Milujeme cestovanie! Ale to už asi viete :). Obidvaja sme zamestnaní, čo znamená klasický počet dní dovolenky. Snažíme sa cestovať čo najviac, využiť každý jeden deň dovolenky, no matematika nepustí. Našťastie sú tu aspoň víkendy a tie si chceme užiť naplno. Či už cestovaním do krásnych miest v okolitých štátoch alebo výletíkmi do okolia ako napr. hrady či rozhľadne. Práve rozhľadne nám veľmi učarovali – jednak kvôli fakt dobrej prechádzke a potom tie nádherné výhľady. Ak tiež milujete nádherné výhľady, tak tento článok je pre vás ako stvorený 🙂

Rozhľadňa Stratenec

Rozhľadňa Stratenec je vysoká 8 metrov a vyhliadkovú plošinu má vo výške 5 metrov. Je najvyššie položenou vyhliadkovou vežou Javorníkov. Vrch Stratenec leží v blízkosti slovensko-českej hranice, medzi obcami Papradno a Makov. Drevená rozhľadňa, ktorá stojí na jeho vrchole tak ponúka dokonalý výhľad na slovenskú i moravskú stranu. Dostať sa na túto rozhľadňu nám dalo zabrať najviac zo všetkých rozhľadní, ktoré sme doteraz navštívili. Zaparkovali sme v obci Papradno-Podjavorník pri lyžiarskom stredisku. Odtiaľto sme išli podľa navigačnej tabule a tá nás navigovala ísť po žltej značke. Cesta bola podľa nás dosť náročná, v podstate sme celý čas stúpali a takmer stále prudko. Cesta nahor trvala cca 1,5 hodiny. Keď sme konečne dosiahli svoj cieľ, boli sme dosť sklamaní, keďže rozhľadňa bola rozbitá a nedalo sa na ňu vyjsť. Našťastie aj bez rozhľadne sme si vychutnali pekné výhľady. V blízkosti rozhľadne sa nachádza pamätník „Tri kríže“, ktorý je venovaný pamiatke troch padlých vojakov. Za ideálnych podmienok si možno vychutnať výhľady na vrcholy Hostínsko-vsetínskej hornatiny a Moravsko-sliezskych Beskýd na moravskej strane a Javorníkov, Strážovských vrchov, Súľovských skál a Malej Fatry na strane slovenskej. Trasa je vhodná aj pre vášho štvornohého miláčika.

Rozhľadňa Kamenité

Neďaleko Turzovky a obce Dlhá nad Kysucou sa nachádza nevysoká kamenno-drevená rozhľadňa Kamenité. Táto rozhľadňa bola otvorená v roku 2005 a je považovaná za prvú oficiálnu turistickú rozhľadňu na Kysuciach. Pri rozhľadni sa nachádza aj prístrešok so striečkou, kde sa možno schovať v prípade nepriaznivého počasia. Pár minút pešo sa nachádza aj kaplnka s lavičkou. Dostať sa na rozhľadňu nie je vôbec náročné a zvládnu to aj menší lenivci. Nám cesta trvala niečo vyše hodinky. K rozhľadni sa dá dostať z Turzovky alebo z obce Dlhá nad Kysucou. My sme išli z Dlhej nad Kysucou a držali sme sa žltej značky. Dá sa tu dostať aj z Dlhého poľa a Semeteša, ale tieto cesty trvajú dlhšie. Rozhľadňa ponúka krásne výhľady na blízke i ďaleké doliny a pohoria, napríklad na Beskydy, Malú Fatru či Západné Tatry. Trasu s nami samozrejme absolvovala aj Ayka.

Rozhľadňa Zarúbaná Kýčera

Zarúbaná Kýčera – to je nevšedný názov, ktorý nesie odlesnený kopec mimo hlavného hrebeňa Javorníkov nachádzajúci sa nad obcami Veľké Rovné a Dlhé Pole. A práve na tomto mieste bola vybudovaná rozhľadňa s rovnomenným názvom. Vyhliadková veža má tri podlažia vo výške 15 metrov, na ktoré sa vystupuje po rebríkoch. Trasa nie je náročná, ale miestami treba rátať s miernym stúpaním. Pri rozhľadni sa nachádzajú drevené prístrešky, kde si možno oddýchnuť a tiež ohnisko. Dá sa tu dostať po žltej turistickej značke z miestnej časti Veľké Rovné – Ivor cez osadu Dedinky. Ak sa vám poštastí tak ako nám a vyjde vám krásne počasie, vychutnáte si nádherné výhľad na Javorníky, Malú Fatru, Strážovské vrchy, Súľovské skaly, Biele Karpaty, Beskydy, Vršatské bradlá a z Oravy Roháče, Babia horia či Pilsko. Prechádzku si dokonale užila aj naša Ayka 🙂

Rozhľadňa na Malom Jelenci

Rozhľadňa sa nachádza v dedinke  Trenčianska Závada na kopci Malý Jelenec. Je postavená z dreva, vysoká 25 metrov a ponúka úžasný výhľad na okolité kopce a krásnu prírodu. Prechádzka na rozhľadňu je nenáročná a najmä krátka. Z Trenčianskej Závady vedie k vyhliadkovej veži pekná lesná cesta okolo Gazdovstva Uhliská, kde sme aj zaparkovali. Cesta trvá cca 20 minút a je označená smerovými šípkami. Rozhľadňa ponúka výhľady na Strážovské vrchy, Biele Karpaty, Vršatské bralá, Považský Inovec, časť Malej Fatry, okolité obce a oblasť Považia.

Aké ďalšie rozhľadne sme navštívili? Prečítajte si naše články:

Nádherné výhľady na Kysuciach – rozhľadne Bobovec, Petránky, Zborov nad Bystricou, Dedovka

Nádherné výhľady v okolí Žiliny – rozhľadne Terchovské srdce, Tábor, Svederník a Divinka

Nádherné výhľady v okolí Žiliny – rozhľadne Dubeň, Špicák, Dubová a hojdačka v Lietavskej Svinnej