Po nádhernom dni strávenom vo Vroclavi sme sa presunuli do ďalších krásnych miest – Swidnica a Jawor a náš krásny poľský výlet sme zakončili naozaj výnimočne – na zámku Ksiaz.

Swidnica

Mesto Swidnica sa nachádza iba 50 km od Vroclavi. Môže sa pochváliť 750-ročnou históriou a mnohými unikátnymi pamiatkami. Vďaka historickému centru mesta, ktoré sa po 2. sv. vojne zachovalo vo veľmi dobrom stave, je Swidnica považovaná za jedno z najcennejších miest v Poľsku, čo sa týka pamiatok.

V súčasnosti je Swidnica moderné mesto, ktoré má turistom čo ponúknuť. Farebné bohato zdobené domy, fontány so sochami, štýlové osvetlenie a radničná veža postavená opäť po 45 rokoch tvoria neopakovateľné kúzlo tohto miesta. Z vyhliadkovej terasy možno obdivovať panorámu mesta a jeho okolia.

Najlákavejšou atrakciou Swidnice je Kostol Mieru sv. Trojice, ktorý pochádza zo 17. storočia – ide o najväčší drevený svätostánok Európy. Veľkolepá bohatá výzdoba v skromnej stavbe z dreva, hliny, piesku a slamy zanecháva neobyčajný dojem. Keďže sa takýto drevený kostolík je aj v Jawore, a ten nás zaujal viac, tak my sme tento kostol vynechali.

Ďalšou významnou atrakciou je Katedrála sv. Stanislava a Václava, ktoré veža sa týči nad mestom vo výške 101,5 m. Tento monumentálny gotický chrám berie dych svojou veľkosťou a tiež bohatou barokovou výzdobou. Pri prechádzke po centre mesta si určite všimnete radničnú vežu, ktorá sa potom, čo bola v rokoch 2010-2012 znovu postavená, stala sa opäť dominantou swidnického námestia. Nová veža má výšku 58 m a 10 podlaží.

Jawor

Ide o malé mesto, ktoré sa nachádza 35 km od Swidnice. Nachádza sa tu pekné námestie. V jeho strede je veľmi zaujímavá radnica obklopená farebnými zdobenými domami.

Najväčším lákadlom Jawora je ale skutočný klenot – Kostol mieru, ktorý je dedičstvom tridsaťročnej vojny. Ide o jedinečnú stavbu postavenú bez použitia tehál, iba z dreva, hliny a slamy. Keď sme vstúpili do interiéru, boli sme totálne ohúrení. Mali sme pocit, že sme vstúpili do koncertnej sály či divadla. Dôvodom sú nad sebou položené empory, ktoré pripomínajú divadelné lóže. Okrem precízneho remeselného spracovania je výnimočná aj výzdoba, zväčša ide o obrazy či rezby s biblickými motívmi.

Kostol sa nachádza mimo centra mesta, ale v pešej vzdialenosti. Je otvorený každý deň v čase od 8 hod. do 16 hod. a vstupné pre dospelého je 5 zl.

Zámok Ksiaz

Poslednou zastávkou nášho výletu bol jeden z najkrajších poľských zámkov a zároveň tretí najväčší zámok v Poľskou – Ksiaz. Z Jawora to bola približne polhodinka autom. Stojí v nadmorskej výške 365 metrov na skalnatom výbežku, ktorý z troch strán obteká rieka Pełcznica. Podľa legendy tu prvý hrad postavil rytier Frederyk, zvaný Funkenstei v roku 933. Prvá písomná zmienka ale pochádza z roku 1255. V roku 1263 bolo pôvodné opevnenie zničené českým kráľom Přemyslom Otakarom II. a následne  bol Ksiaz vybudovaný v rokoch 1288 až 1292 Boleslavom I. Surovým z rodu Piastovcov ako obranný hrad pred nájazdmi z Čiech. Jeho ďalšími majiteľmi boli český kráľ Václav IV a  Frederik z Hochbergu. Hochbergovci zámok vlastnili až do roku 1941, kým im ho nezobrali nacisti v prospech Tretej ríše.

Hlavné parkovisko je od zámockej budovy vzdialené asi 12 minút pešo a celodenné parkovné tu stojí 10 zl. Išli sme cez lesopark, kde sa naľavo nachádza krásna vyhliadka. Tú sme ale navštívili po ceste naspäť. Nakoniec sme sa dostali na nádvorie lemované zámockým hotelom a kaviarňou. Za nádvorím pri vstupe do hlavnej zámockej budovy sú pokladnice. Výška vstupného závisí od toho či chcete ísť so sprievodcom alebo sami. My sme išli sami a platili sme 45 zl. V cene vstupného sme mali aj audio sprievodcu a prehliadku sme si vypočuli v českom jazyku. Sprievodca nás navigoval, do akej miestnosti máme ísť a ku každej nám povedal množstvo informácií, ktoré boli naozaj zaujímavé. Po prehliadka interiéru sme si išli pozrieť aj zámocké záhrady, ktoré sú skutočne prekrásne. Zámok Ksiaz jednoznačne patrí k najkrajším zámkom, aké sme navštívili.

Prečítajte si tiež, prečo navštíviť Vroclav a čo si v ňom pozrieť –  Vroclav – sliezsky klenot s bohatou históriou

Aké krásne miesta navštíviť u našich susedov? Prečítajte si naše články:

Ostrihom – historický klenot blízko našich hraníc

Hallstatt – pôvabné rakúske mestečko ako z rozprávky

Ukrajina – posledný nenavštívený sused