Nádherná, nespútaná, divoká a dychberúca – presne taká je Keňa. Jedinečné safari s množstvom zvierat, tradiční masajovia a exotické pláže. Úžasná kombinácia spoznávania miestnej prírody a kultúry a relaxu na krásnom pobreží. Navštíviť Keňu a nezažiť safari je ako navštíviť Slovensko a nevidieť Tatry. Možnosť vidieť zvieratá v ich prirodzenom prostredí a pocítiť tú neopakovateľnú atmosféru je niečo neopísateľné. Niečo, čo sa dá zažiť iba tu a spomienky si uchováme skutočne celý život. Cesta do Kene bola síce neplánovaná, ale užili sme ju naozaj naplno.
Jedným z našich veľkých cestovateľských snov bolo zažiť na vlastné oči safari. To je samozrejme možné zažiť aj v iných krajinách ako Keňa, ale nakoľko sme si chceli aj oddýchnuť na pláži, tak nám zostali dve možnosti – Keňa a Tanzánia. Na Zanzibare sme už boli, a tak bola naša voľba jasná. V Keni sa ale nachádza viacero národných parkov, čo nám celkom sťažilo rozhodovanie 🙂
Pomohli sme si stránkou https://www.safaribookings.com/, kde sme si popozerali jednotlivé ponuky a nakoniec sme sa rozhodli pre tri národný parky – Amboseli, Lake Nakuru a Masaai Mara. Minimálna dĺžka safari bola v tomto prípade 5 dní. Čo sa týka ceny, mali sme určitý strop. Vybrali sme si niekoľko agentúr, ktoré sa nám najviac páčili a napísali im, že by sme mali záujem, pričom sme napísali našu predstavu ceny a tiež počet dní. Na naše prekvapenie s cenou vôbec nebol problém a nakoniec sme sa rozhodli pre agentúru Bison Safaris – https://bisonsafaris.co.ke/tours/ Agentúru môžeme iba odporučiť, boli sme veľmi spokojní s manažérkou Maggie, s ktorou sme komunikovali cez whatsapp a veľká spokojnosť bola tiež s guidom Paulom. Pôvodne sme mali chodiť minivanom, ale na poslednú chvíľu sme sa rozhodli pre land cruiser, ktorý bol síce o trochu drahší, ale presne dotvoril tú pravú safari atmosféru.
Do Nairobi sme prileteli okolo 21 hod. Najskôr sme mali zdravotnú kontrolu, kde kontrolovali negatívny covid test, následne nám zmerali teplotu a skontrolovali QR kód. Potom sme prešli na imigračné, kde nám skontrolovali vytlačené víza. A už sme boli v Keni 🙂 Ešte na letisku sme si zmenili peniaze a kúpili si SIM kartu Airtel (pôvodne sme chceli Safari, ale stánok bol zatvorený). Pracovníčka nám kartu aj aktivovala a tak sme si hneď mohli zavolať Uber. Šoféri vždy volajú, aby si cestu potvrdili, tak sa netreba zľaknúť 🙂 Cesta na Easy Hotel Kenya nám trvala cca 15 minút.
Národný park Amboseli
Ako prvý sme mali naplánovaný národný park Amboseli. Šofér nás čakal ráno už pred 7 hod.. Z hotela sme odchádzali sme niečo po 7 hod., pretože príprava raňajok trvala trošku viac ako mala:). Cesta z Nairobi do Amboseli trvá cca 3 a pol hodiny, ale keďže ide o Afriku, tak samozrejme trvala dlhšie. Na hotel AA Lodge sme dorazili cca o 12:30 hod., ubytovali sme sa a išli na obed. Mali sme ešte chvíľu času, tak sme sa prešli po nádhernom rezorte a potom sme si trochu užili bazén. O 15 hod. sme konečne vyrazili do parku.
Amboseli je známy predovšetkým tým, že tu žijú početné rodiny slonov a tiež výhľadom na Kilimandžáro. Park nie je veľký, čiže jeho prejdenie netrvá dlho. Na začiatku sme videli zebry, pštrosy, antilopy a pakone. Potom sme prešli na územie slonov a tu sme pochopili, prečo je Amboseli parkom týchto zvierat. Kde sme sa pozreli boli slony v obrovských rodinách – malé, veľké, staré aj mladé slony sa nám prechádzali popred auto, videli sme ako papali priamo pri aute, ako sa spolu naháňali malé sloníčatá. Bolo to naozaj úžasné. V tento deň sme videli aj leva, ale bol veľmi ďaleko a navyše ležal. Na ubytovanie sme prišli pred siedmou, navečerali sme sa, chvíľu sme posedeli v bare a potom už spať, keďže sme ráno opäť skoro vstávali.
Na druhý deň sme vyrazili o pol siedmej, pričom naším hlavným cieľom bolo vidieť Kilimandžáro, keďže predošlý deň boli mraky. Mali sme šťastie a Kili sa nám ukázalo v celej svojej kráse. Ako nám povedal guide, tak práve skoré ráno je najlepšia možnosť vidieť túto horu bez mrakov.
Lake Naivasha
Z Amboseli sme mali namierené do parku Lake Nakuru. Náš guide Paul sa nás opýtal, či by sme nechceli vidieť aj Lake Naivasha, ktoré je po ceste. Povedali sme si, že prečo nie :). Z Amboseli je Naivasha dosť vzdialené a tak tu cestá trvá 5 a pol hodiny. Ale samozrejme Afrika a veľké zápchy kvôli havarovaným kamiónom. Takže cesta nám trvala dlhšie (opäť :)) Lake Naivasha je sladkovodné jazero, ktoré je známe predovšetkým hrochmi, ktoré tu žijú v početných rodinách.
Chceli sme sa po jazere previesť loďkou a tiež navštíviť malý ostrovček uprostred jazera, kde sa nachádza národný park. Toto ale nie je zahrnuté v cene safari a za loďku a park sme zaplatili 90 $. Mali sme šťastie, lebo hrocha sme videli v celej jeho kráse akurát, keď jedol. Šťastie to bolo preto, že buď spia alebo sú pod vodou a plávajú. Aj samotná cesta loďkou cez jazero bola zážitkom. Jazeru pred časom stúpla voda a pahýle stromov vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru. Úžasný bol aj park na ostrove, kde sa popri nás prechádzali zebry, žirafy, pakone, antilopy a opice. Boli sme pri nich naozaj blízko a mohli sme ich takto pozorovať (chytať sa samozrejme nemôžu) Síce bol tento výlet neplánovaný, ale boli sme veľmi radi, že sme jazero Naivasha neobišli.
Lake Nakuru
Od jazera Naivasha sme sa presunuli k parku Lake Nakuru. Cesta nám tu trvala približne dve hodiny. Keďže už bolo celkom neskoro, tak sme sa išli rovno ubytovať na hotel Lanet Matfam Resort. Navečerali sme sa, potom opäť do baru (bolo to v čase korony, takže dať si drink a pivo v bare bolo vtedy naozaj vzácne :)) a zase spať, lebo na safari sa jednoducho vstáva skoro 🙂 Ráno sme vyrážali o 6:15 hod., takže v parku sme boli prví a jediní. A teda naozaj sa nám to vyplatilo, pretože ako povedal náš guide Paul – toto ale bolo úspešné ráno. A veruže aj bolo. Lake Nakuru je slané jazero, ktoré je známe predovšetkým nosorožcami a plameniakmi.
Ako prvé nám vstúpili do cesty opice a to doslova – sadli si na cestu a tak sme ich chvíľku museli pozorovať:). Potom sme narazili na byvoly pri raňajkách. Po chvíľke sme narazili na krásneho čierneho nosorožca, ktorý sa bol tiež naraňajkovať. Vidieť tu čierneho nosorožca je veľmi vzácne, pretože väčšinu dňa býva v buši. Ako nám povedal guide Paul, tento druh je veľmi nebezpečný a často útočí. Po nosorožcovi sme sa presunuli k ružovo – červeným plameniakom, ktorých je tu skutočne veľa a okrem nich množstvo ďalších druhov vtákov. Videli sme tu tiež zebry a antilopy. V tomto parku žijú aj ohrozené žirafy Rothschildové a my sme mali šťastie a jednu sme videli, keď papala.
No a to najlepšie nakoniec. Naskytol sa nám krásny pohľad na bieleho nosorožca aj s mláďaťom. Ako sme ich pozorovali, tak sme si všimli, že blízko pri nich leží aj lev s levicou. A nakoniec sme si ešte všimli aj levie mláďa. To bol naozaj krásny pohľad. A tak sme tam stáli a sledovali..dlho 🙂
Samozrejme nemohli sme vynechať ani národný park Masaai Mara, ale o tom už v ďalšom článku. Okrem toho si prečítate aj o našej návšteve Giraffe center a tiež o tom, aká je pláž Diani – Nádherná, divoká, nespútaná – čím si nás Keňa získala? Masaai Mara, Giraffe center, Diani beach
Plánujete cestu do Kene? Prečítajte si, čo by ste mali vedieť pred cestou – Nádherná a nespútaná Keňa – čo je potrebné vedieť pred cestou?
Inšpirujte sa na cesty našimi ďalšími článkami:
Malta – ostrov pretkaný históriou
Izrael – krajina, ktorá nás očarila
Čo sme zažili na Kube?– Havana
Zanzibar – čo sa oplatí vidieť
Comments
Trackbacks for this post