Lyžiarske strediská na Slovensku určite majú niečo do seba, no napriek tomu vášniví lyžiari (aj všetci ostatní) by mali dať šancu lyžovačke a zimnému šanteniu aj v zahraničí. Pre ľahšie rozhodovanie je tu pre vás zoznam najlepších lyžiarskych stredísk na svete, tak neváhajte a poďte si s nami užiť zimné radovánky do jedného z nich.

Méribel, Francúzsko

Nachádza sa v srdci najväčšej lyžiarskej oblasti na svete 3-Vallées. Ale okrem 600 kilometrov špičkových zjazdoviek vás zaručene očaria tajomné a krásne lesy, drevené chatky, luxusné hotely a prekrásna panoráma. Méribel v sebe ukrýva zmes elegancie, tradície a moderného.

Či už ste milovníkom prírody, hôr, nadšenec lyžovania alebo extrémnych športov alebo len hľadáte dokonalú destináciu na cestu s priateľmi, blízkymi a rodinou, v Méribel si všetci prídu na svoje.

Cena skipasu: na jeden deň pre dospelú osobu 52€. Kompletný cenník skipasov

Kedy navštíviť?

Hlavná sezóna trvá od konca decembra do začiatku apríla. Ak sa chcete vyhnúť najväčším davom najlepší čas, kedy si ísť zalyžovať do Méribel, je mesiac január.

Lech, Rakúsko

Namierte si to do lyžiarskeho strediska Lech a zažijete tradičný alpský šarm, útulné rezorty a špičkové lyžiarske zážitky. Nájdete tu všetko od lyžovania mimo zjazdoviek až po školy lyžovania pre začiatočníkov. Miestne zjazdovky sú však najvhodnejšie pre mierne pokročilých lyžiarov.

Okrem skvelých zjazdoviek si užijete očarujúcu prírodu od krásnych vinúcich sa riek až po zasnežené hory, ako aj malebné budovy od klenutých kostolov až po rušné trhoviská.

Cena skipasu: jednodňový skipas pre dospelú osobu vychádza 53€. Kompletný cenník skipasov

Kedy navštíviť?

Sezóna začína koncom decembra a trvá až do začiatku apríla, ale ako vo väčšine lyžiarskych stredísk, najviac snehu si užijete od januára do marca.

Revelstoke, Kanada

Aj napriek tomu, že v Revelstoke nájdete zjazdovky aj pre začiatočníkov, tento rezort sa viac orientuje na mierne pokročilých až pokročilých lyžiarov vďaka širokej škále rôznych terénov a strmých svahov.

Počas hlavnej sezóny tu môžete očakávať hlboký prašan a ideálne podmienky pre rôzne zimné športy a na jar zase svah úplne zmení terén a vyrastú na ňom vrcholčeky a rôzne prekážky.

Ak túžite po niečom skutočne výnimočnom, tak určite stojí za to vydať sa na výlet na hory Selkirk a Monashee, kde sa vám naskytnú nádherné výhľady a zážitok ako žiadny iný.

Cena skipasu: cena celodenného vstupu pre dospelú osobu sa pohybuje okolo 100 dolárov (cca 85€). Skipas je možné si rezervovať online, čím môžete ušetriť okolo 10€. Kompletný cenník skipasov

Kedy navštíviť?

Ak máte v obľube hlboký prašan najlepší čas, kedy sa vydať do Revelstoke je v období medzi decembrom a februárom.

Bansko, Bulharsko

Najlepšie lyžiarske stredisko v Bulharsku má všetko, čo si vyžaduje bezstarostné lyžovanie s ohľadom na rozpočet. Za prijateľné ceny je tu možné zabezpečiť si skvelé ubytovanie, dokonca ani stravovanie či nočný život nezanechá vo vašej peňaženke obrovskú dieru.

Čo sa týka samotného lyžovania môžete očakávať krásnu scenériu, množstvo zjazdoviek pre každého od začiatočníkov až po pokročilých lyžiarov a rýchle lanovky na vrcholky hôr.

Cena skipasu: cena jednodňového skipasu pre dospelú osobu je 58 BGN (približne 30€). Skipas si môžete zarezervovať aj online na www. skipoint.info

Kedy navštíviť?

Sneh sa na severných zjazdovkách zväčša drží v období od decembra do apríla.

Riksgränsen, Švédsko

Ideálne stredisko pre tých, ktorí radi lyžujú mimo upravených zjazdoviek a taktiež pre nadšencov snowboardov. V Riksgränsene nájdete viac ako 40 hôr, ktoré čakajú na to aby ste ich prebádali. Väčšina zjazdoviek sú široké stredne ťažké trate bez veľkých nárokov na techniku jazdy.

Sú tu aj zjazdovky určené pre úplných začiatočníkov a ak nie ste moc nadšencom lyžovania, je tu množstvo ďalších aktivít ako je napríklad jazda so psím záprahom či prechádzky v snežniciach.

Jedinou nevýhodou je vrtkavé počasie. Keď je pekné, tak je fantasticky, ale keď je škaredo, tak sa môže stať, že budete musieť počkať s lyžovaním, kým sa počasie neupokojí.

Ceny skipasu: celodenný vstup pre dospelú osobu stojí 375 SEK (cca 38€). Cenník skipasov v Riksgränsen

Kedy navštíviť?

Kvôli nevyspytateľnému počasiu je najlepšie Riksgränsen navštíviť v strede hlavnej sezóny – prelom februára a marca, pričom však sezóna môže pokojne byť až do mája.

Cervinia, Taliansko

Tento rezort sa nachádza v oblasti Valle d’Aosta na severozápade Talianska a je známy svojimi krásnymi snehom pokrytými horami, dychberúcim pohľadom na Matterhorn, energickým nočným životom a širokej škále hotelov a reštaurácií.

Zjazdovky sú určené predovšetkým pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov, ale Cervinia je spojená s neďalekým švajčiarskym strediskom Zermatt, ktoré ponúka ideálne podmienky pre tých skúsenejších a náročnejších.

Cena skipasu: celodenný lístok pre dospelú osobu stojí 42€. Kompletný cenník skipasov

Kedy navštíviť?

Najväčšia sezóna v stredisku Cervinia sa začína koncom decembra a trvá až do začiatku apríla.

Zermatt, Švajčiarsko

S jedinečným výhľadom na Matterhorn a 350 km zjazdoviek, ktoré vás zavedú aj do susedného talianskeho lyžiarskeho strediska Cervinia, je Zermatt obľúbeným miestom, pre tých ktorí sa chystajú dať riadne zabrať svojim lyžiam.

Treba však spomenúť, že návšteva tohto rezortu sa môže predražiť, hlavne kvôli cenám skipasov. Nie je však nemožné nájsť tu ubytovanie a stravovať sa so skromnejším rozpočtom.

Cena skipasu: celodenný lístok pre dospelú osobu vychádza 79 CHF (cca 67€). Cenník skipasov vo švajčiarskom Zermatte

Kedy navštíviť?

Lyžiarska sezóna sa začína na konci novembra a trvá až do konca apríla.

Cortina, Taliansko

Stredisko Cortina je často považované za jedno z najkrajších lyžiarskych stredísk na svete a nemôžeme sa tomu čudovať – s rustikálnymi chatkami, snehom pokrytými horami a upravenými svahmi je to takmer lyžiarsky raj na zemi.

Konali sa tu Zimné olympijské hry 1956, a preto je tu široká ponuka zjazdoviek pre všetky kategórie lyžiarov a výborné podmienky pre množstvo ďalších zimných športov.

Ale čím je Cortina skutočne výnimočná je móda. Očakávajte, že na svahoch stretnete množstvo štýlových lyžiarov a ak náhodou dostanete chuť na nákupy môžete sa vyblázniť v jednom z luxusných obchodov, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli rezortu.

Cena skipasu: na jeden deň pre dospelú osobu stojí 54€. Pozrite si kompletný cenník skipasov

Kedy navštíviť?

Sezóna je od konca novembra až do konca apríla/začiatku mája, ale hlavná sezóna, kedy sú najlepšie podmienky pre lyžovanie je od konca decembra do polovice marca.

Aspen, Colorado

Kate Hudson, Jack Nicholson, Michael Douglas – zoznam celebrít, ktoré v zime navštevujú Aspen je takmer nekonečný. A nemôžeme sa im ani čudovať – ak existuje stredisko, z ktorého kričí luxus, je to práve Aspen.

Udržiavané svahy, očarujúca príroda a skutočne skvelý program zaručujú dokonalý zážitok. Nanešťastie to znamená, že počas návštevy Aspenu budete musieť poriadne siahnuť do peňaženky, ale ak ste vášnivý lyžiar, zaručene to bude stáť za to.

Cena skipasu: celodenný vstup pre dospelú osobu stojí 155$ (cca 130€). Kompletný cenník

Kedy navštíviť?

Hlavná sezóna začína v decembri a končí v marci.