Milujeme cestovanie! Ale to už asi viete :). Obidvaja sme zamestnaní, čo znamená klasický počet dní dovolenky. Snažíme sa cestovať čo najviac, využiť každý jeden deň dovolenky, no matematika nepustí. Našťastie sú tu aspoň víkendy a tie si chceme užiť naplno. Či už cestovaním do krásnych miest v okolitých štátoch alebo výletíkmi do okolia ako napr. hrady či rozhľadne. Práve rozhľadne nám veľmi učarovali – jednak kvôli fakt dobrej prechádzke a potom tie nádherné výhľady. Ak tiež milujete nádherné výhľady, tak tento článok je pre vás ako stvorený 🙂

Rozhľadňa Bobovec

Na kopci Bobovec nad Starou Bystricou sa nachádza krásna rozprávková kamenná rozhľadňa. Leží v nadmorskej výške 720 m na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. K rozhľadni vedú dve trasy. Dlhšia trasa, ktorou sme išli aj my, vedie po žltej turistickej značke okolo kaplnky Slezákovci, ďalej ponad malebnú osadu Slezákovci. Najskôr sme išli cez lúku a potom sme pokračovali cez les. Následne sme sa stočili doľava a z východnej strany sme prišli k rozhľadni. Pri tejto trase nie je stúpanie veľké, je to taká dlhšia prechádzka, ktorá trvá cca hodinku. Kratšia trasa vedie priamo hore po serpentínach, najskôr cez les, z ktorého sa vyhupnete hneď pod rozhľadňou. Z rozhľadne je krásny výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču či na Lysú Horu v Českej republike. Prechádzka k rozhľadni sa dá zvládnuť aj so psíkom :).

Rozhľadňa Petránky

Na vrchole Marťakovského kopca v Javorníkoch sa nachádza krásna turistická rozhľadňa z dreva a kameňa, ktorá má podobu starodávnej strážnej veže. Vypína sa v nadmorskej výške 854 m n. m. a má 14 metrov. K rozhľadni sa možno dostať po červenej turistickej značke z Čadce alebo po modrej značke z Kysuckého Nového Mesta. Ak idete z Ochodnice, tak k rozhľadni sa dostanete po zelenej značke na Chotárni kopec a napojíte sa na červenú hrebeňovú značku. Trasa má okolo 2 km a my ju hodnotíme ako veľmi príjemnú prechádzku, žiadne prudké stúpanie. Samotná rozhľadňa poskytuje krásny kruhový výhľad na hory – Moravsko-sliezske Beskydy, Kysucké vrchy a Malú Fatru. K rozhľadni sa s vami určite veľmi rád prejde aj váš štvornohý miláčik :). Pri rozhľadni sa nachádza turistický prístrešok, kde sa dá opekať.

Rohľadňa Zborov nad Bystricou

Rozhľadňa Zborov nad Bystricou sa nachádza na hrebeni Kysuckej vrchoviny, na Hladkom vrchu medzi Krásnom nad Kysucou a Zborovom nad Bystrickou. Nachádza sa v nadmorskej výške 750 m n.m. a ponúka krásne výhľady. Okrem rozhľadne slúži aj ako protipožiarna vyhliadka. Na stavbu bola použitá kombinácia murovanej spodnej a drevenej vrchnej časti s oceľovými profilmi. Na rozhľadňu vedie viacero trás – z Krásna nad Kysucou, Kysuckého Lieskovca, Klubiny. My sme išli najnovšou trasou zo Zborova nad Bystricou. Išli sme po zelenej značke a cesta trvá cca 1 hodinku. Z rozhľadne si možno vychutnať výhľady na vrcholy Malej Fatry, na dolinu riečky Bystrica a mesto Krásno nad Kysucou. Išli sme autom a zaparkovali sme na bezplatnom parkovisku pri kostole. Trasu s nami hravo zvládla aj Ayka 🙂

Rozhľadňa Dedovka

Rozhľadňa sa nachádza kúsok od vrcholovej stanice lanovky Dedovka. Je vysoká 16 metrov a postavená z kameň a v spodnej časti a z dreva vo vrchnej. K rozhľadni sa dá dostať štvorsedačkovou lanovkou alebo peši, pričom cesta sa nachádza napravo od lanovky. My sme sa vybrali peši, pričom sme zaparkovali na parkovisku pri lanovke. Cesta hore nám trvala cca 40 minút. Nie je náročná, ale na konci trasy treba rátať s miernym stúpaním. Po ceste sme stretli aj rodinky s deťmi, takže trasu zvládnu aj deti. Z rozhľadne sa vám naskytne výhľad na Malú Fatru, Javorníky, Kysucké aj Moravsko-sliezske Beskydy. Samotná rozhľadňa je veľmi pekná, avšak nepáčilo sa nám veľmi prostredie. Pre nás bolo pomerne rušné.

Aké ďalšie rozhľadne sme navštívili? Prečítajte si naše články:

Nádherné výhľady v okolí Žiliny – rozhľadne Dubeň, Špicák, Dubová a hojdačka v Lietavskej Svinnej

Nádherné výhľady v okolí Žiliny – rozhľadne Terchovské srdce, Tábor, Svederník a Divinka

Nádherné výhľady pri českom pohraničí – rozhľadne Kamenité, Zarúbaná Kýčera, Stratenec, Malý Jelenec