Móda sa síce rýchlo mení, no niektoré odevy sú viac ako módny výstrelok či súčasný trend. Sú umením, históriou, súčasťou modernej kultúry a spôsobom akým sa ľudia vyjadrujú. Kúsky v šatníku či doplnky prezrádzajú skutočne veľa o histórii danej krajiny a vznikli na základe sociálnych vplyvov alebo z čisto praktických dôvodov.

Poďte si s nami prečítať zaujímavý zoznam tradičných odevov, s ktorými sa bežne stretnete ešte aj dnes.

Dirndl (Rakúsko) – skladá sa zo živôtika, blúzky, dlhej sukne a zástery a nosia ho najmä staršie ženy vo vidieckych oblastiach. Najpozoruhodnejší na celom odeve je spôsob, akým majú ženy uviazanú zásteru, resp. kde majú umiestnený uzol – miesto uviazania totiž znázorňuje rodinný stav. Ak ju má žena uviazanú vľavo je slobodná. Zadaná alebo dokonca vydatá žena si uzol umiestni na pravý bok. Uzlom v strede na seba upozorňujú panny a nakoniec uzol uviazaný vzadu máva buď vdova alebo servírka. V tomto prípade treba poriadne zvážiť situáciu, aby ste náhodou neprejavovali sústrasť servírke alebo nedávali prepitné vdove.

Dirndl-Rakúsko

Pončo (Čile) – s vytváraním ponča sa pravdepodobne príliš nenarobili. Je to kus tkaniny s otvorom na hlavu, ktorý pochádza ešte z čias indiánov. Bol to rýchly a pohodlný spôsob ako sa ochrániť pred zimou. Aj keď ide o jeden z najjednoduchších dizajnov, pončo je známe po celom svete. V súčasnosti je takmer nevyhnutné na ceste po Južnej Amerike mať na sebe pončo.

Pončo-Čile

Sombrero Vueltiao (Kolumbia) – je to prúžkované sombrero, ktoré rozoznáte podľa jeho typických farieb – bielej a čiernej. Je národným symbolom Kolumbie a môžete ho zmestiť do vrecka. Tento tradičný klobúk sa vyrába z unikátneho materiálu, vysokej ohybnej trávy, ktorá dorastá do výšky 6 metrov.

Gho (Bhután) – obyvatelia Bhutánu musia nosiť ich národný odev za každých okolností, ak pracujú pre vládu alebo sú súčasťou školstva. Muži dokonca majú povinnosť nosiť Gho pri formálnych príležitostiach ako sú národné oslavy a rodinné stretnutia. Gho je plášť siahajúci po kolená a v páse stiahnutý opaskom nazývaný keram. Používajú sa aj ďalšie doplnky ako hodvábne šatky nazývané kabney, ktoré nosia ľudia z vyšších spoločenských tried.

Gho-Bhután

Baretka (Francúzsko) – masová produkcia francúzskych baretiek začala v 19. storočí, hoci niektorí archeológovia našli dôkazy o podobných čiapkach, ktoré datujú až do doby bronzovej. Tak či onak, až v dvadsiatych rokoch minulého storočia ľudia premenili túto vojenskú pokrývku hlavy na módny doplnok určený pre mužov aj ženy.

Lederhosen (Nemecko) – využívajú ich predovšetkým v Bavorsku. Lederhosen sú pohodlným kúskom v šatníku dokonalým pre každodenné aktivity ako pitie piva na Októberfeste… Aj napriek tomu, že lederhosen sa stali zábavným kostýmom, v minulosti boli symbolom ťažko pracujúcej robotníckej triedy. Ľudia ich považovali za vhodný odev pri ťažkej fyzickej aktivite. Boli totiž veľmi pružné, a preto ich neobmedzovali v pohybe, navyše sa veľmi ľahko čistili.

Lederhosen-Nemecko

Kimono (Japonsko) – je pravdepodobne jedným z najznámejších odevov na svete. Má výrazný štýl a dokonca bolo predlohou pre módu inšpirovanú Orientom v dvadsiatych rokoch 19. storočia. Slovo kimono možno preložiť ako „odev“, no skrýva sa v ňom omnoho viac. Zaujímavý na tomto populárnom odeve je napríklad význam farieb, ktoré často odzrkadľujú náladu či osobnosť toho, kto má kimono oblečené. Krásu kimona zaručene ocenia milovníci módy a cestovania.

Kimono-Japonsko

Babouches (Maroko) – tieto tradičné kožené papuče nie sú len módnym doplnkom obyvateľov Maroka. Sú nevyhnutnosťou v horúcom počasí a sú navrhnuté tak, aby boli ľahké a komfortné. Stačí si podľa nálady vybrať z palety rôznych farieb a našuchnúť. Ich univerzálny vzhľad z nich robí ideálnym doplnkom pre mužov aj ženy.

Babouches-Maroko

Dreváky (Holandsko) – čo by mohlo byť pohodlnejšie na nosenie ako drevené topánky? Dreváky sa nosia vo viacerých krajinách no Holanďania sú nimi preslávení a práve v Holandsku sa našiel najstarší pár drevákov, ktoré pochádzajú z roku 1230. Aj napriek tomu, že ich nosenie nemusí byť najpohodlnejšie, dreváky boli veľmi praktické, ak ste chceli doma udržať teplo. Ak boli dreváky opotrebované, jednoducho ich hodili do pece či krbu.

Gele (Nigéria) – je veľká a komplikovaná pokrývka hlavy zvyčajne využívaná pre zvláštne príležitosti a oslavy. Nájdete ju predovšetkým na hlavách staršej generácie žien, no čoraz viac mladých žien ju prijíma ako módny doplnok. Je vyrobená z pevnej, no pružnej látky v rôznych žiarivých a krásnych farbách a je zladená s tradičným odevom. Platí tu pravidlo: čím väčšia, tým lepšia.

Gele-Nigéria

Bunad (Nórsko) – nosený na výnimočné príležitosti ako mužmi, tak aj ženami. Jeho začiatky sa datujú do 18. storočia. Nóri tento tradičný odev vyvinuli do takej miery, že majú približne 200 rôznych typov v závislosti od príležitosti a oblasti.

Bunad-Nórsko

Ušianka (Rusko) – moderná ušianka bola vytvorená v 20. storočí a stala sa symbolom Sovietskeho zväzu a neskôr Ruskej federácie. Ak navštívite Rusko je to kúsok, bez ktorého nemôže odísť. Vycestujte v zime a hneď pochopíte prečo je taká nevyhnutná. Túto chlpatú čiapku rozoznáte nielen jej jedinečným štýlom, ale taktiež je to jediná čiapka, ktorá udrží celú hlavu v teple v bolestivo mrazivých teplotách.

Kilt (Škótsko) – čo môže viac zodpovedať módnym trendom ako muž v sukni? Najmä ak je károvaná. Kilt je skladaná sukňa nosená Škótmi najčastejšie na formálne príležitosti alebo oslavy. Pochádza zo Škótskej vysočiny 16. storočia, kde bol nosený ako tradičný odev mužov a chlapcov.

Kilt-Škótsko

Šalvar (Turecko) – tradičné vrecovité nohavice, ktorých začiatky datujeme až do Osmanskej ríše. Sú veľmi vhodným kúskom oblečenia, ak cestujete do takej horúcej destinácie ako je Turecko. Nosia ich ženy aj muži. Na rozdiel od iných populárnych kúskov tradičných odevov z rôznych kútov sveta, nohavice Šalvar nemajú odrážať triedu, politické postoje či postavenie človeka, takže ktokoľvek môže nosiť Šalvar s hrdosťou.

Šalvar-Turecko

Slamený kužeľový klobúk (Vietnam) – je známy po celej východnej Ázii, no najčastejšie ho uvidíte vo Vietname, kde je známy pod názvom „Non La“. Je to univerzálny predmet dennej potreby, bez ktorého sa vietnamské ženy nezaobídu. Chráni hlavu pred slnkom a dažďom, namočený do vody príjemne chladí a taktiež poslúži ako vejár. Non La je pravidelný špicatý kužeľ vyrobený zo slamy, ktorý je vystužený pevnými rastlinnými vláknami. Non La je taktiež doplnkom tradičného ženského vietnamského kroja Ao Dai.

Slamený kuželový klobúk-Vietnam