Keď sa hovorí o pláži, s najväčšou pravdepodobnosťou vám napadne žltý alebo biely piesok, valiace sa vlny, žiarivé slnko a nejaký ten chladený drink v ruke. Pravdou je, že pláže sú v rôznych tvaroch a farbách, než akoby sme predpokladali. V článku sa dozviete o neobyčajných plážach, ktoré možno nájsť v rôznych kútoch sveta.

Pláž so spievajúcim pieskom

Pláže na ostrove Princa Eduarda sú slávne obrovskými dunami či výraznými červenými pieskovcovými útesmi. No skutočnou zaujímavosťou je spievajúci piesok v provinčnom parku Basin Head. Keď šliapnete na piesok, zrnká s vysokým obsahom kremeňa vydajú vŕzgavý až piskľavý zvuk.

Pláž zo sklenených kamienkov

Glass Beach (Sklenená pláž) blízko mesta Fort Bragg v Kalifornii je posiata farebnými sklíčkami a okruhliakmi. Zaujímavý je jej pôvod. Na začiatku 20. storočia tu ľudia založili čiernu skládku. Roky sa tu kopili pneumatiky, autosklá, fľaše a ďalší odpad z okoloidúcich áut. Skládka začala horieť, pričom väčšina odpadu úplne zhorela a roztrieštené kúsky sa dostali bližšie k vode, ktorá ich opracovala a zaoblila na pekné farebné okruhliaky. Obyvatelia nakoniec vyčistili zostatkový odpad a teraz je tu krásna a nevšedná pláž.

Ukrytá pláž v Mexiku

Keď sa vydáte severozápadne od pobrežia mexického mesta Puerto Vallarta, nájdete skutočný prírodný unikát. Playa Del Amor je pláž na súostroví Marieta Islands, ktorá je vďaka svojej polohe v piesočnej priehlbni dokonale ukrytá pred okolím a je to raj, ku ktorému sa dostanete, keď preplávate krátky tunel.

 

More hviezd na maldivských plážach

Čo na prvý pohľad môže vyzerať ako odraz hviezd v mori, je v skutočnosti bioluminiscenčný fytoplanktón, ktorý vyžaruje oslnivú modrú žiaru. Pohľad na žiarivé nočné pláže vás absolútne uchváti. Vyzerá to, akoby si hviezdy našli cestu na zem. Tento čarovný efekt je možné zažiť aj v Puerto Ricu.

Pláž katedrál v Španielsku

Na pláži Playa de las Catedrales, ktorá sa nachádza neďaleko mestečka Ribadeo, nájdete masívne skalné oblúky, ktoré ju lemujú prakticky zo všetkých strán. Okúzľujúca scenéria, rovnako ako postupný vstup do mora, uchváti všetkých turistov bez rozdielu. Pláž je počas prílivu rozdelená na niekoľko maličkých zátok a až odliv odkryje stovky metrov pobreží vhodných na kúpanie ako aj romantické prechádzky. Na odliv si však dávajte pozor, pretože behom minúty vás môže stiahnuť ďaleko od pobrežia.

Ružová pláž na Bahamách

Pre pláž Pink Sands Beach, rozprestierajúcu sa na ostrove Harbour Island, je typický ružovkastý piesok. Sfarbenie piesku tejto očarujúcej tropickej pláže spôsobuje vyplavené odumreté telo živočícha s názvom Foraminifera, po ktorom ostáva ružová ulita. Po mnohých prílivoch a odlivoch skončí táto malá ulita ako miničiastočka na pláži.

Balvany Moeraki (Dračie vajcia)

Na pláži Koekohe Beach na Novom Zélande je rozosiatych 50 týchto balvanov. Ich šírka sa pohybuje od pol do 2,2 metra a názov dostali podľa neďalekej rybárskej dedinky. Pôvod balvanov ostáva nejasný rovnako ako to, ako sa ocitli na takom nezvyčajnom mieste. Najuznávanejšia teória hovorí o tom, že ide o nahromadené minerály, ktoré sú výsledkom erózie, ktoré boli vynesené z mora a voda ich potom takto pekne zaoblila.

Zelený piesok v Kourou

Za tajomstvom olivovej piesočnej pláže stojí sopečná erupcia. Magma, ktorá tisícky rokov vyvierala, bola bohatá na zelený minerál olivín. Pláž Kourou sa nachádza vo Francúzskej Guyane a navštevuje ju len málo ľudí, takže ak hľadáte ničím a nikým nerušený relax a nezvyčajné pláže, toto miesto je pre vás ideálne.

Obrov chodník v Írsku

Netradičný prírodný úkaz na severe Írska s názvom Giant’s Causeway sú bazaltové (čadičové) stĺpové útvary rôznych výšok, ktoré majú väčšinou tvar šesťuholníka a pri pohľade zhora pripomínajú skamenený včelí plast. Tieto útvary vznikli pred 50-60 miliónmi rokov a s ich vznikom je spojená zaujímavá legenda.

V Írsku žil kedysi obor Fionn mac Cumhaill, ktorého vyzval na súboj škótsky obor Benandonner. Keďže medzi Írskom a Škótskom leží more, musel Fionn vymyslieť spôsob ako sa suchou nohou dostane do Škótska, a tak postavil veľký chodník. Keď bol chodník hotový, Fionn po ňom prešiel do Škótska, kde však zistil, že obor Benandonner je väčší ako on. Rozhodol sa, že ujde naspäť do Írska, no Benandonner objavil chodník a prenasledoval Fionna až do Írska.

Fionn nevedel čo robiť až kým situáciu nevyriešila jeho žena Oonagh, ktorá ho obliekla do detského oblečenia a uložila ho do kolísky. Keď Benandonner prišiel, Oonagh ho okríkla, aby bol potichu a nezobudil bábätko. Keď Benandonner videl aké obrovské toto bábätko je, okamžite ušiel späť do Škótska a chodník za sebou zničil.

Pláže s čiernym pieskom

Sú zvyčajne tvorené sopečnými minerálmi a fragmentami lávy a takéto uhlíkovo čierne pláže môžete nájsť na sopečných ostrovoch ako je Havaj, Island či Santorini.

Na Havaji je to napríklad pláž Punalu’u, ktorej piesok je tvorený lávou, ktorá sa vliala do mora a rýchlo sa ochladila. Na Islande sú to zase pláže Vik alebo Jökulsarlon, na ktorej dokonca nájdete krásne biele kusy ľadu, ktoré dokonale kontrastujú s čiernym pieskom.

Pláž s červeným pieskom, Galapágy

Malý ostrov južne od Santiaga s názvom Rabida alebo Isla Rabida je skutočným skvostom. Má strmé svahy a väčšina pobrežia je skalnatá s výnimkou pláže na severovýchodnej strane ostrova. Ostrov Rabida je pravdepodobne najviac preslávený vďaka svojim sýto červeným plážam. Niekoľko menších sopiek spolu s lávou bohatou na železo spôsobili zaujímavé sfarbenie piesku.

Biela pláž v Žraločom zálive

V austrálskom Shark Bay nájdete dokonale bielu pláž Shell beach, na ktorej namiesto piesku nájdete milióny drobných bielych mušlí. Vrstva mušlí v niektorých miestach pláže siaha až do hĺbky desiatich metrov. Tieto mušle pochádzajú od jediného druhu mäkkýša (Fragum Erugatum), ktorý sa v oblasti vyskytuje vo veľkom počte, a to vďaka pokojným vodám a vysokej koncentrácii soli vo vode. Predátory sa tak kvôli nadmernému obsahu soli vo vode vyhýbajú tomuto zálivu, a tak tu vznikol raj pre mäkkýše.