruovania ho otvorili v roku 2013. Dračí most je dlhý 666 metrov, má 6 pruhov a jeho dominantnou črtou je (toto by ste neuhádli) obrovský drak vinúci sa pozdĺž mosta, ktorý je znakom sily, šľachetnosti a šťastia.

Nekonečný most – Aarhus, Dánsko

Autori tohto mostu sa snažili do svojho diela začleniť krásy okolia. Vytvorili most, vďaka ktorému si vychutnáte krásnu prírodu a uvedomíte si vzťah medzi mestom a nádherným zálivom.

Mosty z koreňov stromov – India

V hlbokých dažďových pralesoch severovýchodnej Indie, neďaleko hraníc s Bangladéšom, sa mosty nestavajú, tie tam totiž rastú. Zo stromov vyrastajú korene, ktoré dokážu obrásť obrovské balvany. Toto si už pred mnohými rokmi všimli dva susediace kmene a využili tieto silné korene na to, aby mohli prejsť cez mnohé rieky v tejto oblasti. Teraz, kedykoľvek a kdekoľvek potrebujú most, tam ho jednoducho nechajú narásť.

Most ponad Øresund, Švédsko a Dánsko

Tento most je približne 16 km dlhým cestným a železničným spojením medzi Švédskom a Dánskom. Po moste vedie diaľnica s dvomi pruhmi z každej strany. Denne po ňom prejde 18 tisíc áut, pričom sa toto číslo stále zvyšuje. Most sa staval od roku 1995 do roku 2000 a ide o najdlhšiu mostnú stavbu, ktorá spája dva rôzne štáty.

Most Laguna Garzon, Uruguaj

Architekt Rafael Viñoly navrhol prstencový cestný most, ktorý sa tiahne cez lagúnu na južnom pobreží Uruguaja. Cieľom bolo nahradiť prepravu na raftoch medzi mestami Rocha a Maldonado. Táto cementová stavba sa týči nad vodou na valcových stĺpoch a denne po nej prejde okolo 1000 vozidiel. Navyše popri ceste vedú z každej strany chodníky pre chodcov.

Rolling Bridge – Londýn, Veľká Británia

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o obyčajnú oceľovo-drevenú lávku, až do momentu, keď vám zmizne pred očami. Namiesto toho, aby sa dvíhal ako pevné mosty, Rolling Bridge sa zvinie do osemuholníkového tvaru, ktorý stojí iba na jednej strane kanála, bez akejkoľvek stopy mosta na druhom brehu.

Most Gateshead Millennium -Veľká Británia

Je jediný nakláňajúci sa most na svete. Spája Gateshead s Newcastleom. Most neplní len svoju prvoradú funkciu, ako jediný most nad riekou Tyne určený pre chodcov a cyklistov, ale taktiež je veľkým lákadlom pre návštevníkov z celého sveta. Tento most si môžete užiť z pobrežia ako tisícky ľudí alebo si ho poriadne prezrite počas plavby rekreačnou loďou po rieke Tyne.

Dúhový most Banpo – Soul, Južná Kórea

Tento unikátny trámový most sa tiahne ponad rieku Han a spája oblasti Seocho a Yongsan. Turisti sa však nechodia kochať pohľadom na most ako taký, ale predovšetkým na úžasnú show svetiel, vody a hudby. Po oboch stranách mosta sú umiestnené vodné trysky, ktoré za minútu napumpujú takmer 200 ton vody z rieky.  Zatiaľ čo voda padá z 20 metrovej výšky, osvetľujú ju farebné LED svetlá.

Odporúčame most navštíviť najskôr počas dňa a potom po zatmení. Obidve predstavenia majú niečo do seba, každé však niečo iné. Ale ak máte čas len na jedno, tak večerná show je niečo, čo musíte určite vidieť.

Most Slauerhoffbrug – Leeuwarden, Holandsko

Na prvý pohľad je tento most bežným mostom, na druhý pohľad je to o niečom inom. Keď chcú lode prejsť popod most, masívne zariadenie na moste doslova zodvihne časť vozovky do vzduchu a drží ju tam až kým loď neprejde. Tento “lietajúci” most sa počas dňa dostane do vzduchu a zase naspäť až 10-krát a proces dvíhania trvá približne 3 minúty. Okrem toho, že most mal byť inovatívnym riešením prejazdu cez rieku, má v sebe aj symboliku. Obrovské kovové rameno, ktoré dvíha cestu do vzduchu je namaľované žltou a modrou farbou, ktoré sú na vlajke mesta.

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s nami o váš názor.