Milujeme cestovanie! Ale to už asi viete :). Obidvaja sme zamestnaní, čo znamená klasický počet dní dovolenky. Snažíme sa cestovať čo najviac, využiť každý jeden deň dovolenky, no matematika nepustí. Našťastie sú tu aspoň víkendy a tie si chceme užiť naplno. Či už cestovaním do krásnych miest v okolitých štátoch alebo výletíkmi do okolia ako napr. hrady či rozhľadne. Práve rozhľadne nám veľmi učarovali – jednak kvôli fakt dobrej prechádzke a potom tie nádherné výhľady. Ak tiež milujete nádherné výhľady, tak tento článok je pre vás ako stvorený 🙂

Rozhľadňa Dubová

Na vrchu Dubová nad Rajcom sa nachádza rovnomenná rozhľadňa, ktorá ponúka krásne výhľady na Rajeckú dolinu. Je postavená z pozinkovanej ocele a vysoká 7,7 metra. Najvyššia vyhliadková plošina je vo výške 6,55 m a vedie k nej 36 schodov. Rozhľadňa Dubová stojí na mieste pôvodnej strážnej veže vybudovanej pri Rajeckom hrade. Táto vyhliadková veža je súčasťou náučného chodníka „Okolím Rajeckého hradu“. K rozhľadni vedie od Rajca zelená turistická trasa dlhá 2,5 km. Cesta trvá cca 1 hodinu a nie je náročná – na začiatku ide skôr o príjemnú prechádzku a až ku koncu je trošku prudšie stúpanie. Z veže je krásny výhľad nielen na Rajec, ale aj na Strážovské vrchy a Lúčanskú Fatru. Ak prídete autom tak ako my, zaparkovať môžete pri kúpalisku Veronika v Rajci, kde sa napojíte na trasu náučného chodníka. Cestu k rozhľadni si s nami dokonale užívala aj Ayka 🙂

Rozhľadňa Špicák

Rozhľadňa na vrchu Špicák sa nachádza neďaleko hradu Strečno. Stojí v nadmorsej výške 620 m.n.m. Je vysoká 8,2m a je celá z dreva. K rozhľadni sa dá dostať dvomi trasami. Jednou je náučný chodník (zeleno-biele značenie), ktorý začína v centre obce Strečno pri Supermarkete Jednota. My sme zvolili náročnejšiu trasu po žltej turistickej značke, ktorá začína na parkovisku pod hradom Strečno. Tu si treba dať pozor a ísť ulicou Lesná vpravo a nie cestou na hrad. Trasa vedie lesom, je pomerne dosť strmá, určite sa dá zvládnuť, ale človek sa pri nej celkom zapotí. Z rozhľadne je nádherný výhľad na Žilinskú kotlinu, hrebeň Malej Fatry, časť Kysuckej vrchoviny a Strážovské vrchy. Čo je pri rozhľadni Špicák určite výnimočné je určite výhľad na 4 okolité hrady – Strečno, Starý hrad, Budatínsky hrad a Lietavský hrad. Túto náročnejšiu prechádzku s nami zvládla aj Ayka.

Hojdačka v Lietavskej Svinnej

Kto by sa nechcel vrátiť do detstva a trošku sa pohojdať? Adrenalínová hojdačka na vrchu Skalky pri obci Lietavská Svinná – Babkov ponúka odvážlivcom možnosť “pohojdať” sa a letieť vo výške približne tridsiatich metrov. A to všetko spolu s neskutočným výhľadom na Lietavský hrad a panorámu okolia. K hojdačke sa dá dostať z Lietavskej Svinnej a tiež z Rajeckých Teplíc, pričom z oboch strán vedú značkované turistické trasy. My sme išli z Lietavskej Svinnej, kde sme sa riadili po zelenej trase. Cesta trvá cca hodinku. Treba rátať s miernym stúpaním. Už počas samotnej cesty si ale môžete vychutnávať nádherné výhľady. Stretli sme aj rodiny s deťmi, takže ani pre deti nie je cesta žiadny problém. Nám samozrejme robila spoločnosť Ayka, ktorá si cestu neskutočne užívala.

Rozhľadňa Dubeň

Vyhliadková veža, ktorá je vysoká 27,4 m, sa nachádza nad mestom Žilina na vrchu Dubeň. Dostať sa sem dá z Budatína po hrebeni, zo Zádubnia alebo Zástrania. Trasa zo Zádubnia – pri zastávke MHD Prípojná sa nachádza panelová cesta, na konci ktorej je zásobáreň vody pre mestskú časť. Nasleduje chôdza po lúke na vrch Dubňa a prechod cez les. Celá trasa má dĺžku približne 1,4 kilometra. Trasa z Budatína, ktorú sme si vybrali aj my – auto sme nechali na Námestí Hrdinov, odtiaľ sme pokračovali po ulici Hore vŕškom a napojili sme sa na hrebeňovku. Trasa má cca 2 km a čo sa týka náročnosti, tak sa dá v pohode zvládnuť – žiadne veľké stúpanie. My ju hodnotíme ako veľmi príjemnú nenáročnú prechádzku. Samotná veža, ktorá má 10 poschodí, ponúka krásne výhľady predovšetkým na mesto Žilina a na severnú stranu od hrebeňa, na ktorom je postavená. Výlet na vyhliadku Dubeň je pet friendly – prechádzku si s nami užila aj naša Ayka.

Nádherné výhľady na Kysuciach – rozhľadne Bobovec, Petránky, Zborov nad Bystricou, Dedovka

Nádherné výhľady pri českom pohraničí – rozhľadne Kamenité, Zarúbaná Kýčera, Stratenec, Malý Jelenec

Nádherné výhľady v okolí Žiliny – rozhľadne Terchovské srdce, Tábor, Svederník a Divinka