Viedeň je krásne mesto – o tom potom, ale nádherné a zaujímavé miesta sa nachádzajú aj v jej blízkosti. A pritom blízko našich hraníc. Ak ste už navštívili hlavné mesto Rakúska, urobte si výlet do jej okolia. Určite neoľutujete.

Neusiedler am See

Najznámejšie rakúske jazero, ktoré svojou veľkosťou pripomína menšie more. Jazero Neusiedl am See je so svojím ikonickým majákom výborným miestom na návštevu počas celého roka. My sme ho navštívili na jeseň a v lete. Pri každej návšteve malo jazero výnimočnú atmosféru. Jazero je možné navštíviť na rôznych miestach, pričom každé má svoje čaro. My sme si obľúbili maják v Podersdorfe. V lete sme si tu užili slnko a pláž a na jeseň zase príjemnú prechádzku, napriek celkom silnému vetru.

Jazero sa nachádza necelú hodinku autom od Bratislavy. S výnimkou Balatonu ide o jediné stepné jazero v Európe. Zaujímavé je tým, že jeho maximálna hĺbka je dva metre a je mierne slané. Ak radi plávate, tak tu to veru moc nejde. Pri našej letnej návšteve sme si tu užili celý deň na miestnej pláži v Podersdorfe. Platí sa tu vstupné 5,80 €. Sú tu samozrejme stánky s občerstvením, ale netreba čakať nič extra a nič zdravé, ale skôr také klasické kúpaliskové jedlá. A treba si tiež uvedomiť, že sa jedná o Rakúsku a teda aj ceny sú tu rakúske. 🙂

Laxenburg

Iba 15 km od Viedne sa nachádza skutočne krásne miesto Laxenburg s jeho romantickým hradom Franzensburg. Práve na tomto mieste trávili medové týždne cisár František Jozef s cisárovnou  Sisi. Laxenburg je známy nielen hradom, ale tiež krásnymi a rozsiahlymi záhradami, ktoré si dokonale užijú milovníci prechádzok. Návšteva sa odporúča v lete, kedy to tu skutočne žije – ľudia tu piknikujú, je možné si prenajať loďku či navštíviť hrad a hlavne všetko je tu krásne zelené. My sme tu boli vo februári a aj v tomto období to tu malo svoje čaro. Užili sme si tu prechádzky po parku a pozreli si hrad aspoň zvonku. Ale v lete to tu musí byť naozaj krásne. Čo sa týka vstupného, tak vstup do múzea vo Franzensburgu stojí 11 € a do parku 2,80 €.

Hrad Kreuzenstein 

Približne 15 kilometrov severozápadne od Viedne sa nad mestečkom Leobendorf v okrese Korneuburg týči nádherný stredoveký hrad Kreuzenstein. Keď som hľadala zaujímavé miesta v okolí Viedne a objavila som tento hrad, vedela som, že ho musíme navštíviť. Na fotkách vyzeral ako z rozprávky a presne taká bola aj skutočnosť. Kreuzenstein  s množstvom vežičiek sa nachádza na približne 260 metrov vysokom kopci, ale dá sa k nemu dostať pohodlne z neďalekého parkoviska, pričom cesta k nemu trvá približne päť minút. V hrade sa údajne nikdy trvalo nebývalo a slúžil prevažne na prehliadky historických exponátov. Prehliadky so sprievodcom tu pretrvávajú dodnes, a to približne každú hodinu. Prehliadka je ale iba v nemčine, v angličtine sú iba prospekty. Hrad je otvorený od apríla do októbra v čase 10. hod. – 16. hod. Vstupné je 12 € pre dospelého a 6 € pre dieťa.

Aké ďalšie krásne miesta môžete navštíviť v Rakúsku? Prečítajte si naše články:

Hallstatt – pôvabné rakúske mestečko ako z rozprávky

Graz – druhé najväčšie mesto Rakúska s výnimočným šarmom

Jazerá Gosausee a Traunsee – dva jedinečné rakúske klenoty