Po návšteve nádherných rakúskych jazier sme sa presunuli do druhé najväčšieho mesta Graz, ktoré sa nachádza neďaleko rakúskych hraníc s Maďarskom a Slovinskom. Od slovenských hraníc je vzdialený 245 km (cca 3 hodiny cesty). Jeho ulice majú nezabudnuteľný šarm, čo potvrdili aj odborníci – Graz v roku 2009 získal ocenenie pre mesto s najzaujímavejším dizajnom. Dostatok dôvodov prečo toto mesto spoznať, nie?

Keďže sme tu boli v pondelok, tak sme bezplatne zaparkovali v blízkosti centra mesta. Celé mesto sme prešli pešo, hlavné atrakcie sa nachádzajú relatívne blízko seba. Čo sme si teda pozreli?

Hodinová veža a zámok Schlossberg

Hlavnou dominantou mesta je zámok Schlossberg, ktorý sa nachádza na skale nad riekou Mur a spolu s neprehliadnuteľnou Hodinovou vežou vytvárajú charakteristickú tvár mesta. Hodinová veža má iba necelých tridsať metrov a jej súčasná podoba pochádza zo 16. storočia. Postavená ale bola o tristo rokov skôr. Najskôr mala iba hodinovú ručičku, minútová pribudla neskôr. Miestny zámok, vybudovaný v gotickom a neskôr v renesančnom štýle, sa môže pochváliť aj nádherným gotickým schodiskom z 15. storočia s komplikovanou konštrukciou. Dá sa tu dostať buď pešo po schodoch alebo môžete použiť lanovku či výťah. My sme si to samozrejme poctivo vyšľapali 🙂 Toto miesto sa v Grazi jednoducho musí navštíviť, pretože je odtiaľto najkrajší výhľad na mesto.

Murinsel

Ďalšou výnimočnou stavbou, ktorá sa v nachádza v Grazi, je Murinsel. Americký umelec Vito Acconci sa snažil prepojiť brehy rieky pomocou nezvyčajného multifunkčného mosta. Má podobu otvorenej mušle a v jeho strede sa nachádza kaviareň, ktorá je vnútri veľmi zaujímavá a štýlová. Most je vytvorený z ocele a skla a pôsobí veľmi nadčasovo.

Radnica

Budova radnice bola postavená v štýle benátskych palácov a jej fasáde dominuje renesančný štýl. Veľmi pekné je nádvorie s fontánami. V čase našej návštevy boli na nádvorí stánky s rôznymi pochúťkami.

Mauzóleum

Slávnym rodákom z Grazu je cisár Ferdinand II. Kým sa nestal vodcom svojej krajiny, zveľaďoval mesto viacerými novými stavbami. Jednou z nich bolo mauzóleum, ktoré malo slúžiť celej jeho rodine. No skôr než bola stavba dokončená, stal sa z neho cisár a ihneď sa mal presťahovať do Viedne. Napriek tomu na svoj rodný kraj nikdy nezabudol a zasadil sa aj za dostavanie nádhernej hrobky so vzácnymi nástennými maľbami. Prvou pochovanou osobou tam bola jeho matka a k nej nakoniec pribudlo niekoľko ďalších mestských osobností.

Kunsthaus

Ide o zaujímavú a štýlovú budovu umeleckej galérie, ktorá má prezývku “kamarátsky mimozemšťan” a pripomína veľkú vesmírnu loď. V galérii vystavujú najmä moderné umenie z polovice 20. storočia.

Staré mesto

Pri návšteve Grazu si jednoznačne musíte užiť prechádzku historickým centrom. Viacero zachovaných pôvodných budov ukazuje, ako vyzeral Graz pred mnohými stáročiami. Najväčšími pokladmi sú katedrály s bohatým zdobením a zbrojnica, ktorá združuje historické zbrane z celého Štajerska. Osobitou atrakciou je bývalá budova hradu. V nej sa nachádza unikátne schodisko, ktoré má dvojité špirálové točenie. Tento originálny efekt dosiahli tak, že vedľa seba postavili dve schodiská, ktoré sa pri točení vždy v strede stretávali.

Zámok Eggenberg 

Zámok Eggenberg je najvýznamnejším zámockým komplexom celého Štajerska. V 17. storočí ho dal vybudovať knieža a cisársky miestodržiteľ Hans Ulrich von Eggenberg. Za realizáciou stojí dvorný architekt Giovanni Pietro de Pomis, ktorý ho navrhol v barokovom duchu podľa španielskeho vzoru a stavba má predstavovať alegóriu vesmíru. Zaujímavé sú predovšetkým interiéry so svojou nádhernou maliarskou výzdobou, v ktorej sa odráža rovnaká téma. V súčasnosti sa robia prehliadky iba v reprezentatívnych priestoroch. Zámok je otvorený od konca marca do konca októbra každý deň okrem pondelka a vstupy sú možné len so sprievodcom. V zámockej záhrade sa nachádzajú pávy a pri jazierku je množstvo kačiek. Záhrade je pomerne rozsiahla a prechádzka v nej je veľmi príjemná.

Čo ešte navštíviť v Rakúsku? Prečítajte si naše ďalšie články:

Jazerá Gosausee a Traunsee – dva jedinečné rakúske klenoty

Hallstatt – pôvabné rakúske mestečko ako z rozprávky